Backup w chmurze + szyfrowanie


(Megafinansowo) #1

witam

szukam rozwiązania na backup w chmurze zapewniający że dostęp do danych ma tylko osoba znająca odpowiednie hasło ma do nich dostęp.

Oglądam rozwiązania takie jak: spideroak, hubic, backblaze, crashplan piszą ze są bardzo bezpieczni z uwagi ze nie znają mojego hasła do szyfrowania danych. Jednakże jaką mam pewność, że nie mogą zrobić kopii klucza i za pomocą instalowanego oprogramowania dedykowanego do uploadu danych do chmury?

Chciałbym też podnieść znaczenie pytań z uwagi ze usługę backupy będę musiał wdrożyć z kilku firmach a chciałbym aby realizacja składowania danych była jak na tyle bezpieczna aby nie dopuścić do wycieku danych. Pytanie jak Waszym zdaniem najlepiej szyfrować dane i jaką usługę wybrać? Dzięki za propozycje rozwiązań.

 

PS. Klienci są zainteresowani wyłącznie składowaniem danych w chmurze.


(bachus) #2

Dropbox z kontenerem TrueCrypt.


(Megafinansowo) #3

 

hmmm…czy dobrze rozumiem? Zrobić kontener w TrueCrypt np. 10 GB na lokalnym kopie i w Dropboxnie wskazać go do backupu?

Nie za bardzo rozumiem. Jak to ma działać przy zmianie danych w kontenerze? Jeśli dane  w kontenerze będą przyrastać to znów będzie upload na serwer. Sprawdzi się to przy plikach które mało ważą przy szyfrowaniu kontenera kilku gigowego to utrudniona sprawa.


(bart86) #4

serwer dedykowany oraz owncloud


(bachus) #5

Przez to właśnie wskazałem Dropbox - chyba jako jedyny z ogólnie znanych oferuje tzw. delta-sync (będą uploadowane tylko zmiany na kontenerze a nie całe 10GB).


(bart86) #6

ale to rozwiązanie wymusza tworzenie kontenera u każdego klienta osobno, rozwiązanie raczej ciężkie, za ciężkie


(Megafinansowo) #7

sorry ale nie używam DropBoxa. Czy dobrze rozumiem…na DropBoxie mam konto; montuje jego zasoby u mnie na komputerze i tworze kontyner na nim w TrueCrypt. Po restarcie każdorazowo zasób z DropoBoxa się montuje i w przypadku zmian nadpisuje dane poprzez delta sync? Tak? Czy rozwiązanie nadaje się w przypadku katalogu gdzie jest np. 1TB danych? Czy spotkaliście się z tutorialem do tematu? Dzięki