Backup Windows 7

Witam. Od jakiegoś czasu używam Windows 7. Przymierzam się do powrotu do Linuxa, ale w razie gdyby pewne rzeczy miały mi nie działać tak jak powinny, to pewnie wrócę do Siódemki i chciałbym zrobić backup systemu do pliku, żeby powrót był w miarę szybki i prosty. System oferuje opcję „Wykonaj opcję zapasową komputera”. Wybieram miejsce tworzenia kopii zapasowej. Teraz wydaje mi się, że chociaż domyślnie opcja kopii zapasowej partycji C jest odznaczona, to powinienem ją zaznaczyć, bo w razie problemów będę instalował Windows od nowa, a nie go naprawiał. Po drodze pojawia się ostrzeżenie: „Certyfikaty EFS nie zostały dołączone do tej kopii zapasowej. Do przywracania systemu może być wymagany dysk naprawy systemu.”
Czy przypadkiem Jeśli sam jakoś nie ustawię dostępności kopii dla wszystkich użytkowników to potem może się okazać, że będzie zaszyfrowana i sam nie będę miał do niej dostępu?
I czy to jest najprostsza bezpłatna opcja na zrobienie backupu systemu do pliku?

Nie używaj wbudowanej w system kopii zapasowej. Microsoft nawet od jakiegoś czasu to odradza.

Z darmowych to Clonezilla, ale może być niezrozumiała dla Ciebie jeżeli jesteś początkujący jeżeli chodzi o GNU/Linux.
Spróbuj Rescuezilla:
https://rescuezilla.com/
W zasadzie jest to nakładka na Clonezillę, uproszczona do granic możliwości.
Kopię najlepiej rób na jakimś dysku zewnętrznym.

1 polubienie

Ze swojej strony polecam EaseUS Todo Backup dla użytkowników indywidualnych – najlepsze oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych na PC Działa pod Windows 7
Wersja Free jest za darmo. Dla mnie jej największą wadą jest niemożliwość wyłączenia katalogów z kopii zapasowej. Wersja Home ma tą opcję ale jest płatna.

Jeżeli zdecydujecie się na zakup, to należy zainstalować Home na okres próbny a po jego ukończeniu skorzystać z oferty zniżkowej. Wychodzi wtedy coś koło 200zł na licencję z dożywotnią aktualizacją. Taką licencję można przenosić na nowy komputer pod warunkiem że się deaktywuje na starym.

Należy też wziąć pod uwagę to, że Windows 7 moze przestać być wspierany w nowych wersjach programu.