Bad sector na dysku, czy da radę się go pozbyć?

Witam tak jak w temacie chodzi o bad sector, jest on tylko jeden ale po kolei.

Korzystałem z Vmware, miałem tam odpalone jedno środowisko, miałem zamiar sklonować tą maszynę wirtualną aby chodziły dwie w jednym momencie i zawsze przy próbie klonowania sypał się program i system przestawał zupełnie reagować. Po przeinstalowaniu programu Vmware, próbowałem raz jeszcze klonować maszynę jednak znów się nie udało uznałem że problem jest innej natury.

Próba ręcznego przekopiowania folderu z plikami maszyny wirtualnej również zakończyła się zawieszeniem systemu, wtedy domyśliłem się że to dysk.

Skanowanie dysku chkdsk niezakończone na 81% program się zawiesił i musiałem zrestartować laptopa guzikiem.

Wyskoczyło mi jednak że jakiś plik został naprawiony czy zastąpiono zły sektor dobrym nie pamiętam dokładnie przepraszam za to ale ścieżka podana była właśnie do folderu z maszyną wirtualną.

Dysk 320 GB podzielony na dużą partycję systemową i mniejszą przeznaczoną na zdjęcia i dokumenty. Cały problem dzieje się na pierwszej większej, systemowej partycji.

Miałem zamiar usunąć wszystkie partycje, zrobić zupełny format dysku stworzyć obraz systemu i po formacie wgrać go na nowo aby nie stracić ważnych danych jednak przy próbie stworzenia obrazu systemu otrzymuję błąd.

Załączam screen:

9aob0i9oe1gl.jpg

Dodatkowo załączam screen z Hd Tune który potwierdził moje obawy:

0wdmc2lc74qj.jpg

Oraz screen Rozmiaru dysków:

pog0v9onp1rb.png

Dodam tylko że mam dysk zewnętrzny podłączony na eSata 2TB i to na nim próbuję stworzyć obraz dysku C

Jeszcze jedno, jakiś miesiąc temu padł mi system podejrzewał złośliwego robaka, teraz podejrzewam że to ten sam powód co teraz, czyli bad sector dlatego mój dysk zewnętrzny ma teraz literę D :roll:

Bardzo proszę o wskazówki co zrobić aby naprawić dysk, Pozdrawiam.

Spróbuj zrobić remap dysku. Poradnik znajdziesz w Google: http://lmgtfy.com/?q=mhdd+remap+dysku

Pokaż SMART dysku z HDTune zakładka Health bo wyniki mogą być istotne przed ewentualną próbą naprawy. To że jest widoczny jeden badsector to już wiadomo ale pozostałe wyniki dadzą informację jakiego kalibru badsector jest zakwalifikowany oraz z wyników innych parametrów czy dysk rokuje co do naprawy. Ogólnie przed takimi operacjami i tak dla bezpieczeństa ważne dane trzeba w razie czego z kopiować na inny nośnik. Można użyć programy ; MHDD albo Vivard oba są dostępne na Hirens boot i zapoznać się co do obsługi szczególnie do MHDD jakie ma uwarunkowania. Nie znam jeszcze SMART ale po zabezpieczeniu danych można użyć z tych programów operację od razu Remap i jak prawidłowo przebiegnie bez komplikacji i badsector zniknie . To może dane nie tylko z czałego dysku się zachowają ale nawet z tego uszkodzonego sektora zostaną przeniesione na zapasowy sektor podmieniony.

Jak już robisz skan powierzchni (Error Scan) to odznacz Quick Scan.

Screen z Hdtune:

Za dobrze z tym dyskiem to nie jest.

Po pierwsze temperatura.

Parametr C5 informuje o sektorach oczekujących na remap.

Przeskanuj bez zaznaczonego Quick Scan jak wcześniej zauważył falcon89 , Czerwonych kwadracików według SMART powinno być więcej. Spotkałem się nieraz z przypadkami że wyniki Smart co do ilości badsectorów nie pokrywały się ile wykazało skanowanie powierzchni. Tak że sprawdź czy tych badów więcej się ukaże po normalnym skanowaniu.

Nie wygląda to dobrze, macie jakieś rady?

2qn8dmw.png

Do wymiany.

A może są to błędy które da się jakoś naprawić?

Można jeszcze jakoś spróbować?

Przekopiuj ważne dane z dysku. I pomimo że jest trochę tych badów to zrób zerowanie całego dysku i sprawdzić czy bady zniknęły jak dalej będą to remap. Ogólnie nie masz nic do stracenia a bady są niby zakwalifikowane jako logiczne to może zerowanie trochę ich naprawi a co zostanie to remapem i zobaczysz czy będzie czysto.

Możesz zrobić zerowanie (usunie wszystko z dysku !!

Instrukcja jak wykonać zerowanie i remap za pomocą MHDD http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html (zerowanie i remap punkt 3).

Powinienem coś przestawić w biosie? Jest to dysk Sata II.

http://www.fixitpc.pl/topic/7334-film-i … -do-skanu/

masz przedstawione na drugim filmiku co trzeba przestawić