Bad sectory na nowym dysku

(Ppsirius) #1

Kilka miesięcy temu zakupiłem samsunga F3 i ostatnio po CHKDSK zaczęło walić błędami więc odpaliłem HD Tune i nie mile się zdziwiłem.

27386439.th.jpg

Cały czas używam także starszego dysku jeszcze na ATA 320GB i na nim nie zauważyłem jakichkolwiek badów.

Małe problemy z prądem spowodowały iż kilka dziesiąta razy został odcięty dopływ prądu do sprzętu, więc może to spowodowało te bad sectory? Jeśli tak to czemu na drugim dysku wszystko w porządku?

Czy jeżeli mam te bady mogę bez problemu oddać dysk na gwarancje?

(Drobok) #2

Spróbuj naprawić dysk mhdd, co do grarancji nie wiem, czy nie podpina się to pod szkodę ze strony użytkownika ;]

(Ppsirius) #3

No właśnie, więc nie wiem czy jest sens zawracać sobie z tym głowę, przerzucać na coś dane czekać itp.

Może lepiej zrobić nowe partycje i zacząć po tych bad sektorach bo to w sumie to tylko jakieś 25GB? Chyba tak będzie bezpieczniej bo tak mi się wydaję że jak jakimś sposobem naprawie te bady to później zawsze może coś wyskoczyć, a zapewne w tych rejonach będzie partycja systemowa. Jak myślicie?

(Gregorsi) #4

Oddaj na gwarancję. Możesz go jeszcze sprawdzić (naprawić) programem HUTIL.

http://www.samsung.com/global/business/hdd/support/utilities/Support_HUTIL.html

Dodam tylko że kiedyś udało mi się "naprawić" dysk jakimś programikiem.

Efekt był marny. Bady zniknęły na chwilę, po postawieniu systemu wyskoczyły ponownie. Dysk został wymieniony na nowy w ramach gwarancji.

(freedom) #5

Jak wyżej, bez sensu trzymać dysk z badami, najprawdopodobniej zaczną pojawiać się kolejne. Na gwarancji powinni Ci bez problemu wymienić.

(Ppsirius) #6

Znalazłem gdzieś paragon bo już myślałem że gdzieś przepadł, teraz tylko pytanie czy nie było gwarancji podczas zakupu bo już nie pamiętam? Dysk był w plastikowym przezroczystym opakowaniu, nie wiecie czy dają gwarancje do dysków?

(Gregorsi) #7

Masz dokument zakupu, paragon lub fakturę? Masz gwarancję.

Nie masz dokumentu zakupu mogą być kłopoty, trzeba zerknąć na stronę SAMSUNG.

Mogą też zidentyfikować po numerze seryjnym datę produkcji.

(Ppsirius) #8

Jest możliwość że naprawią mi bad sectory a nie wymienią dysku na nowy?

(freedom) #9

Jeśli to bad sektory fizyczne, dysk zostanie wymieniony na nowy. Jeśli logiczne, to może sam spróbuj "naprawić", tu masz przykładowy poradnik:

http://www.expressit.pl/bad-sektory-jak ... sk-twardy/

(Rovou5hou) #10

(Cyber) #11

Rowniez mam ten sam problem z samsungem spintpoint F3 500GB - po zakupie wszystko gralo pierwszy format ustawienie partycij na nowo instalka windowsa i bylo ok do czasu jakies 2 miesiace . Zauwazylem ze system przy kopiowaniu sporej ilosci danych , badz defragmentacij dysku ew. hashowaniu plikow przez DC++ strasznie spowalnial badz wrecz zawieszal sie np. wlaczony wmp , otwarzanie filmu ogolnie programy sie zawieszaly . padlo na dysk i po skanie hd tune wykryl rowniez 2 bady na srodku dysku. Uzylem programu HD Regenerator i wszystko wrocilo do normy system chodzi jak powinien .

Kwestia teraz jak dlugo ten stan potrwa czy po 2 miesiacach uzytkowania dysku i pojawieniu sie Bad Sectorow to nie bedzie postepowac , np czy za kolejne 2 miesiace nie pojawia sie nastepne bad sectoy . Dysk na gwarancij (2 miesiace uzytkowania) czasu sporo i niewiem czekac czy udac sie do sklepu . kwestia jeszcze ze po usuniecieu problemu nie widac juz Bad Sectorow pyt. jak udowodnic ze dysk posiada te 2 bady ? Jakos wole miec nowy dysk sprawny niz juz po naprawach :slight_smile:

Nie dokonca sie zgodze S.M.A.R.T nie wykryl dwoch uszkodzonych sektorow natomiast HD Tune juz tak i dotego powodowalo to wyrazne problemy w dzialaniu komputera.

Dodam jescze tak od siebie dziwila mie cenna tych dyskow SpinPoint F3 - 500GB kosztowal tyle samo co np. WD 320GB badz SEGATE 320GB - moze problem lezy w seri F3 a co zatym idzie ich niskiej cenie .