Bad sektory na dysku "dysk twardy uległ uszkodzeniu"

Witam !

Dzisiaj kiedy włączyłem komputer po chwili wyskoczył komunikat że dysk jest uszkodzony

przetestowałem dysk programem hd tune i wyszło coś takiego:

HD Tune: Hitachi HTS545025B9A300 Health

ID Current Worst ThresholdData Status

(01) Raw Read Error Rate 96 96 62 524288 Ok

(02) Throughput Performance 100 100 40 0 Ok

(03) Spin Up Time 200 200 33 1 Ok

(04) Start/Stop Count 100 100 0 1343 Ok

(05) Reallocated Sector Count 3 3 5 0 Failed

(07) Seek Error Rate 100 100 67 0 Ok

(08) Seek Time Performance 100 100 40 0 Ok

(09) Power On Hours Count 94 94 0 2953 Ok

(0A) Spin Retry Count 100 100 60 0 Ok

(0C) Power Cycle Count 100 100 0 1308 Ok

(BF) G-sense Error Rate 100 100 0 0 Ok

(C0) Power Off Retract Count 100 100 0 28 Ok

(C1) Load Cycle Count 88 88 0 122383 Ok

(C2) Temperature 117 117 0 786479 Ok

(C4) Reallocated Event Count 100 100 0 5075 Ok

(C5) Current Pending Sector 100 100 0 20 Ok

(C6) Offline Uncorrectable 100 100 0 0 Ok

(C7) Ultra DMA CRC Error Count 200 200 0 0 Ok

(DF) Load/Unload Retry Count 100 100 0 0 Ok

Power On Time : 2953

Health Status : Failed

proszę o pomoc … co z tym zrobić ? :frowning:

Wyrzucić dysk , kupić nowy dysk.

Wykonaj jeszcze w HD Tune Error Scan z odhaczonym okienkiem ‘‘Quick Scan’’ screen po zakończonym teście wstaw do tematu

ok, error scan się już robi

czy na pewno nie da się tego jakoś naprawić ?

a jeśli nie to czy wymienią mi ten dysk na gwarancji ?

Jeżeli jest na gwarancji i mechanicznie sam go nie uszkodziłeś i tak oni stwierdzą to powinni wymienić , nie jestem specem ale wydaje mi się że została w tym dysku uszkodzona głowica

Dysk sypie bad sectory, zapasowa pula sektorów do relokacji została wykorzystana, dysk do wymiany…

zrób sobie backup ważnych danych i plików bo o tym że ci przegrają na nowy możesz zapomnieć, choć powinni (dobry serwis tak zrobi, ale ile jest dobrych?)…

error scan z hd tune:

scanc.png

Uploaded with ImageShack.us

czyli nie ma żadnej szansy na odratowanie tego dysku ? … ile czasu on może jeszcze pochodzić ? bo jak na razie praca na nim nie stwarza mi większych problemów.

Tego nikt nie wie, może pochodzić dzień , tydzień , miesiąc , rok , a może i paść całkowicie w sekundę , jeżeli jest na gwarancji to po co zwlekać

A ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz… co mogło być przyczyną tej awarii ?

Mnie też :smiley:

na innym forum otrzymałem taką poradę:

"Są relekowane sektory. Skorzystaj z programu MHDD KLIK . Program jest w postaci pliku ISO, wypal obraz Iso na płyte CD i wystartuj zniej na uszkodzony dysk. Wykonaj remap, powinno pomóc.

Lub zastartuj z płyty instalacyjnej Windowsa do Konsoli Odzyskiwania wpisz polecenie chkdsk c: /f /r "

czy to może pomóc ?

EDIT: niestety okazało się gwarancja już się skończyła … co w takim wypadku powinienem zrobić ?

Zapytaj sie na tym forum w czym to ma pomóc , bo dysku na pewno nie wyleczy, efektem tylko bedzie to że uszkodzone sektory będą tylko omijane co nie oznacza że dysk nie będzie pogarszał swojego stanu zwłaszcza że nikt nie wie co jest uszkodzone, bo jeżeli jest uszkodzona głowica to uszkodzenie dysku będzie się zwiększało

gdybys tylko wiedzial o czym piszesz… 8)

remapowanie w MHDD rozni sie od windosowego narzedzia CHKDSK tym, ze sprawdza wszystkie sektory i koryguje bufor/sektory zapasowe, podczas gdy windows wyszukuje tylko sektory niestabilne lub podejrzane i zastepuje je tymi z zapasu… tyle, ze w tym wypadku zapas sie konczy - liczy kilka sektorow, gdy do przeniesienia jest 20 :roll:

ps. nalezy tez pamietac o tym, ze odczyt SMART jest na dana chwile, wiec za sekunde moze sie zmienic…

Niby co koryguje ?I niby czego nie wiem o czym piszę ?

pokaz mi ze screena, gdzie sa fizyczne bad sektory?

jest sporo przeniesionych i kilkadziesiat w kolejce…

mogli byście mi polecić jakiś dobry dysk 250GB , 2.5" z interfejsem SATA ?

http://allegro.pl/samsung-320gb-hm320hj … 92542.html ponizej 200pln… 8)

ps. troche testow :roll:

kamilsl , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

a jakimi funduszami dysponujesz?

cena właściwie nie gra roli bo to nie są w sumie takie duże pieniądze … ważne żeby ten nowy dysk był szybki w miare cichy i służył mi przez pare lat

Samsung HD322GJ lub HD502HJ - czyli wydajność i pojemność w tej samej cenie. Osobiście wziąłbym F3 :wink: