Bad sektory


(Scylaac15) #1

Witam.


(IPSEN) #2

Uruchom- CrystalDiskInfo- zmień ustawienia (Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]) pokaż  okno z programu wszystkie parametry.


(samonek4) #3

HDD Regenerator potrafi naprawiać bad sektory:

http://www.dobreprogramy.pl/HDD-Regenerator,Program,Windows,19825.html


(Scylaac15) #4

No wygląda to tak :


(IPSEN) #5

Naprawa dysku przez zerowanie i remapowanie-http://forum.pclab.pl/topic/256595-Tutorial-Zerowanie-dysku-krok-po-kroku-przy-u%C5%BCyciu-MHDD/-na własną odpowiedzialność,lub wymiana dysku -C5,C6,C8


(Scylaac15) #6

Ale jak wcześniej mówiłem, czy jest opcja naprawienia czegoś takiego bez formatu


(Aciwurra 69) #7

Masz do tego program producenta. 


(JNJN) #8

Dysk już ma problem z powierzchnią i wskazane zerowanie i to wcale nie znaczy, że będzie OK?

 

Jeśli to komp stacjonarny wymień kabel sygnałowy dysku - po wymianie w pozycji C7 ma być zawsze wartość 2. 


(IPSEN) #9

zerowanie usuwa wszystkie dane z dysku,jeśli chodzi o MHDD


(Scylaac15) #10

Czyli zostaje TYLKO zerowanie ? Czy może coś w zanadrzu ? Bo nie mam na co zgrać tego wszystkiego a ważne dane  mam na dysku


(Aciwurra 69) #11

W zanadrzu jest jeszcze opcja uważnego czytania, która jak zwykle u niektórych kuleje.

 

http://support.wdc.com/product/download.asp?groupid=608&sid=2&lang=pl

 

EXTENDED TEST (TEST ZAAWANSOWANY) - Za pomocą tej opcji możesz dokładnie sprawdzić dysk twardy i naprawić błędy, o ile jest to możliwe. (Uwaga: chociaż ta opcja jest bezpieczna i nie zmienia danych na twardym dysku, w zależności od znalezionych i naprawionych błędów mogą zdarzyć się przypadki utraty danych. Wester Digital zaleca stworzenie kopii zapasowej danych).


(hirem) #12

Czego niektórzy tak schematycznie podchodzą do naprawy dysków. Przez polecanie zerowania i remap. Oczywiście można wymienione operacje wykonać. Ale wcale nie musi być użyte zerowanie. Oczywiście ono może naprawić bady logiczne i wolne sektory. Z tym że dokładniejszy stan powierzchni ukaże dopiero analiza skanowania MHDD. Czyli pokaże potwierdzi czy są bady z tego co pokazuje smart. Oraz czy są wolne sektory. Jeśli sugerować się wykazem smart. To wyniki wskazujące na bady przy pozycjach C5 i C6. Szczególnie C6 które liczbowo pokrywa się z C5. Sugerują że są to bady fizyczne i prawdopodobnie zerowanie ich nie naprawi. Czyli do tych badów fizycznych to operacja remap. W praktyce nie ma pewności czy remap zachowa dane zależne od wielkości uszkodzeń. Ale teoretycznie stara się przekopiować z uszkodzonych sektorów na sektory które zostaną podmienione z puli zapasowej. MHDD może czasem mieć problemy z wykryciem dysku. Pomimo przestawienia kontrolera sata w emulacji ide. Według instrukcji użytkowania żeby MHDD widział dyski. To zostaje użyć firmowego programu od WD. Oba programy są w paczce Hirens boot cd. WD jest w Mini XP i w narzędziach. A MHDD jako samodzielny program . Przed operacjami dobrze dla pewności zrobić kopię ważniejszych danych na inny nośnik fizyczny. Jak nie masz innego nośnika do z grania. To tym bardziej zerowanie w takiej sytuacji odpada. Remap by był operacją optymalną do sytuacji. Co nie znaczy że nie wyklucza całkiem niebezpieczeństwa. Ale to jest ekstremalna sytuacja ale nie niemożliwa. I decyzja należy do Ciebie i na własną odpowiedzialność. Reasumując zalecane użycie MHDD do dokładnej analizy sektorów przez użycie skanowania. Potem zależnie od wyników dalsze działania. Jak wykaże wolne sektory. To na ten czas  bez nośnika do przekopiowania danych użyć remap. I starać się zdobyć dodatkowy nośnik i wykonać zerowanie. Jako próba naprawy pozostałych sektorów.

 

Jeśli partycję systemową C czy pod inną literą ale systemową i jest od początki dysku. Masz mniejszą jak 100 GB. To pierwszy bad według wykazu HDTune Pro znajduje się w obszarze napisanym. To istnieje mniejsze ryzyko że po remapie system się nie uruchomi. Jak naprawiane sektory nie są na partycji systemowej . Oczywiście nie wyklucza możliwych innych mniejszych większych problemów. Z późniejszym odczytem danych z partycji po remapie. Bądź nawet dostępem do całej partycji. Wszystko zależy co znajduje się na uszkodzonych sektorach. Ale jak masz dostęp teraz do wszystkich partycji i danych w nich znajdujących się. To może nie będzie źle po operacji.

Jak masz wykaz LBA uszkodzonych sekorów. To np. w MHDD można skrócić czas operacji remap wpisując obszar od do. Np. 211000000- 212000000. I drugi bad według tego samego schematu tylko z innymi LBA      Po skanie MHDD porównasz czy są te same liczby LBA co wykazane w HDTune Pro i do dzieła.

Jak opis Cię znudził ,zmęczył to napisz żebym spadał i nie będę się już w temat wtrącał.


(Scylaac15) #13

Tak się składa że problemów z dyskiem nie ma żadnych, ale na wszelki wypadek chce się zabezpieczyć, partycja C:\ ma 100 gb więc jak ogarnę jak remapować to biore się za partycje C