[Banalne pytanie] Co to jest szablon strony?

Witam. Stronki robię już dobre kilka lat, od czasu do czasu, raczej z nudów. Na konkursie informatycznym dostałem zadanie, w którym muszę przygotować szablon strony internetowej (w HTMLu, PHP lub CSS). Ale, na dobrą sprawę, co to jest szablon? To zwykła strona, tylko że bez treści? W czym taki szablon najlepiej zrobić (HTMLu, PHP, przy użyciu CSS?).

Pozdrawiam.

Szablon to inaczej wygląd strony oraz podział jej części… czyli tak jakbyś zrobił szkielet budynku, czymś go obudował, pomalował, i koniec. W środku tego budynku jest treść. A środka nie wykończyłeś.

Przykładowy szablon

Są jakieś określone pliki/elementy, które powinien/musi zawierać szablon?

MUSI zawierać pliki CSS (czyli styl), oraz MUSI zawierać plik HTML (styl się robi do takiego pliku).

Czyli: robisz plik HTML z układem strony, a potem do tego CSS z rozkładem poszczególnych kolumn, tłami, czcionkami, pozycjami, itd… CSS bez HTML jest jak pusta kartka papieru.

Co musi zawierać szablon? pliki/elementy:Tła, czcionki (wielkość, rodzina, kolor, itd…), obrazki tła (jeśli są), wysokości, szerokości, wyrównania tekstu, floaty, itd… czyli to po prostu wygląd strony z przykładową treścią.

Treść zazwyczaj brzmi “Loren ipsum …itd…”. Jej generator znajdziesz tutaj.

Przykładowy szablon już podałem (wystarczy wytężyć umysł oraz poszukać w Google)

Pytałeś się jeszcze: PHP czy HTML?

Wystarczy HTML, ponieważ PHP to zawartość “aktywna”, czyli funkcje strony. A takie do szablonu nie są potrzebne.

Niekoniecznie. Przy budowie może być użyty JS. Albo całą witryną ktoś może zechcieć zbudować we Flashu i wówczas CSS mu zbędny :slight_smile: (prawie).

OK, ale on w pierwszym pościa napisał: CSS/HTML/PHP (lub podobnie)

We Flashu już robiłem tu jednak potrzebny jest html/php + css. Dzięki, wszystko już wiem :slight_smile: