Bankowość internetowa: którą przeglądarkę wybrać?

(Molenda65) #1

Która przeglądarka bezpieczniejsza przy korzystaniu a banku online: Opera czy Firefox?

(Sebol Lynx) #2

Opera ma leprze zabezpieczenia

(kalamita) #3

wszystko zależy od poziomu bezpieczeństwa zainstalowanego w Twoim systemie operacyjnym ,poziomie bezpieczeństwa ustawionym w twojej przeglądarce oraz przestrzeganiem zasad logowania się do bankowości internetowej. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, najważniejsze to przestrzegać zasad poufności hasła dostępu, loginu i kodów jednorazowych, mieć aktualny program antywirusowy z aktualną bazą sygnatur i najlepiej być za jakim firewallem, wówczas obie przeglądarki nadają się do korzystania z systemu bankowości elektronicznej

(Monczkin) #4

Tak? Jakie? Wydawało mi się, że na bezpieczeństwo ma kilka rzeczy wpływ. Jak już "reklamujesz" Operę, to uzasadnij. Tak to pisać można. BTW - lepsze, nie leprze.

Zresztą, jak można przeczytać (również na naszym forum), Opera na niektórych serwisach bankowych nie działa.

cezar07 , jaki bank, to po pierwsze. Niektóre wymagają IE i inne przeglądarki nie działają lub działają nieprawidłowo, zwłaszcza w sytuacji, gdy wymagana jest instalacja certyfikatu w systemie.

(kalamita) #5

Coraz więcej banków - na chwilę obecną bodajże 97% (przepraszam nie mam szczegółowych danych ... ) - stosuje certyfikaty bezpieczeństwa dostosowane do 3 najpopularniejszych przeglądarek (IE w wersji 6.0 lub wyższej, Firefoxa 2.0 lub wyższej i Opery 9.0 lub wyższej) , więc na chwilę obecną sytuacja że dany bank wymaga konkretnej przeglądarki internetowej odchodzi powoli do przeszłości. Ale masz rację, jeszcze niektóre banki wymagają głównie IE.

Pozdrawiam :slight_smile:

Co do zabezpieczeń, to najważniejszą sprawą jest zabezpieczenie samego systemu operacyjnego, bezpieczeństwo przeglądarki jest też ważne, ale ma znaczenie drugoplanowe ...

(Monczkin) #6

Nie do końca - patrz Polbank :wink: No i trzeba wsiąść jeszcze pod uwagę system operacyjny. W sytuacji, gdy musisz IE i Windowsa, to użytkownik Linuksa ma problem :smiley:

Zresztą, to już takie rozmowy otowate.

Kolega cezar07 , mimo, że nie określił dokładnie o jaki chodzi, to powiem ogólnie. Użyj której chcesz. Jak jedna nie zadziała, spróbuj drugą. Patrz czy połączenie ze stroną jest szyfrowane, sprawdzaj certyfikaty bezpieczeństwa, warto użyć modułu antyphishingowego w przeglądarce lub programie zabezpieczającym system. Zresztą, na stronach banku sa zazwyczaj informacje na temat zasad bezpieczeństwa. Poczytaj.

(Xqwzts1) #7

Obie są dobrze zabezpieczone, byle nie IE.

(Irabuntu) #8

Trzeba przede wszystkim mieć głowę na karku... Wiele zależy również od samego banku, co niektóre wymagają określonej przeglądarki.

Ze swojej strony dodam, że korzystam z tej formy bankowości od początku jej powstania (Inteligo) i jak dotąd nie miałem żadnych problemów. Inna sprawa, że świadomie nie używałem IE w systemie Windows, a od kilku lat korzystam wyłącznie z linuksa.