Bardzo duże użycie procesora i zapychający się dysk twardy w windows XP


(Anioek Baranek) #1

Witam, otóż ok. tydzień temu formatowałem komputer bo coś zjadało mi dosłownie 1gb w 20 minut na dysku pomimo ze czyściłem CCleanerem a antywirus nic nie wykrył. Próbowałem też ComboFixem bo i tak nie miałem nic do stracenia :confused: Później sformatowałem komputer lecz problem dalej nie zniknął, aczkolwiek się zmniejszył. Teraz zjada mi ok. 0.5 gb w 5 godzin spędzonych w internecie (większośc to pamieć podręczna która i tak usuwam CCleanerem ale odzyskuje tylko 3/4 straconego miejsca)  a przy okazji mam duże użycie procesora. Przy włączonej grze league of legends mam ok. 50%, a jak włączam jakakolwiek stronę internetową potrafi podksoczyć nawet do 90%! Najwięcej CPU zżera proces bezczynnościowy, reszta prawie nic. Nigdy wcześniej się z czymś takim nie spotkałem a procesor sądze że jest w miare dobry (3 ghz). Podobnie jak wcześniej antywirus nic nie wykrył (darmowa wersja AVG). Proszę o pomoc i dość dokładne wyjaśnienie bo jestem zielony w tym temacie.


(Czarekkobus) #2

Nie jestem ekspertem od tego, ale ten proces nie powinien tyle zużywać. Spróbuj poszukać w google objawów tego że proces ten zużywa dużo cpu. Skoro w lolu masz 50 % a na stroni internetowej skacze ci do 90% to spróbuj z przeglądarką chrome/firefox/opera


(Dimatheus) #3

Hej,

Wykonaj logi (OTL.txt i Extras.txt) programem OTL - informacje o tym, jak dokładnie ustawić program i gdzie zamieścić logi znajdziesz w temacie: http://forum.dobreprogramy.pl/temat/402063-analiza-i-dezynfekcja-zestaw-narz%C4%99dzi-nieingerencyjnych/.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Anioek Baranek) #4

http://wklej.to/mkwSl      Prosze :slight_smile: Wg. mnie pliki wyglądają na "zdrowe".


(Atis) #5

Nie widać infekcji, a na dysku jest dużo wolnego miejsca:

Zainstaluj Service Pack 3 i Internet Explorer 8


(Anioek Baranek) #6

Jest.... do czasu. Pisałem że mi dosyć dużo miejsca zjada. Z każdą godzinką coraz mniej.


(Atis) #7

Gdy zmniejszy się ilość wolnego miejsca to przeskanuj dysk za pomocą SpaceSniffer

Proces bezczynności oznacza, że procesor niczym nie jest obciążony.

Sprawdź to: http://sjp.pwn.pl/slownik/2443742/bezczynny


(Anioek Baranek) #8

To co? pomoże ktoś choćby z procesorem? Naprawde zżera mi bardzo mało cpu a jednak jest bardzo obciążony. Temperatura jest w normie (ok. 30 C)


(Atis) #9

Czy Ty potrafisz czytać?

Proces bezczynności oznacza, że procesor nie jest obciążony.


(Anioek Baranek) #10

Tak, potrafię dlatego pytam co może być przyczyną skoro ten proces nie obciąża komputera a poza nim może 2-3 inne procesy zjadają więcej niż 0 cpu i nie więcej niż dosłownie 5. Ewentualnie mozilla ale to max. 20 i w dodatku rzadko kiedy. Nic innego.


(Atis) #11

Nic nie obciąża skoro napisałeś:


(Anioek Baranek) #12

No więc skąd się momentami bierze 70-90% wykorzystania procka skoro "nie jest niczym obciążony"? W tym polega cały problem.


(Atis) #13

70-90% zajmuje proces bezczynności na każdym normalnym systemie jeśli procesor nie jest niczym obciążony.

90% dla procesu bezczynności to jest normalne i znaczy, że procesor nic nie robi.


(Anioek Baranek) #14

Przepraszam za moje natrectwo ;D ale wciąż nie jestem do końca przekonany czy momentami taki widok nie powinien mnie dziwić. http://imgur.com/VQJ3wz3 Zdjęcie coprawda nie moje ale często widuje identyczną sytuacje.


(IPSEN) #15

Uruchom-System Explorer-http://systemexplorer.net/pl/ - zakładka- procesy


(Dimatheus) #16

Hej,

Najlepiej podaj, jaki proces zaczyna mocniej obciążać procesor. To powinno nas nakierować na jakieś rozwiązanie.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Anioek Baranek) #17

Najwięcej zjada mozilla firefox przy ładowaniu stron internetowych, ale tez zależy jakich. przy niektórych mam 60% wykorzystania procesora a przy innych nawet 90-100


(Dimatheus) #18

Hej,

Generalnie nie ma w tym nic dziwnego - niektóre strony wymagają sporego renderowania zawartości, a to oznacza oczywiście obciążanie procesora. Dlatego warto włączyć akcelerację sprzętową w przeglądarce - klikasz kolejno w menu: Narzędzia -> Opcje -> Zaawansowanei zaznaczasz pole: Korzystaj w akceleracji sprzętowej, jeśli jest dostępna. Następnie ponownie uruchom przeglądarkę i sprawdź poziom obciążenia procesora przy wczytywaniu tych samych stron.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Anioek Baranek) #19

Skoro to normalne to dobrze :slight_smile: Dzięki za pomoc. Problem chyba rozwiązany


(Dimatheus) #20

Hej,

Sprawdź jeszcze to wykorzystanie procesora przy przeglądarce z włączoną akceleracją sprzętową - generalnie wykorzystanie procesora powinno się nieco zmniejszyć.

Pozdrawiam,

Dimatheus