Bardzo duże zużycie procesora w Wiedźminie 3

Cześć!
Przed kupieniem Wiedźmina 3 dokładnie sprawdziłem jego wymagania i wyglądało na to, że spełniam bez większych problemów minimalne. Jednak teraz po zakupie okazuje się, że jest problem z procesorem bo przez większość czasu MSI afterburner pokazuje zużycie na poziomie 80-100%. Do tego dochodzą spadki fps i tzw “stutters” przez co gra jest ledwo grywalna. Na najwyższych ustawieniach mam ok 50 fps ale w momencie gdy zużycie procesora sięga 100% pojawiają się spadki do 20 fps i gra na chwile się zacina. Ludzie z odrobinę gorszymi procesorami piszą często na forach, że zużycie procesora sięga u nich max 50-60% w większych miastach. U mnie nawet przy cutscenkach zużycie sięga 60-80%…

Mój sprzęt:
CPU: i5 3470 3,2GHz
GPU:MSI GTX 1060 6GB OC
RAM: 2x4GB Goodram 1333Mhz DDR3
System:Windows 7
Zasilacz:Corsair VS 550W

Więc spełniasz minimalne wymagania i grasz na maksymalnych ustawieniach, i masz problemy z wydajnością?

  1. Wyłącz zbędne programy działające w tle steam, gog galaxy, przeglądarki, komunikatory, antywirusy, experiency czy jak tam się to bloatware od nvidii nazywało.
  2. Uruchom grę, wejdź do opcji i zaznacz sobie ustawienia wysokie i wyłącz hairworks.
  3. Sprawdź wydajność w grze.

Po zmianie ustawień postprocessingu i grafiki na niskie mam zużycie karty o 50% niższe ale procesor dalej skacze od 70-100% :// Hairworksy miałem wyłączone od momentu jak wszedłem do gry bo wiem, że zjadają fpsy. Zapomniałem też wspomnieć o temperaturach wiec karta graficzna na wysokich ma ok 65-70 stopni a na najwyższych ok 80. Procesor ma przez cały czas 70-75 stopni bo przy zużyciu ±100% inaczej się raczej nie da. Od razu mówię, że chłodzenie na procku BOX. Przy okazji na najniższych pomimo, że zużycie spadło powiedzmy o te 10% na procesorze, to dalej mam stuttery tyle, że nie ma takich spadków fps. Dodam też, że grając w Middle Earth:Shadow of Mordor zużycie procesora sięga max 50-60% w intensywnych momentach, a w wieśku przy staniu w miejscu mam nawet te 80%.

To jest właśnie brak optymalizacji. Producenci gier wymuszają na graczach kupowanie coraz to nowszych sprzętów, bo są w komitywie z producentami podzespołów. Napędzają ich rynek wmawiając nam, że technologia tak szybko biegnie do przodu, ale to nie do końca prawda, ponieważ oni z góry robią grę pod najlepszy dostępny sprzęt. Ile jest przypadków, że naprawdę “śliczne” gry działają bardzo dobrze na średniej klasy i słabszych jednostkach. Cyrk. Żeby nie było, że offtop - przeinstaluj system na jakąś modyfikację, która ma odinstalowane usługi, których większość ludzi w rzeczywistości nie używa i może poszukaj pomocy na forum Wiedźmina. Możesz też odwiedzić forum Overwatch, mają tam bardzo ciekawe artykuły dotyczące wydajności, które można z powodzeniem zastosować przy każdej innej produkcji.