Bardzo głośna praca komputera (dysku twardego)


(Aragreacht) #1

Witam. Mój komputer pracuje bardzo głośno już od jakiegoś czasu, a w zasadzie parę miesięcy. Jest to komputer zakupiony ok. 6-7 lat temu. Ulepszany był bodajże w 2008 roku (mała wymiana części).

Bardzo rzadko czyszczę go od wewnątrz i zdarzały się już sytuacje, w których także pracował dosyć głośno. Po wyczyszczeniu trochę ustawało na jakiś czas. Ostatnio czyścił ktoś inny i chyba niezbyt dokładnie, tzn. nie było mnie przy tym ale tak wynika z relacji.

Według mnie, głośna praca jest od wiatraków oraz od dysku twardego, słychać jak się "przesuwa", ładuje, odczytuje dane i takie tam. Ostatnio zauważyłem, że czasem są problemy chyba z wtyczką flash. Film na youtube / dailymotion niby działają, na metacafe - nie za bardzo, o ile w ogóle. Gry typu flash w przeglądarce także działają, chociaż czasem potrafi wystąpić jakiś błąd, ale może dlatego że trwają w jednej z nich beta testy.

Zauważyłem także, że po otwarciu wielu stron, mój komputer zaczyna mocno zwalniać, zacinać się i zamulać. Czasem nawet otwieranie folderów ładuje się w dziwnym tempie. Kiedyś to nie sprawiało problemów, wszystko chodziło w miarę solidnie a stron otwartych mogłem mieć ponad 60-80 (więcej wtedy nie miałem potrzeby otwierać).

Zapodam parę screenów z programu HD Tune (wersja 2.55):

"Benchmark"

"Info"

"Health"

"Error scan"

Oraz parametry mojego komputera:

System- Windows XP Media Center Edition, wersja 2002, Service Pack 2.

Wyprodukowany/obsługiwany przez PC-FACTORY

Procesor- Intel Core 2 Duo E4600 (dwu-rdzeniowy, 2.40 GHz i 2.40 GHz, chociaż ostatnio jeden procesor nagle zaczął działać o parametrach 1.20 GHz ale jest już chyba ok)

2 GB RAM

Wyłączyłem przywracanie systemu. Na dysku C mam wolnego miejsca ponad 15 GB, a na D - 66.

Na koniec mam pytanie, jeżeli okaże się, że komputer tak głośno i dziwnie (chyba jeden wiatrak pracuje o tak dziwnej tonacji, że mnie uszy bolą) działa gdyż jest brudny od wewnątrz, to stanie się coś złego gdy będę zwlekał z jego czyszczeniem?


(stalesz) #2

W dysku nic specjalnego nie widać poza niskim transferem MINIMUM.Zdejmij ściankę,sprawdż co tak hałasuje.Czyszczenie owszem,ale prawdopodobnie wymiana wentylatora.Nie zwlekaj z wymianą,przegrzejesz procesor,kartę graficzną a może zasilacz.


(Aragreacht) #3

Czyli wymienić tylko wentylator? Czy coś jeszcze?


(stalesz) #4

Może trzeba dokręcić śrubki mocujące dysk..trudno powiedzieć bez zdjęcia ścianki


(Aragreacht) #5

Teraz na dodatek, podczas ładowania komputer tak jakby czasem "strzela" czy "pstryka". To na pewno wina wentylatora? Czy może dysk się już starzeje?


(stalesz) #6

Może oczywiście 'sypać" się dysk.Więc jeżeli masz ważne dane przenieś je na inny nośnik-Plyta DVD,pendrive lub dysk zewnętrzny.