Bardzo lekka przeglądarka na Windows XP

Tak działa windows. (Więcej operacji na dysku niż pamięci). Źle sformułowałem odpowiedź.

Natomiast nie widzę związku między użyciem procesora a pamięci w wielu przypadkach to bardzo odległe kwestie które (o ile się nie mylę) zależą głównie od aplikacji nie systemu.

Na razie potestowałem IE8, Midori i Slimjet. Midori działa nieźle, nawet jest lekki odpowienik adblocka. Trochę długo wczytują się strony, ale jest nieźle. Jeśli chodzi o IE8 - trochę muli, dość mocno “mieli dyskiem” i trzeba sporo stron odpalać w “Trybie Zgodności”. Niektóre strony wczytują się szybciej niż na Midori, ale podczas wczytywania jest zamuła totalna - IE przepuszcza wszystkie flashe i reklamy… Na Slimjeta nie miałem cierpliwości - mulił masakrycznie i masakrował dysk. Spróbuję Avanta - wygląda na kompromis pomiędzy szybkością Midori i funkcjonalnością IE, niemniej póki nie sprawdzę w działaniu tej przeglądarki nie napiszę więcej na jej temat. Statystyki zużycia zasobów:

-System bez niczego: 3-17÷ CPU, 86 MB RAM

-System plus blueconnect: 9-23÷ CPU, 104 MB RAMu

-System z blueconnectem i Midori: 34-62÷ CPU, 147-224 MB RAMu

-J.w., z IE zamiast Midori: 42-78÷ CPU, 120-256 MB RAMu, dość częste swapowanie.

-J.w., tyle, że z Slimjetem: 26-74÷ CPU, 197-256 MB, niemal ciągłe żerowanie na swapie.

 Zależy jakie środowisko graficzne i jaka dystrybucja. Wiadomo nie weżniemy żadnego Lubuntu, ponieważ się nie opłaca. Jedynie Debian/Arch dobrze skonfigurowany na 100 % pociągnie firefoxa/iceweasel’a.

Dobrze skonfigurowany Debian ładnie chodziłby z Modori, ale niestety XP musi na razie zostać…

Pomyśl nad wyłączeniem zbędnych usług w systemie.

Jakich usług? Jest jakiś poradnik co powyłączać?

Dawno już nie optymalizowałem Windowsów.

To zależy czego używasz na komputerze. Ja się nie znam na tym najlepiej ale do xp na pewno znajdziesz masę poradników w internecie.

Ale ja ten temat przerabiałem jakieś 3-4 lata temu i naprawdę korzystanie z internetu (a wtedy strony były nieco lżejsze) to była katorga, każde przewinięcie strony trwało wieki.

Na otwarcie office 2003 trzeba było poczekać 2-3min bo przeglądarka zjadała całą pamięć, a był to k-meleon podobno jedna z najlżejszych przeglądarek.

 

Naprawdę szkoda czasu i nerwów.

@MacGregor

Zasadniczo ja jestem tylko od administrowania tamtym PC. W sumie jedyny większy program w autostarcie to Quick Time Player(potrzebny do niektórych gier siostry) i sterownik od grafy intela. O ile quick time’a raczej można wyłączyć z autostartu, o tyle lepiej nie robić tego ze sterami od grafiki. :slight_smile:

http://www.fixitpc.pl/topic/43-optymalizacja-uslug-w-windows-xp/#entry146

Poczytaj i sprawdź co tobie jest potrzebne a co nie. Temat jest obszerny ale podany wątek wytłumaczy wszystko co musisz wiedzieć.

Może i tak, ja też robiłem to ileś lat temu :smiley:

Teraz jest takie coś, FF 4 karty:

Ludzie! Jak wam trzeba tłumaczyć że autora nie interesuje rozbudowa i bardzo dobrze wie że na tym sprzęcie wiele nie zdziała ale chce wycisnąć z niego możliwe maximum i tego dotyczy temat. Resztę uwag (że komputer do niczego się nie nadaje) powtórzonych wiele razy w tym temacie sobie darujcie bo to po prostu spam.

@keromatsu A może OC? Zwiększenie taktowania CPU czy pamięci może w jakiś sposób przyśpieszyć wykonywanie niektórych operacji.

@MacGregor ta płyta główna nie obsługuje OC drogą softwarową.:confused:

 

Uruchom -> services.msc -> ok -> usługi  i powyłączaj , co Ci zbędne, np. Serwer, Routing i dostęp zdalny, Usługa raportowania błędów, Media center itp. - uważaj co wyłączasz, bo można się zapędzić i wyłączyć za dużo, choć można bezpiecznie wyłączyć sporo, ale lepiej poszukaj w sieci gdzieś opisu jakie usługi możesz bezpiecznie wyłączyć - mnie się nie chce wszystkich sprawdzać :slight_smile:

Pisałem ci postaw Linuksa za za XP - miejsca Ci wystarczy chyba że masz dysk przeładowany, na Linux z LXDE wystarczy ci kilka GB.

***

Weźcie najnowszy bulid Firefoxa 46.0.9 - ustawiony oszczędnie z lekkimi rozszerzeniami, - to według mnie od najlepszy. Nawet LIGHT ze spolszczeniem, ze słownikiem, z rozszerzeniami lżejszy nie będzie, ani Pale Moon, ani inne.

001296.jpg

Lekkość się ustawia.

Przeglądarka, żeby była lekka, musi mieć wyłączone procesy w tle i updatery. Żadne tam maintenance service. Wyłącza się obciążające funkcje przeglądarek. Ustawia się czyszczenie pamięci podręcznej podczas zamykania przeglądarki.

Proszę zwrócić uwagę na użycie procesora i deklarowana pamięć. Pewnie, że będzie mu podskakiwać podczas oglądania filmów, czy grania w necie. To po prostu nie ma nic za darmo.

Po przetestowaniu Avanta mam mieszane uczucia - z jednej strony ma wyższą funkcjonalność niż midori, lepiej “odsyfia” internet, z drugiej strony Midori działało szybciej… Wogóle pojawiły się pewne problemy przy nauce na tamtym komputerze spowodowane… sposobem użytkowania klasycznego interfejsu Windowsa. Tata stwierdził, że “Ten twój komputer z kwadratowymi programami jest prostszy, można się skupić na pracy, a nie zabawie klawiszami”. Da się jakoś uprościć XP? Najczęstsze problemy:

-W Windows 10 jest włączony “Tryb Tabletu” - każdy program działa w trybie pełnoekranowym. W XP trzeba maksymalizować każdy świeżo otwarty program.

-Pulpit. O ile kliknięcie na kafelek i odpalenie przeglądarki, czy też edytora tekstu w Win 10 nie było problemem, o tyle Dwuklik, ikony, maleńkie podpisy itp. sprawiają tacie masę problemów

-Wyłączanie komputera. W Win 10 jedno kliknięcie na ikonkę zasilania i napis zamknij załatwia sprawę. W XP Od ogromu ikonek w menu Start tata wręcz dostaje oczopląsu.

Da się jakoś uprościć tego nieszczęsnego XP?

Wysłane z mojego SM-G110H przy użyciu Tapatalka

Najlżejsza przeglądarka - Links2 (tekstowo-graficzna).

No na tym komputerze żeby internet był w miarę używalny to chyba tylko pozostaje ci zainstalować Arch Linuxa i Lynx, ale pewnie nie chcesz bawić się samym tekstem. Radzę ci więc zainstalować Lubuntu, a potem zainstaluj Midori. Możesz też zainstalować Wine żeby jakieś windowsowe gierki na tym linuksie poszły.

Najlepiej jednak dodaj sobie trochę RAMu do komputera. 2GB raczej wystarczą.

http://allegro.pl/ram-ddr2-w1kosci-2gb-800mhz-pc2-6400-intel-amd-itd-i6121329579.html

Na allegro możesz kupić RAM za 30 zł, więc chyba nie jest to aż tak drogo.