Bardzo niska wydajność gier

Dzień dobry
Używam świeżo zainstalowanego minta 19.1 cinnamon i mam problem z wydajnością. Po instalacji systemu zaktualizowałem wszystko co się dało w menedżerze aktualizacji i wybrałem sterowniki do karty graficznej 390.116. Mogę jeszcze wybrać 340 i otwarte, jednak te są zalecane przez system. Pobrałem sobie dla testu Minecrafta, ustawiłem grafikę jak na Windowsie i zamiast 100fps mam 40. Taka sama sytuacja jest w ETS 2 na Steamie. Menedżer aktualizacji pobierał jakieś sterowniki do karty graficznej, ale działa to tak jakby były te podstawowe. Bardzo proszę o pomoc.
Komputer:
Pentium G850
4gb ram ddr3 1333mhz
Nvidia GT705 1gb
HDD 1tb samsung hd103sj

Wg mnie ani 340 ani 390. Zainstaluj najnowsze możliwe sterowniki - w nazwie pakietu może nie być numerka, tylko po prostu “nvidia”.

Pobralem ze strony nvidii sterownik 390.87, ale ma rozszerzenie .run i nie chce się uruchomic “wprowadzono nieprawidlowy adres URL, brak znaku : w adresie URI”

Masz śmieszne GPU, więc się nie baw w nowsze stery. Miałem bidne GT630 kiedyś i po prostu gry na Windowsie działały lepiej, tyle.

Tak, ale strata na poziomie ok. 60%…

Dodaj to ppa z nowymi sterownikami:
https://launchpad.net/~graphics-drivers/+archive/ubuntu/ppa
I zainstaluj najnowszą możliwą wersję. Problem w tym, że strona Nvidia dla GT 705 proponuje na swojej stronie właśnie sterowniki z gałęzi 390. Najnowsze są z numerkiem 430 ale nie wiem, czy zadziałają. Na GTX 750 Ti działają znakomicie, ale to znacznie wyższy model.

Następnie (opcjonalnie) dodaj ppa z ukuu (Ubuntu Kernel Update Utility):


I za jego pomocą zainstaluj paczki z najnowszym kernelem 5.1.
Kernel pojawia się tam dosyć szybko po wydaniu źródeł, bo to gałąź mainline bez różnych optymalizacji Canonicala i czasem wymaga zaktualizowania sterownika Nvidia do wersji będącej jeszcze w stadium beta, bo starsza nie współpracuje.

U mnie póki co taki tandem działa znakomicie. Zwłaszcza nowsze sterowniki Nvidia robią różnicę.

Nowe sterowniki przy tej karcie poskutkują super czarnym ekranem albo innym zepsuciem.

Cześć,

Cóż - nie spodziewaj się wydajności równej ten na Windows. Spadki możesz mieć również w czasie działania laptopa na baterii. Miejmy nadzieję, że w końcu producenci dostrzeżą potencjał w Linux.

polecam zainstalować ci dystrybucję Manjaro Linux a wygląd bierz taki który ci się spodoba (cinnamon też jest) https://manjaro.pl/pobierz/ ja używam Manjaro Deepin wybierz sterowniki nonfree odrazu przy uruchamianiu live nie musisz się bawić z ręcznym instalowaniem sterowników kiedyś miałem podobny problem do twojego i stwierdziłem że nie ma to sensu użeranie się z ręczną instalacją na mincie musiałbyś wywalić stare stery i ręcznie zainstalować nowe z poziomu konsoli z pliku run .

masz tutaj link do poradnika gdyby jednak chciało ci się instalować stery ręcznie https://linuxconfig.org/how-to-install-nvidia-drivers-on-linux-mint oczywiście mint ma autoinstalacje sterowników jednak w przypadku starych kart to się nie bardzo sprawdza sporo musiałem się na walczyć aby chciał mi płynnie chodzić na starym sprzęcie jakim niewątpliwie jest P4 i 7300GT (taką kiedyś miałem maszynę) tam masz “Manual Install using the Official Nvidia.com driver”

Mam GTX 650 na maszynie z Manjaro i gry takie jak Grid 2 i Minecraft z Shaderami chodzą dobrze