Bardzo obniżona prędkość przez wifi (3Mb/s)

Mam w laptopie kartę sieciową Intel Wireless-N 7260. Prędkość internetu to niecałe 3Mb/s. Na drugim innym laptopie 50Mb/s.
Coś mogło się popsuć? Czy coś źle ustawione jest?

Zawsze tak było, czy nagle problem?

Jaką masz prędkość w ogóle netu?

Może za daleko od routera?

Na wyłączonych urządzeniach zresetuj router - odłącz mu zasilanie na parę minut, włącz i niech się wstroi i włącz tylko tego laptopa i sprawdź.

Nie wiem czy tak było zawsze, bo rodzice z niego korzystają a nie sprawdzałem wcześniej. Na moim laptopie jest normalnie. Ich laptop jest nowy (rok ma). Reset nie pomógł.

Nie odpowiedziałeś na pytania?

Prędkość neta i odległość, bo tu może być problem?

Sprawdź transfer jak laptop jest przy routerze.

Normalnie 120mb/s. Przez wifi około 50. Sprawdzałem bezpośrednio przy routerze.

A system ma W10?

Musisz mu odinstalować sterownik karty WIFI z poziomu Programy, czyszczenie systemu Ccleanerem i ponownie zainstaluj sterownik i sprawdź.

Tak wygląda, że karta laptopa może mieć ustawiony tryb b, zamiast b/g lub n? lub n jest wyłączona i dlatego tak nisko? możesz zobaczyć w ustawieniach zaawansowanych karty z poziomu menadżera i karta sieciowa wifi.

Może zmień kanał w routerze - metoda prób i błędów.

Jeśli używasz Windows 10 wyłącz opcję czujnik sieci Wi-Fi.

Ogólnie trudno ci pomóc dlatego że nie podałeś szczegółów, nie zamieściłeś żadnego zdjęcia z prędkości zasięgu sieci bezprzewodowej/prędkości internetu.

Otwórz Centrum sieci i udostępniania > Internet WiFi tu masz zasięg odświeżony w czasie rzeczywistym.
dzięki temu zbliżając powoli lub oddalając laptop od routera dowiesz się czy ma to wpływ na prędkość/zasięg sieci.
Jeśli to jest Windows sterowniki mogły się zaktualizować/firmware routera. może być też kilka innych przyczyn. Router jest umieszczony zbyt nisko.
zawsze miej otwarty Centrum sieci i udostępniania, sprawdź czy 3Mbps jest stały czy zmienny. Rozumiem że prędkość łącza to 120Mbps?

Próba zmiany kanałów/trybu pracy to dobry pomysł.
Przetestuj, wróć tu i napisz co zaobserwowałeś.

Nie wiem czy to coś wniesie do tematu ale sam osobiście mam problem z kartami Intela pod linuxem - w Dellu miałem 5100, potem 5300 a teraz 7260 AC - żadna z nich nie działa poprawnie - czyli mam ograniczony transfer - pewnie pracują w technologii G albo nie wspierają w pełni N. Na drugim dysku mam Windows i osiągi są dużo większe lecz jeszcze niezbyt zadowalające - po zmianie ustawień karty sieciowej - przy standardowych ustawieniach było kiepsko.

Możesz iść tym tropem.