Bardzo powolna instalacja i praca pod Windows XP

Witam,

Mam następujący problem:

Dotychczas na starym komputerze Windows XP sprawował się znakomicie. Zmieniłem w komputerze podzespoły na następujące:

Core I7 870

Płyta główna GIGABYTE GA-P55A-UD3R

GEIL DDR3 4GB (2x2GB) 1600MHz 7-7-7 ULTRA Dual

Dysk WD 1,5 TB 15EARS

ponadto pozostało w środku - Radeon 4850 i zasilacz 500W, 2x 200GB Samsung

Zainstalowałem XP na partycji wydzielonej na dysku 1,5TB i instalacja trwała ok. godziny. Sam system ładuje się szybko, natomiast instalacja sterowników trwa długo. Ok 5-10 min. każdy sterownik i to taki, które robił to 1-2 min. Dodatkowo podczas instalacji nie można nic robić, bo wszystko działa strasznie wolno. Podczas instalacji aplikacji to samo. Zainstalowałem następnie jeszcze raz XP i dzieje się tak samo.

Dodam, że na kolejnej partycji tegoż dysku zainstalowałem Windowsa 7 i wszystko działa znakomicie. Aczkolwiek XP jest mi również potrzebny, wobec czego proszę Państwa o pomoc.

Sprawdź, czy kontroler dysków pracuje w trybie AHCI. Jeżeli nie, to zobacz, czy chociaż DMA działa.

Dysk jest w pełni sprawny?

A gdzie mam to sprawdzić/uruchomić?

Dysk musi być sprawny, jest na nim też Windows 7, który sprawuje się bardzo dobrze.

Tryb AHCI sprawdź w biosie. DMA w menadżerze urządzeń\Kontrolery IDE\Primary - właściwości i zakładka ustawienia.

Jak powłączałem w BIOSIE AHCI to w ogóle system nie chciał się bootować, ponadto XP tego nie obsługuje praktycznie w ogóle.

Wgraj sterowniki do kontrolera SATA poprzez funkcję Dodaj nowe urządzenie/Wybierz z listy, następnie reset i wtedy w BIOSie aktywuj AHCI - zadziała :wink:

Będziesz musiał na nowo zainstalować WindowsXP. Nawet, gdy teraz zainstalujesz sterowniki AHCI Twojego kontrolera, to i tak Winda nie pójdzie. Takie rzeczy wgrywa się na etapie instalacji.

Powyższe zdanie jest bzdurą. Proszę się nie sugerować :wink:

Nieprawda ;> Sposobem, który podaje to właśnie działa :stuck_out_tongue:

Dokładnie tak jak napisał Anathema - bez problemu można dograć sterowniki SATA/AHCI do zainstalowanego już systemu, jednak w tym przypadku wątpię czy to tryb pracy dysku spowalnia komputer, jednak jest taka możliwość.

Wiele razy miałem do czynienia z instalacją i pracą z XP na dysku z wyłączonym AHCI i system pracował sprawnie

zarzy uruchom menadżer urządzeń i sprawdź czy są przy któryś z nich jakieś “kolorowe znaczki” - jeśli tak to przy jakich?

Takie rzeczy to tylko w Viscie i 7. XP trzeba reinstalować.

Ehh, slawex1983… robiłem to może z dwa tygodnie temu i zadziałało… Nie myl AHCI z ACPI, które to po przestawieniu ze standardowego APMa rzeczywiście uniemożliwia rozruch Windows. Nie siej chłopie tutaj herezji :-D.

No popatrz, ktoś mi na firmowym komputerze (z którego piszę tego posta) przeinstalował “Windę” Pewnie w nocy i po ciemku to zrobił :wink: Tylko po co to robił, skoro sterownik podmieniłem i opcje w biosie sam zmieniłem godzinę po zainstalowaniu Windowsa XP i pracuje/pracował on bez zastrzeżeń?

Macie rację. Aż mi wstyd za samego siebie. Pomyliłem AHCI z ACPI. #-o

Bardzo dużo osób myli te dwa pojęcia :slight_smile:

Witam ponownie, zainstalowałem sterowniki RAID, SATA i AHCI pod Windowsem XP i dalej to samo tzn. dalej system wolno działa, a w biosie gdy zmienię opcję z IDE na AHCI to zamiast bootloadera XP i 7 wyskakuje “błąd systemu operacyjnego”.

Po diabła Ci RAID? Przy jednym dysku tego trybu nie uruchamiasz.

Sterownik SATA/AHCI powinieneś instalować przez menadżer urządzeń: PPM -> Aktualizuj oprogramowanie sterownika i wskazujesz miejsce gdzie masz na dysku ściągnięty ze strony Gigabyte sterownik. Sterownik ze strony gigabyte musisz wcześniej rozpakować - robi to się automatyczne po uruchomieniu tego ściągniętego pliku, ale skoro już instalowałeś to już to wiesz.

Następnie reset- wejście do biosu - zmiana trybu na AHCI - zapisanie zmian w biosie i powinien wystartować już na nowym sterowniku i w nowym rybie.

Mam 3 dyski jeżeli o to chodzi, ale mniejsza z tym, bo nie korzystam z RAIDU. Sterowniki RAID i SATA były w jednym instalatorze. Zainstalowałem i te od SATA i od AHCI, ale tak jak już pisałem po instalacji ich zmieniłem w BIOSIE na tryb AHCI i to samo, czyli bez zmian.

Dodane 25.03.2010 (Cz) 1:56

ma ktoś jeszcze jakiś pomysł?

Dodane 02.04.2010 (Pt) 0:51

Problem rozwiązany samodzielnie. Można zamknąć temat.