Bardzo powolne KDE4 Asus 1201n

Mam problem ze świeżo zainstalowanym KDE4. Na moim netbooku Asus 1201n (Intel Atom N330, nVidia ION) KDE4 jest strasznie wolne… Przy przesuwaniu okna poziom użycia procesora przez proces X wzrasta nawet do 80%. Da się coś z tym zrobić? Grafika jest dobrze skonfigurowana. Na KDE3 śmiga bez problemów.

KDE4 jest zbyt wymagające, pożądaną wydajność uzyskasz przy LXDE, najszybciej i najwydajniej będzie z Fluxboxem.

Albo ratpoision, awesome itp.

KDE4 potrafi być szybkie sam widziałem.

Bardzo możliwe że działasz po prostu na sterowniku VESA (programowy sterownik grafiki) i dlatego tak Ci zamula. O kurczę, gentoo :slight_smile:

Idealne distro na takie słabe kacapy jak netbooki z Atomem :slight_smile: Jeszcze słyszałem o tym żeby spróbować uruchamiać KDE na rasterze bo opengl jest eksperymentalny i o wiele mnie wydajny (choć KDE 4.5 podobno już na opengl ładnie śmiga), ja nie mam problemów żadnych z KDE pomimo że mam Atoma N270 i Intela 945. Sprawdź czy Ci nie będzie lepiej chodziło jak uruchomisz program (z konsoli) z opcją -graphicssystem raster np. dolphin -graphicssystem raster (jeśli będzie lepiej to skompiluj sobie qt-gui z flagą raster włączoną).

Mam włączony styl “Air dla netbook”. Sterowniki nvidii dobrze skonfigurowany. vdpau śmiga, OpenArena tak samo więc to nie to. Jak wcześniej pisałem mam obok jeszcze KDE 3.5, na którym wszystko chodzi bardzo szybko, no ale niestety nie jest już wspierane i czas przenieść się na to nowe KDE. Myślę że pomogłoby tu głównie powyłączanie wszelkim zbędnych przezroczystości. Np tego co się dzieje z ikonami w folder view. Da się jakoś je wyłączyć? Grzebałem w opcjach kde i nic nie znalazłem. Powyłączałem wszelkie efekty ale i tak wolno działa. Za dużo zbędnych bajerów do tego KDE wrzucili.

Z opcją "-graphicssystem raster " rzeczywiście szybciej chodzi. Dolphin jest bardziej responsywny.

Przekompilowanie z flagą +raster rozwiązuje problem. Powiedziałbym nawet że KDE4 jest w tej chwili bardziej wydajne od 3.5 :). Dzięki za pomoc