Bardzo powolne uruchamianie się systemu

Co może być przyczyną takiego stnu rzeczy Przyszedł do mnie kolega i chciał sprawdzić dysk bo u niego nie chodził wymontowałem dysk i włożyłem jego dysk w moim komputerze też nie chodził dlatego stwierdziliśmy że jest walnięty lecz po włożeniu mojego windows zawiesza się działa jakgdyby z opuźnieniem czarny ekran około 2 min później system odpala ale wszystko powoli pracuje czy coś uszkodziłem czy też jest to kwestia ustawień

Sprawdzałęś czy dobrze podłączone są kable, albo jak wyciągałęś dysk moze go uszkodziłeś

Sprawdź czy dobrze dysk podłączony - zworka i wtyczki.

Wejdź do biosu i zobacz,czy bios wykrył dysk prawidłowo i zapisz bios Save i zobacz czy komp przy starcie wykrywa dysk prawidłowo.

Odpal z konsoli chkdsk i sprawdź partycję systemową i resztę - poczytaj mój post.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=72490

jeśli to ^ nie pomoze no to formacik albo wcześniej odmól go programikiem

Odkurzacz 10.1 Pro jest to darmowy programik można sobie go ściągnąć bez problemu i po zaawansowanym skanowaniu nie potrzebnych wpisów naprawde komp smiga jak rakieta :smiley: jak po formacie(no moze prawie jak po formacie :wink: )

Sprawdziłem przewody sformatowałem patrtycję C wgrałem nowy winXP i dalej jest to samo chodzi strasznie wolno w biosie wykrywa dysk lecz teraz klikając na inny dysk D lub E wyskakuje mi że nie może odczytać ponieważ wystąpiły błedy zapisu.A jak mogę zobaczyć czy dysk zostaje wykryty.

Aby sprawdzić czy dysk jest wykrywany to w biosie w zakladce Standard CMOS Features lub Standard CMOS Setup zobacz czy przy IDE Primary master jest nazwa urzadzenia twardego dysku.

Rozumiem ze dysk D i E to partycje ?

Mozliwe, ze błędy wynikają z uszkodzenia dysku.

W pierwszej kolejności sprawdz w Menadzerze urzadzeń => Kontrolery IDE ATA/ATAPI czy sa ustawione na DMA zamiast PIO.

Klikasz 2x na podstawowy i pomocniczy kanał IDE i zobaczysz jak jest.

Mozesz zainstalować jeszcze raz sterowniki do płyty głównej

Druga kolejnosc zaznacz ikonkę dysku D, prawy klik myszki i Wlasciwosci => Narzedzia => w sekcji sprawdzanie błedów kliknij na Sprawdz i zaznacz Automatycznie napraw bledy systemu plików. Pozniej zrestartuj komputer

To samo z partycja C i E

Nastepnie musisz sprawdzić czy dysk nie jest uszkodzony. Przeleć programem HDD Regenerator

Jesli to nie pomoze to jak mozesz przekopiuj dane na CD i usun wszystkie partycje i zaloz od nowa z formatowaniem pełnym. Zainstaluj WinXP ze sterownikami i sprawdz.

w którym momencie pojawia sie czarny ekran :?:

racja zrob jeszcze defragmetacje , pozbadz sie syfu ( trojany,wirusy ) jesli sa najprawdopodobiej wirus w MBR to wszystko co ci moge powiedziec

Wolne ładowanie systemu operacyjnego

Podstawowe czynnosci jakie nalezy wykonać to:

  1. Optymalizacja programów startujących razem z systemem.

Start » Uruchom » msconfig » Uruchamianie, odznaczamy programy zupełnie zbędnie podczas rozruchu (programy do nagrywania, updatery, playery etc.)

Start » Programy » Autostart, tu również można spod prawego kliku usunąć wejścia tworzone przez pakiet Office, Winzip oraz programy graficzne.

  1. Uzycie programu BootVis (ver. 1.3.37.0; prod. Microsoft)

Program sluzacy do optymalizacji uruchamiania systemu

  • Wlaczamy usługe (services.msc) Harmonogram zadań

  • W oknie programu wybieramy: File/New/Next Boot + Driver Delays

W formie graficznej po resecie otrzymujemy przedstawienie procesu uruchamiania systemu

  1. Defragmentacja dysku (szczególnie w przypadku FAT jako systemu plików)

  2. Sprawdzenie trybu pracy dysków

Dyski powinny pracować w trybie DMA nie PIO, oczywiście zakładając ze obsługują ten tryb transeferu.

Jezeli przeszły na PIO to:

PPM na Mój komputer » Zarzadzaj » Menadzer urzadzen » Kontrolery IDE ATA/ATAPI

Klikamy prawym na podstawowy i pomocniczy kanał IDE i odinstalowywujemy je.

Po ponownym rozruchu system powinien przestawić tryb ich pracy na DMA

  1. Reczne, sztywne ustawienie DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) odpowiadającego za automatyczne przydzielanie adresów sieciowych.

Wybieramy własciwosci naszego połaczenia » Protokół internetowy (TCP/IP) » Wlasciwosci » Ogólne

Użyj następującego adresu IP, w pola adresu IP, maski oraz bramy wpisujemy numery dostarczone przez naszego providera internetowego.

Tak samo w konfiguracji alternatywnej.

  1. W Windowsie XP zaaplikowana została funkcja dzieki, ktorej elementy odpowiedzialne za start systemu sa połozone w miejscach fizycznie blisko siebie na dysku.

Dzieki temu system startuje szybciej.

Domyslnie ten mechanizm jest właczony, ale w pewnych sytuacjach:

  • instalacja pewnych programów narzędziowych,

  • łatek,

  • upgrade ze starszego systemu

moze zostać wyłaczona.

Włączanie: Start/Uruchom » regedit

W kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\BootOptimizeFunction, nazwa wartosci ciagu Enable, wartosc = Y

Wolne zamykanie systemu operacyjnego

Proces wylaczania komputera trwa nienaturalnie długo. Aby troche przyspieszyc ten proces mozna:

Spowodować szybsze konczenie nieodpowiadajacych badz zajetych aplikacji

W kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE/System/ControlSet001/Control podświetlamy Control i odnajdujemy z prawej strony wartosc DWORD WaitToKillServiceTimeOut

Wartość ta to czas wyrażony w milisekundach (ms) Domyślna wartość to 20000 - 20 sekund, możemy ten czas skrócić powiedzmy do 2-3 sek. czyli jak nietrudno obliczyć 2000 - 3000 ms. Taka też liczbę podajemy jako wartość, opuszczając oczywiście jednostkę - ms

Uwaga!: w przypadku uprzedniego nie zapisania danych z otwartych programów zostaną one utracone

Automatyczne potwierdzenie decyzji zamykania nieodpowiadających programów

W kluczu HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop z prawej strony edytora rejestru edytujemy DWORD AutoEndTask za wartosc podajemy 1 (jeden)

Spowoduje to iż za każdym razem nie będziemy musieli potwierdzać zamykania programów, system zrobi to za nas.

Zbytnia fragmentacja plików a szczególnie pliku wymiany (pagefile.sys) i hibernacji (hiberfil.sys)

Zalecane użycie defragmentatorów (systemowego, firm trzecich oraz przeznaczonego do scalania pliku wymiany - PageDefrag na przykład zasługuje na uwagę)

Załączone czyszczenie Swap’a przez system

Sprawdzamy czy w kluczu

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management nie mamy ClearPageFileAtShutdown o wartosci = 1. Jesli jest to usuwamy go bądź zmieniamy wartość na 0 (zero)

Uwaga!: System przestanie czyścić plik wymiany podczas zamykania.

Wyłączone buforowanie zapisu na dysku

PPM na moj komputer/Zarządzaj/Menadżer urządzeń/Stacje dysków/[nazwa dysku 2x klik]/Zasady/Włącz buforowanie zapisu na dysku (zaznaczyć)

Wyłączenie indeksowania plików

Opcja powoduje przyspieszeenie wyszukiwania plików na dysku, ale niestety tez obciązą w jakimś stopniu system

Start » Uruchom » services.msc

Z listy wybieramy usługę ideksowania, klikamy na nią dwukrotnie i jej tryb uruchamiania zmieniamy na ręczny

  • Przypadki wyjątkowe:

NVidia Driver Helper Service - w services.msc znajdujemy w/w usługę i przestawiamy typ uruchamiania na wyłączony

Uwaga!: Możemy odczuć nieznaczny spadek wydajności w grach

Underek podaj źródło tego tekstu