Bardzo słaby internet światłowodowy. Wymiana karty sieciowej. Czy kupować repeater? Czy mogę połączyć router z routerem od operatora?

A więc tak, dziś przyszli monterzy od Inei żeby zamontować router i “odpalić” internet światłowodowy. Po kilku latach korzystania z 20mb/s (u mnie w pokoju 13-15 łapało) od orange, na 4 osobową rodzinę internet przestał “domagać”. Generalnie to podłączyli sprzęt i patrząc na starym laptopie na 5g przy samym routerze ~200mb/s (w umowie 600mb/s ale tak wiem że po wi-fi jest mniej + zależne od karty sieciowej). No ale idę do pokoju (piętro wyżej) niby 4/5 kreski ale… Wchodzę na speed testa i widzę marne 2-4 mb/s. Ogarnąłem że mam lipną kartę sieciową która nie łapie nawet 5g a mianowicie TP-Link TL-WN722N (kupiłem kiedyś za grosze to nie mam co się dziwić). Którego mam zamiar zastąpić TP-Link Archer T4U w cenie 100zł więc dla mnie pasuje. Teraz mam pytanie do was bo chciałbym korzystać z 5g do góry + żeby to sensownie działało takie 100mb/s minimum. Czy mogę połączyć mój router ASUS DSL-AC51 z routerem dostawcy tak żeby od ASUS’a leciał sygnał + przechodził do repeatera (I tu mam zamiar kupić coś lepszego więc myślę nad FRITZ!WLAN Repeater 1160) i tak z repeatera do komputera z nową kartą sieciową. Czy to zadziała? Dodam tylko że musi się obejść bez wiercenia ścian a router stoi w salonie na parterze.

Pytanie głupie, ale może listew przy podłogach oraz dostępu do zaworów wod/kan? Gdybyś miał, to pod listwami i korzystając z przejscia na drugi poziom.

Repeater na 100% poprawi CI trochę zasięg, jeżeli umieścisz “bezpośrednio nad salonem”, ale ważne też jak “grubą” podłogę masz. W sumie od niego bym zaczął.

Podłoga jest dość gruba i jest w niej między innymi wełna szklana aczkolwiek nie umiem określić jaki to ma wpływ na zasięg. Niestety nie mam dostępu do żadnych listew gdyż rok temu był remont i wszystko na gotowo.

Na taboret i z komórki po wifi pod sufitetm, drugi test na podłodze na piętrze. Jeżeli różnica wyjdzie na telefonie duża, to widzę problem. :wink:

Z tego co sprawdziłem jest różnica 1 kreski między sufitem a podłogą na piętrze. Nie wiem jak to z 5g bo telefon nie posiada :stuck_out_tongue:

Sam mieszkam w domu jednorodzonym w starym budownictwie i miałem problemy z zasięgiem WiFi. Rozwiązaniem stały się tanie i łatwe w konfiguracji: TP-Link TL-WA850RE (jeśli już posiadasz router to masz zamiennik).
Tyle, że 5G to sieć z natury o ograniczonym zasięgu (jeśli sygnał zwykłego WiFi tłumiony jest przez strop to 5G pewnie całkowicie zostanie pochłonięte lub pozostaną śladowe jego ilości - nie wróżę rewelacji). Nie wiem czy problem do obejścia bez łączenia urządzeń kablami.

… bardziej chodziło mi o speed test, jedna kreska, z 4 zazwyczaj, to bagatela 25%. :wink: Jeżeli przy podłodze masz tyle samo, co przy laptopie to prawdopodobnie faktycznie podłoga ogranicza i sam repeater tego nie przeskoczy, musiałbyś wszystko mocniejsze dać.

Powiedz jeszcze co za komputer? Jakieś czas temu, ktoś po wmianie płyty zystał +30%.