Bardzo stary komputer Elkor Karat - czy ktoś coś o nim wie?

Witam szanowną społeczność.

Wpadł mi w ręce ostatnio bardzo stary komputer Elkor Karat.

http://i39.tinypic.com/2lkr9tk.jpg

Nie mam o nim żadnych informacji (poza tym co widać na foto) więc proszę was o pomoc.

Czy ktoś z was coś o nim wie (parametry, przeznaczenie itp.)?

I przy okazji drugie pytanie: czy ktoś wie jak to podłączyć do TV/monitora?

Oto jakie ma złącza:

http://i44.tinypic.com/nwitg1.jpg

i zbliżenie na złącze do monitora (według opisu):

http://i41.tinypic.com/rh04ew.jpg

Jest to 5 pinowe gniazdo DIN 5b ale jest one w środku podłączone jedynie kablem 2 żyłowym (żyła w oplocie) bezpośrednio złączem do płyty.

Czy ktoś ma pomysł jakiego typu sygnał obrazu on wysyła i jak go podłączyć?

Proszę o wszelkie informacje na temat tego arcydzieła technologii.

A jeśli by ktoś był zainteresowany wejściem w posiadanie tegoż antyku to proszę o PW.

Stan jego określiłbym jako “operatywny” (po włączeniu wykonuje operację odczytu z dyskietki).

To chyba nie jest komputer.

Też tak sądze, nigdzie nie mogę znaleść informacji na ten temat, nawet w google grafice jest pusto. Skąd ty to masz ;d?

Edit: A nie myślałeś żeby go rozkręcić? może po wnętrzu ktoś bardziej to pozna chociażby porównując ze starymi komputerkami :slight_smile:

Na zapytanie Elkor electronics pokazuje się kilka firm za granicą od elektroniki. Tam pytaj.

Wyjście monitorowe to prosta sprawa. Jest to zwykły sygnał analogowy. Najprościej podłączyć do tv poprzez złącze euro (w necie znajdziesz opis pinów we wtyczce) lub poprzez złącze RCA.

Ja też do końca nie jestem pewny co do dokładnie jest ale jest kilka kilka cech charakterystycznych dla “komputera” w pierwotnym znaczeniu tego słowa:

  1. posiada wejście danych - złącze klawiatury widoczne na 2 foto (tak, mam też od tego klawiaturę),

  2. posiada złącze wyjścia danych - wspomniane już złącze monitora,

  3. posiada nośnik do przechowywania danych - 2 napędy dyskietek 5,25 cala,

  4. ma nawet przycisk resetujący.

Z tego powodu uważam że jest to jakiś komputer.

Poza tym ja też googlałem go na różne sposoby i przy haśle karat komputer natknąłem się na stronę o starych radzieckich komputerach (Link) która wspomina o komputerach KARAT ‘wyposażonych w wymienne moduły funkcyjne’, opis ten odpowiada temu co znajduje się w środku ale brak jest foto które by pozwoliło to zweryfikować (foto jest zbyt słabej jakości).

Co do pochodzenia to mogę jedynie ujawnić że pozbywało się tego pewne powszechnie znane przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją na masową skalę a ja wszedłem w posiadanie tego przypadkiem ratując przed końcem w najlepszym przypadku w punkcie zbiórki złomu elektronicznego.

Oczywiście przed podłączeniem tego urządzenia do prądu rozkręciłem je najpierw celem przeczyszczenia, zbadania wnętrzności i upewnienia się że można je bezpiecznie podłączyć.

Jeśli jesteście ciekawi to mogę zrobić fotki jak to wygląda w środku.

Złącze RCA to był też mój pierwszy strzał ale nie jestem pewny czy to faktycznie będzie sygnał kompozytowy (composite) a nie chciałbym sobie uszkodzić sprzętów.

Tym bardziej że Sygnał kompozytowy zawiera również informacje o kodowaniu koloru a w tak starym sprzęcie spodziewam się raczej obrazu monochromatycznego.

Ja bym również prosił o zdjęcia ze środka.

Pozdrawiam!

Fotki porobię jutro, tymczasem może jeszcze się tu znajdzie ktoś kto powie coś nowego na ten tematt.

Doszukałem się jeszcze w sieci takiej informacji że “reprezentacja luminancja + chrominancja jest kompatybilna z czarno-białą reprodukcją obrazu, która wykorzystuje samą luminancję” więc tak dedukuję że podłączając to pod tv przez złącze SCART lub S-Video po pinie odpowiadającym za luminację powinienem uzyskać obraz ale chętnie poznam wasze opinie.

Wątpie żebyś w necie znalazł info na temat tej skrzynki.Gniazdo DIN opisane jako “monitor” standardowo było gniazdem słuchawkowym zależnie od włożenia wtyczki wyłączało lub nie głośniki.Pozostałe gniazda były używane w drukarkach i dziurkarkach kart komputerowych.

A wiec tak, w środku składa się to z 3 płytek połączonych ze sobą złączem oznaczonym jako Eltra Lic. ITT Cannon 81106401310001.

http://i44.tinypic.com/302mlnl.jpg

Pierwsza od góry odpowiada chyba za komunikację bo podłączone są do niej porty zewnętrzne (w tym klawiaturowe DB-15) oraz napędy dyskietek.

Są na niej między innymi układy KP580BN53 8605 pochodzący z CCCP (prawdopodobnie “UKŁAD LICZNIKÓW PROGRAMOWANYCH”), japoński M5L8255AP-5 firmy Mitsubishi (PROGRAMMABLE PERIPHERAL INTERFACE), TMP8251AP Toshiby (PROGRAMMABLE COMMUNICATION INTERFACE), SAB2797A-02P Siemensa (MICROPROCESSOR), UCY74S414 CEMI (kontroler priorytetu przerwań), UCY74154 (Dekoder-multiplekser z 4 linii na 16 linii) i kilka mniejszych układzików CEMI.

http://i43.tinypic.com/2cdy6tc.jpg

Druga zawiera układ Nec D8255AC-2 (PROGRAMMABLE PERIPHERAL INTERFACE), UCY74S412 (8-bitowa brama We/Wy), kośćmi RAM HM50256P-15 i TMS4256-15NL oraz innymi scalakami.

Prawdopodobnie to odpowiednik obecnych kości pamięci i karta graficzna w jednym bo stąd wychodzi też sygnał dla monitora.

http://i42.tinypic.com/29xek5g.jpg

A trzecia pytka to najwyrażniej płyta główna z procesorem Zilog Z84000APS (Zilog Z80 bazujący na Intel 8080 i zgodny z nim programowo), układem EPROM NEC D2732D i jeszcze kilkoma innymi scalakami.

http://i39.tinypic.com/57fpd.jpg

Do tego jest jeszcze klawiatura:

http://i39.tinypic.com/e7f0v4.jpg

Tak jakoś od razu mi się skojarzyło z tym projektem: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2564143.html

Ogólnie to polecam iść z tym na forum elektroda.pl - tam na pewno znajdzie się ktoś kto rozwieje Twoje wątpliwości.

Pozdrawiam!

Komputer wygląda mi gdzieś tak na taki z lat 70-tych lub 80-tych (wyjątek lata 60-te, choć wątpię by to przeżyło…), firma pewnie polska, i już zapewne nieistniejąca, dlatego brak o tym informacji, to z 30-40 lat na pewno gdzieś leżało. da się to chociaż włączyć? jak uda ci się to podłączyć to TV (na pewno pod jakimś starym TV będzie działać) to powiedz co tam jest, czy jest jakiś system, czy tylko ekran z napisem “wlóż kasetę”…

Tak samo może powodem “nie znajomości” tego może być to że komputer był używany tylko w firmach i w ukryciu.

Powiem że też jestem ciekaw co to za PC =P~

To całkiem możliwe że była to maszyna dedykowana dla firm lub skonstruowana na konkretne zamówienie.

Możliwe jest też że urządzenie to sterowało jakimiś procesami produkcyjnymi lub monitorowało jakieś parametry produkcji.

Nie wiem czy to pomoże w ustaleniu orientacyjnego wieku maszyny ale nie wspomniałem jeszcze że zarówno obudowa samego komputera jest solidna metalowa ale również sama klawiatura ma solidną metalową obudowę.

A co do klawiatury to jest to w zasadzie typowa klawiatura QWERTY z układem klawiszy odpowiadającym układowi “polski programisty”, jest nawet klawisz ENTER (właśnie tak opisany a nie RETURN jak w wielu starych komputerach) oraz klawisze Num Lock, Scroll Lock i Caps Lock i 3 diody sygnalizujące stan tych funkcji.

Są jedynie małe różnice takie że tzw. klawisze funkcyjne są oznaczone jako PR1; PR2; … PR10 i są w 2 kolumnach po lewej stronie, klawisz ESC jest po prawej stronie nad klawiszami numerycznymi czy niektóre znaki specjalne są w nieco innym miejscu, jest też znak // (podwójny /) i klawisz oznaczony jako SYS REQ.

Komputer zdaje się działać ale dopiero jak uda mi się podłączyć go do jakiegoś monitora/TV będę mógł coś więcej sprawdzić.

Zapomniałem jeszcze wspomnieć że w jednej ze stacji jest dyskietka opisana na naklejce: “KARAT 2 PROGRAMY NARZĘDZIOWE”.

Trop (ER elkor) prowadzi TU i tu a następnie tu : http://wayback.archive.org/web/19980212 … .elkor.pl/

Panowie, komputer działa.

Udało mi się dziś znaleźć moment i na szybko wykonać przejściówkę z tego złącza DIN 5b które jest w tym komputerze na Chinch.

Po podłączeniu do wejścia video w DVD na TV ukazał mi się następujący obraz:

http://i40.tinypic.com/wvy610.jpg

A po wczytaniu z dyskietki oprogramowania komputer wyświetlił to:

http://i43.tinypic.com/1fgxns.jpg

Niestety są jakieś problemy z działaniem klawiatury ale spróbuję ją jeszcze przeczyścić i sprawdzę czy zacznie poprawnie działać.

Łukash , twój trop prawdopodobnie jest dobry ale niestety z archiwalnej wersji strony tej firmy nic się o tym sprzęcie nie dowiemy.

Jak widać na screenach komputer ten jest z roku 87 (oczywiście chodzi o rok 1987 8) ).

Jeśli nie za późno, trafiłem na kolejny trop dot. firmy ER Elkor, mianowicie ich siedziba była w Katowicach na ul. Aleja Korfantego 83, na który postanowiłem dotrzeć za pomocą Google StreetView, i z tego co widzę to jest “Biurowiec” a więc nie jedna firma tam jest. http://i.imgur.com/PJX9TpV.jpg

a tu proszę adres do map Google: https://www.google.pl/maps/preview#!q=K … 13.1&fid=5

dowiedziałem się także że ich siedziba w Katowicach (i nie tylko) została zamknięta, a więc teraz mieli tylko siedzibę w Gdańsku (Aleja rzeczpospolitej 4): https://www.google.pl/maps/preview#!q=G … 13.1&fid=5

Jak widać w aktualnej chwili w tym miejscu trwają prace budowlane, więc być może budynek który tam stał został wyburzony (Albo może raczej na pewno!)

Teraz na 99% mogę być pewien że albo firma Elkor zmieniła nazwę na BMT ARGOSS, albo została przez nią zakupiona, ponieważ na Wayback Machine znalazłem zrzut, w który na stronie Elkor.pl jest zaproszenie na stronę od BMT i szczegółowe informacje: http://web.archive.org/web/200307211113 … .elkor.pl/

oczywiście jeszcze w tamtym czasie tamta firma pełniła tą samą rolę co kiedyś ER Elkor, ale dzisiaj prowadzi "Systemy Informacji Przestrzennej

dla administracji oraz przedsiębiorstw", Szkoleniami pracowników, Budowaniem budynków dla firm itd. http://www.bmtargoss.pl/

Więc jak widać wszystko się wyjaśniło… :roll:

Jeżeli ktoś posiada ten komputer, to chętnie pozyskam go do kolekcji. Jestem w stanie odkupić ten sprzęt. Ktoś? Coś?