Bardzo stary komputer nie bootuje z płyty CD

Witam,

mój retro komputer, którego niedawno złożyłem nie chce zabootować z napędu CD/DVD. Bios widzi napęd, ale nie bootuje z płyty z Windowsem 98 SE. Kolejność bootowania ustawiłem: CD-ROM, C, A. Komputer jest złożony z części z ok.1997 roku, a napęd jest nowszy, ale też na ATA - LG GDR-8163B.

Ma ktoś jakieś pomysły, żeby to zabootowało z płyty?

Specyfikacja komputera:

Procesor: Intel Pentium II 350MHz

Płyta główna: Chaintech 6VTA2

Karta graficzna: ATI 3D RAGE IIC 4MB

Akcelerator 3D: 3dfx Voodoo 4MB

Dysk Twardy: Seagate 20GB

RAM: ???

Zasilacz: FSP 250W

Napęd: LG GDR-8163B

Bez_nazwy.thumb.jpg.ba088e6e42cbb1ce2199

Przeczyść płytę i napęd, bo być może z tego kurzu jaki się nagromadził nie czyta płyt. Albo wina leży po stronie płyty - masz jakoś sprawdzić na innym komputerze czy płyta jest czytana?

Bardzo możliwe, spróbuję… Przed chwilą wypaliłem tą płytę, na pewno działa :slight_smile:

Może płyta nie jest bootowalna, za czasów win 98 nie była to norma jak dzisiaj i używano osobnej dyskietki startowej.

Przeczyściłem soczewkę lasera i ciągle to samo.

Nie wiem, czy moja jest bootowalna, ale znalazłem bootowalny obraz w internecie i za chwilkę go pobiorę i wypalę…zobaczymy :slight_smile: Jak się nie uda to spróbuję jeszcze z Windowsem Me.

Być może to rozwiąże problem. A jeszcze pytanie czy napęd jest dobrze podłączony?

Specjalnie dociskałem wtyczkę :slight_smile: Jest podłączony na secondary master.

Może jest uszkodzony, lub nie kompatybilny? 

To może być problemem. Daj na primary master i stosownie przestaw zworkę.

Okazało się, że jest zepsuty - silnik nie może “wejść” na wysokie obroty. Kupiłem go w lokalnym serwisie za symboliczne 5zł :), powiedzieli, że nie wiedzą czy działa, nie ma więc co się dziwić. Kupię sprawny napęd i zobaczę, czy zabootuje.

Napęd CD-ROM już zamówiony. Tym razem na pewno sprawny.

CD-ROM przyszedł jest sprawny, czyta płyty, bios go widzi, a bootu nadal brak. Co robić???

A płyta bootowalna? Sprawdź np. na próbe z XP, linuksem czy nawet win 7 czy ruszą.

Sprawdzam teraz z Windowsem ME, zobaczymy…

Niestety ciągle to samo. Jest napisane “Floppy disk(s) fail (40)”, może potrzebna jest dyskietka z systemem? :slight_smile:

Masz w Bios ustawione bootowanie z floopy.Wylącz w Bios floopy i ustaw jako pierwsze bootowanie z CD

Tylko tak właśnie zrobiłem :), kolejność to CD-ROM, C, A . Kiedy włączy się pomijanie sprawdzania stacji dyskietek to od razu pojawia się GNU GRUB.

Oto ustawienia biosu:

bios3.thumb.jpg.0e7c2ac7bbb6ca6c6c3b8269

DZIAŁA!!!