Bardzo stary laptop, co zrobić?

Witam!

Najpierw specyfikacja

http://www2.dealtime.com/xPO-Hewlett-Pa … 0CT-F1373A (musicie kliknąć na 2 zakładkę)

ale mój ma dysk 20GB i 32mb ram…

i po kolei pytania:

  1. Przede wszystkim OS. Jaki najlepiej zainstalować? 98 chodził dobrze ale wolałbym osobiście linuxa + naprawdę leciutkie środowisko graficzne… no i żeby coś jeszcze dało się na nim zrobić… istnieje takie czy tylko jak linux to tekstowy? czyli po prostu jaki system wybrać :wink: FreeDOS odpada :wink:

  2. Użytek. A więc po kolei… lapek do transmisji danych posiada tylko port LPT i RS232 (ale do RS232 podłączałem kiedyś myszkę jak miałem) no to 2 kompy dam radę podłączyć, wiem jak to zrobić, pobawię się to będzie… najbardziej myślałem nad pulpitem zdalnym ale nie wiem czy 98 go posiada… filmy odpadają przy 133MHz procku (jak był sprawny nawet to i tak nie działały… muliły strasznie) a na filmach by mi zależało… ew. jak mógłbym go inaczej użyć? myślałem nad serwerem ale brak karty sieciowej skreśla tą możliwość… jakieś pomysły? zabawka do muzyki? gierki z DOSa? coś innego?

  3. Wyłamany pin w dysku. No mam dysk 20GB, działa ale nie ma pinu… co zrobić? myślę nad dolutowaniem wtyku całego (i tak lapek w rozsypce więc dysk i tak będzie na zewnątrz) zlutowałbym to na stałe ale byłby problem z wyciągnięciem i zgraniem czegoś na kompa… co najlepiej zastosować?

Od razu mówię, nie istotne czy warto, chce go doprowadzić do użytku… nie bawię się w kupno przejściówek, mogę kupić wtyki itd. ale przejściówki robię sam :stuck_out_tongue:

Z góry dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam :wink:

Niech się ktoś wypowie bo nie mam pewności ale windows milenium lub 2000 na ten komputer nie wejdzie??

Dodane 09.03.2010 (Wt) 8:19

Po sprawdzeniu myślę że Millenium na tym sprzęcie powinien działać. Najlepiej by było 2000 w końcu ma on już elementy XP…

O Windows Millenium----> http://pl.wikipedia.org/wiki/Windows_Me

O Windows 2000----------> http://pl.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Windows_2000

Jeżeli chcesz cokolwiek do niego dokupywać to na pierwszym miejscu kupiłbym RAM min te 128 MB żeby było, Na allegro to max bodajże 15-20 zł… :slight_smile: Na allegro myszki też za grosze dostaniesz :slight_smile: Dokładając RAM myślę że mógłbyś odpalić jakieś słabsze proste gierki jak pokombinujesz to to nawet Office XP uruchomisz…

Ten laptop nawet 128 mb ram nie obsługuje geniuszu.

Na tym Win 98 będzie słabo chodził a ty tu o milenium i 2000.

Mi 2000 na kompie z prockiem 800 mhz i 256 ram chodził średnio jednak nie narzekałem.

Office Xp nie pójdzie co najwyżej 97 góra 2000.

Mówie o komfortowej pracy a nie uruchomieniu.

Office XP wymagania:

* procesor o częstotliwości 133 MHz lub wyższej,

* 24 do 64 MB pamięci RAM,

* od 210 do 245 MB wolnego miejsca na dysku twardym,

* stację dysków CD-ROM,

* Monitor o rozdzielczości przynajmniej 800 x 600 pikseli,

* system operacyjny Windows 98 lub wydanie drugie Windows 98 SE, Windows Me, Windows NT 4.0 z SP6, Windows 2000, Windows XP lub nowszy.

Windows Milenium Wymagania:

Minimalne[2]

Procesor Intel Pentium 150

32 MB pamięci RAM

320 MB wolnego miejsca na dysku

Karta VGA (640*480) 16 kolorów

Napęd CD-ROM lub DVD-ROM

Klawiatura oraz urządzenie wskazujące (np. mysz)

Windows 2000 wymagania:

Wg producenta:

* procesor: Pentium 133 MHz,

* pamięć: 64 MB RAM,

* HDD: ok. 500 MB.

Zalecane:

* procesor: Pentium II 400 MHz,

* pamięć: 128 MB RAM,

* HDD: 4 GB,

* inne: CD-ROM.

Inne źródła:

* Pentium 133 MHz,

* 32 MB RAM,

* 650 MB miejsca na dysku,

* CD-ROM.

Minimalne wymagania XP:

Procesor, co najmniej 233 Mhz

Pamięć RAM minimum 64 Mb

Czyli Millenium

Powinien odpalić…A autor wątku napisał że Windows 98 chodził dobrze… Ja bym zaryzykował ten millenium i po dołożeniu RAMu spróbował jeszcze 2000…

Komfortowa praca to pojęcie względne jednym pracuje sie na viście wygodnie przy 1GB ramu inni potrzebują 3 GB bo mówią że na mniej im muli…Zależy jakie on ma wymagania trzeba powiedzieć sobie wprost że komputer jest już wiekowy i nie można od niego oczekiwać zawrotnych szybkości. Nikt na takim komputerze grafiki obrabiać nie będzie co najwyżej do prac biurowych typu napisz-wydrukuj itp…

Co do tego czy windows 98 ma pulpit zdalny przeczytaj —> http://www.dobreprogramy.pl/Windows,Program,Windows,11761.html

a dokładnie _ “Dodatkowo Polska wersja w stosunku do EN zawiera:…” _

"…

- Dodane Połączenie pulpitu zdalnego (czyli tak jak w XP można się łączyć ze zdalnymi kompami)

…"

Jeżeli koniecznie chcesz tego XP to zerknij tutaj :):):slight_smile: http://www.winhistory.de/more/386/xpmini_eng.htm

Może wziąć pod lupe XP okroić Nlitem z wszystkiego z czego tylko się da i spróbować zainstalować. Nlitem możesz stworzyć instalkę dzięki której odpalisz instalator XPeka poniżej jego wymagań :slight_smile:

  1. pytanie o system powinno brzmieć: jakiego Linuxa zainstalować? Nic innego sensownego nie ma sensu.

  2. jeśli chcesz kpić RAM to jak koledzy napisali 15-20 zł i masz kilka razy więcej

  3. dysk: jak umiesz się bawić lutownicą to Twój pomysł jest dobry

Mam podobny sprzęcik :smiley: , ale chyba 166Mhz i 40MB Ram i 4GB dysk, właśnie rozwaliłem Win 95 i będę instalował 98, na 95 nie umiem uruchomić BASCOM-a, dotychczas był używany na proste gierki, ale teraz go potrzebuję by za pomocą LPT zaprogramować mój pierwszy mikroprocesor, bo mój super nowy komp nie ma LPT, w życiu bym nie pomyślał że kiedyś będę potrzebował takiego złącza.

EDIT

Co do Linuksa może DSL http://www.damnsmalllinux.org/

Mam gdzieś w szafie starego della z 32 a może 64 MB ram - nie pamiętam juz nawet.

Szczerze, to dobrze na nim chodziła 98 i odchudzony xp. Z linuxem było gorzej, bo ani slaxa, puppy ani dsl nie dało się na tym poprawnie uruchomić. O ile instalka jeszcze jakoś przechodziła, to potem nie dało się tego odpalić. Dziwnie nawet lekkich środowisk graficznych nie dał się zmusić do poprawnej pracy, a kiedy już udało się coś od podstaw poskładać - okazało się, że 1/3 rzeczy nie działa - w tym najbardziej potrzebna sieciówka (niby obsługiwana). Po wielu dniach zmagań, wielu tematach na forach linuxowych, osobistym zaangażowaniu kilku znajomych linuxiarzy w końcu dałem sobie spokój. Format, xp i do szafy - na czarną godzine :smiley: .

Też bym odchodził maksymalnie XP ewentualnie 2000 z czego tylko się da i zainstalował…

xp wymaga 64mb ram, przy 128mb chodzi tragicznie a przy 32mb to ja podziękuje… i Damn Small Linux byłby dobry ale najpierw myślałem nad tekstowym debianem + lekkie środowisko graficzne…

office 97 chodził ale po godzinie się wieszał przy 98, i tak bym nie instalował, nie potrzebuje…

i nie będę do niego nic dokupywał, choćby było po 2zł :stuck_out_tongue:

win2000 ani ME nie chce, po prostu… ale linux, albo 98…chyba wybiorę 98 bo będzie więcej wolnego ramu… no i bez emulatorów odpalę gry z dosa :wink: pomyślałem że będzie jako szafa grająca, wzmacniacz w pudełku mam (wyciągnięty z radiomagnetofonu) do tego mały głośniczek i taki mini zestaw na jakiś wypad gdzieś (np. ogródek, tak żeby prąd był :stuck_out_tongue: )

a myszki w sumie nie potrzebuje :stuck_out_tongue: to nie mac os x że muszę mieć myszkę… windowsa bez problemu można obsłużyć bez myszki, zwłaszcza że nie będzie neta :wink: