Bardzo wolno działający dysk

Witam wszystkich.

Jakiś czas temu czas włączania się systemu Windows drastycznie się wydłużył. Nie przesadzam, że włączenie się pulpitu zajmuje kilkadziesiąt minut. Zacząłem się zastanawiać, co spowodowało taki stan rzeczy.

Odpaliłem więc LiveCD Hiren’s i programy: HD Tune i HDD Scan. Zaniepokoiło mnie, że współczynnik przesyłu danych na dysku twardym cały czas wynosił ok. 0.4 mb/s. Poniżej wstawiam screeny z użytych programów.

Niestety na pełen skan z HDD Scana trzeba trochę poczekać, bo testy są robione straaaaasznie wolno :slight_smile:

 

Wstawiam więc, co mam:

Smart:

smart.jpg

 

HD Tune Benchmark:

Clipboard01.jpg

 

  • Niepełne logi z HDD Scana (czas dostępu):

Clipboard02.jpg

 

System operacyjny: Windows 7 Home Premium

Dysk: 640 gb, zajęty w ok. 25%.

 

Oczywiście wstawię jeszcze pełny test z HDD Scana, ale test wykonuje się długo, Więc wstawiam, co mam. W szczególności, że jutro wyjeżdżam na sylwestra :slight_smile:

 

 

 

 

Co myślicie o tych testach? Będzie coś z tego dysku?

 

 

daj screen z Crystal Disk Info http://www.dobreprogramy.pl/CrystalDiskInfo,Program,Windows,27691.html

005, 196, 197 - te atrybuty mówią jasno co się dzieje z dyskiem. Rób kopię zapasową, kupuj kolejny.

@StarterX4: próbowałem odpalić CrystalDisk Info z tego LiveCD  Hiren’s. Ale aktualnie wyskakuje błąd:

Będę jeszcze próbował. Ew.  za jakiś czas mogę odpalić z innego live cd, innej dystrybucji. Bo niestety z poziomu systemu Windows 7 tego nie odpalę, bo nawet nie ma szans odpalić systemu.

 

Serio aż tak źle z tym dyskiem?

Nie masz co instalować Crystal dysk to złom.

 

Sam widzisz co się dzieje.

Każdy program tak samo odczyta dane SMART.

Tak poważne spowolnienie oznacza, że dysk musisz koniecznie wymienić.

Ok. A w tym przypadku można stwierdzić, że przyczyną takiego stanu jest dysk, a nie błednie działająca płyta główna?

Ewidentnie problemem jest dysk, ale to czy tylko on stwarza problemy dowiesz się wymieniając go.

Na pewno w laptopie miałem podobny przypadek, a inny stary dysk IDE przed swoim zakończeniem żywotu równie płatał takie figle.

Możesz sprawdzić inną taśmę.