Bardzo wolny dysk HDD


(krystianspoko) #1

Witam. Mam dysk 2.5 WD Black 750 GB. Problem jest taki że jest on strasznie wolny. Gdy podłączyłem go z moim obecnym dyskiem IDE ATA to CHKDSK Bardzo długo go skanował przeskanowanie jednej partycji zajęło mu 40 minut. Gdy chciałem zainstalować na nim system Windows 7 to usuwanie każdej partycji zajmowało po 10-20 min. Gdy już udało mi się usunąć wszystkie partycje i ustawić je pod siebie to przy instalacji przy kopiowaniu plików systemu Windows po około godzinie wyskoczył taki błąd https://naforum.zapodaj.net/c8dd358c70c1.jpg.html Co może być powodem tak wolnej pracy dysku? Można to jakoś naprawić? Z góry dzięki za pomoc :slight_smile:


#2

Sprawdź dysk programem HD Tune Pro, czy czasami nie występują jakieś błędy na dysku http://www.instalki.pl/programy/download/Windows/testowanie_i_diagnostyka/HD_Tune_Pro.html


(krystianspoko) #3

@anon44333355 Screeny: https://zapodaj.net/ee1ebda09708d.jpg.html
https://zapodaj.net/629bde24e0d16.jpg.html


(sensu) #4

Widać, że dysk nadaje się na złom, mimo że ma tylko 510 godzin.
Ma gwarancję? Kupiłeś nowy czy refabrykowany?


(krystianspoko) #5

@sensu Mam go od znajomego. Nie znam jego przeszłości. Dziś pierwszy raz postanowiłem go sprawdzić. Da się coś z nim zrobić czy tylko na śmietnik?


#6

A słychać, jak dysk pracuje? Chodzi mi tutaj, o głośne ‘‘trzaski’’. Można jeszcze spróbować, z zerowaniem dysku.


(krystianspoko) #7

@anon44333355 Nie słychać żadnych trzasków. Przy włączaniu komputera dysk normalnie startuje pracuje bardzo cicho.


(sensu) #8

Coś może i da się zrobić, ale dla mnie nie warto, bo wkrótce może się zepsuć, będziesz mieć ponownie kłopoty albo stracisz dane.

Sprzedał Ci go czy dał?


(krystianspoko) #9

@sensu Dał mi go bo go wyciągnął z laptopa MSI GX60 bo kupił większy dysk.


#10

W takim razie, nim skażesz dysk na kosz, spróbuj jeszcze z zerowaniem dysku. Sprawdź ten temat https://forum.dobreprogramy.pl/t/czyzby-dysk-twardy-zaczal-sypac-sie-rozwiazane/524825/30


(marcinek1992) #11

Może dysk jest jeszcze na gwarancji chociaż 750 to troche stary dysk.


(krystianspoko) #12

@anon44333355 Próbowałem wyzerować dysk programem KILLDISK. Przy 60% zerowania metodą one-pass-zeros dysk zaczął co jakiś czas cykać i zerowanie nie chciało iść dalej. Czy dysk nadaje się do kosza czy może da się go jeszcze jakoś uratować?


#13

Że dysk cyka, lub wyłącza się w trakcie zerowania, po czym startuje, to normalne. Miałem też tak, jednak zerowanie przeszło do końca. Wyzeruj dysk programem Vivard tak, jak ja to robiłem. Tutaj masz film, jak działać https://www.youtube.com/watch?v=y_adRVRIU5U Film odpal na smartfonie, i postępuj tak, jak na filmie.
Program Vivard http://www.filecluster.com/downloads/ViVARD.html pobierz i wrzuć na Pendrive, czy też na płytę DVD/CD i odpal z nośnika, z poziomu Bios.


(krystianspoko) #14

@anon44333355 Nie mogę wgrać Vivarda na pendrive. Gdy odpalam instalator wyskakuje informacja No floppy drives found. Jak go wrzucić na pendrive?


(hirem) #15

[quote=“krystianspoko, post:12, topic:527751”]
Przy 60% zerowania metodą one-pass-zeros dysk zaczął co jakiś czas cykać i zerowanie nie chciało iść dalej.[/quote]Takie zdarzenie może świadczyć o większym uszkodzeniu sektora / ów jak logiczne, wskazujące na uszkodzenie fizyczne o ile dysk nie ma problemów z podsystemem mechanicznym czy inne uszkodzenia. Użyj wspomnianego Vivard i jak będzie podobne zatrzymanie podczas zerowania. To z pisz numer sektora i zatrzymaj operację zerowania. Potem uruchomisz remap zaznaczysz od - do, w obszarze obejmujące numer sektora na którym się zatrzymało, aby nie robić remapu całego dysku. Następna operacja jak remap uda się dokonać wybranego obszaru. Robisz dalsze zerowanie od sektora na którym się zatrzymało zerowanie albo od końca obszaru reampu. Jak znowu zerowanie się zatrzyma na którymś sektorze, robisz analogicznie próbę remapu obszaru jak wcześniej, chyba że zerowanie dojdzie do końca dysku. Dysk nie nadaje się i tak, na którym by miał by być system, Ponieważ jest duża liczba realokowanych sektorów oraz duże prawdopodobieństwo że nowe bad sektory mogą się pojawiać a choćby nawet nie, to te realokowane sektory raczej wykluczają go do użycia jako dysku systemowego.


(krystianspoko) #16

@hirem Problem jest taki że Vivarda nie mogę na pendrive wrzucić bym mógł go z poziomu biosa odpalić. A nagrywanie na płytę odpada bo nie mam napędu.


(hirem) #17

Ale w jakiej masz postaci tego vivarda. Zrób tak, ściągnij hirensa w iso
www.hirensbootcd.org/files/Hirens.BootCD.15.2.zip
Następnie rozpakujesz do nowo utworzonego folderu i powinien być program w iso. Potem ściągasz yumi


I jak uruchomisz to z okna z rozwijanej listy wyszukujesz hirensa i zaznaczasz i wskazujesz iso programu i dajesz. Pen ma być z formatowany w fat 32 albo zaznaczasz w yumi format. Hirens ma w narzędziach z dos vivard.


(GioWDS) #18

WD-ki ogólnie prosto się sprawca.
Odpinasz, przystawiasz do ucha w pozycji pionowej i zrywnie obracasz bez zmiany położenia talerzy. Jak usłyszysz coś więcej niż ciszę to jego życie się kończy :wink:


(krystianspoko) #19

@GioWDS obracałem dysk i potrząsałem nim. nic nie było słychać. cisza.


(GioWDS) #20

Potrząsanie to średni pomysł przy talerzowym dysku :wink:
Odpal HD Tune z systemu na innym dysku i sprawdź jak wygląda wykres prędkości.
Zasadniczo w tych dyskach (a sporo ich zajechałem) powinien zaczynać się od 150MBps i powoli opadać w kierunku 100MBps - przy końcówce nawet dość agresywnie. Interesuje nas tak naprawdę czy ten wykres jest dość gładki czy występują iglice, Tutaj przykładowe wykresy na grafikach Google:
https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_LNwD0693lBDHSml9hdP1F1KGCG8IZxpS.jpg - tutaj wykres jest gładki - taki jest dobry.
http://obrazki.elektroda.pl/7061231900_1352820591.jpg - ostre iglicowanie, taki dysk już kończy żywot.
Na takim teście prosto można wykryć czy elektronika nie ukrywa przed tobą uszkodzeń dysku.