Bardzo wysokie obroty wentylatora CPU przy niskiej temperaturze

Witam, mam problem od bardzo dawna, ale teraz zaczął mnie bardzo drażnić i ciekawić, tkwię w tym od paru dni i jestem bezradny.

Gdy włączam komputer, wentylator CPU jest cichy, ale czasowo 5sec zanim zobaczę logo systemu czuję się jakbym był na lotnisku. Wentylator kręci się na maksymalnych obrotach (tak mi się wydaję) i tak było od samego początku jak tylko złożyłem sobie za młodego kompa.

Temperatury na procesorach w stanie aktualnym, otwarta przeglądarka chrome, piszę post to:
Zrzut hw monitor

Do dzisiejszego dnia obroty wentylatora CPU były stałe 5893RMP, odłączyłem go z dedykowanego dla siebie 4-pinowego wejścia i spróbowałem podłączyć pod Sys_fan - też nic nie dało, to samo.
Z tyłu obudowy mam wentylator wyrzucający ciepłe powietrze i on chodzi cicho.
Po przełączeniu z sys_fan z powrotem na to samo wejście hm monitor nie pokazuję mi 5890 RMP tylko to co na załączonym screenie.

To co próbowałem zrobić to:

  • ustawienie wentylatorów w biosie - nie mam takiej opcji, nie mam żadnej możliwości regulacji wentylatorem. bios pokazuję fan 1 operating fan 2 no operating. To Wszystko co mam w biosie na temat wentylatorów.
  • SpeedFan nie widzi żadnego wentylatora, zaznaczenie automatycznie prędkości wentylatorów niczego nie zmienia.
  • Tak jak napisałem wyżej, próbowałem zmienić wejście na płycie głównej również nic nie dało.
  • Everest nie widzi wentylatorów również.

Dodam, że wentylator ma z 2-3 lata, ale jak go tylko kupiłem to chodził od razu jak samolot mówiąc o prędkości i głośności. Gdy sprawdzam ręką temp. radiatora nic szczególnego nie mogę powiedzieć, nie odczuwam jakiejś większej temperatury niż pokazuje hw monitor (gdyby miał problem i mógł oszukiwać).
Wentylator kupiony w kawiarence internetowej jak będzie potrzeba to podam firmę bo jest logiem do radiatora. Pamiętam, że ma 0.65A 12V. Wydaję mi się, że nie pc nie potrzebuję takiego mocnego chłodzenia jak do tej pory bo to bez różnicy czy komputer jest włączony i stoi 5 minut czy 2 godziny bez żadnej ingerencji w nim czy gram 2 godziny, obroty są stałe. Jeżeli bez obciążenia obroty wentylatora są takie to bez sensu żebym wrzucał zdjęcia i wykresy pod obciążeniem.
Moim tokiem myślenia problem jest spowodowany tym, że PC nie widzi wentylatora, jest podpięty pod pin to śmiga ile fabryka da.

Reasumując mój problem, co zrobić żeby chodził na niższych obrotach i jak dokonać aby komputer widział wiatraki, jak przejąć nad nimi kontrolę.

Sprzęt;

płyta główna lenovo IS6XM
nazwa procesora Intel® Core™ i5-2400 CPU @ 3.10GHz
grafika GeForce GTX 1050
Zasilacz Tracer 420W

Czyli pewnie tamten wentylator jest uszkodzony.

Wentylator zaś ma ilu pinowe złącze ?

Pokaż zdjęcie z menu bios, bo powinieneś mieć tam przynajmniej 3 tryby: stanardowy, cichy i turbo.

btw.
BIOS w najnowszej wersji?

Wentylator posiada 4 piny i podłączony jest pod 4 pinowe wejście.
Podsyłam zdjęcia z biosu i każdej karty.


Ostatni screen przedstawia jedyna opcję jaką widzę dotyczącą wentylatorów.

Pokaż co masz pod pozycją power/smart performance choice


Wczoraj zmieniałem z jednej na drugą, wyłączałem komputer i włączałem żeby wentylator z rozruchu może zaczął inaczej pracować, jednakże nic to nie dało.

https://www.morele.net/noctua-3-szt-low-noise-adapter-pwm-na-src7-646098/

25 zł za “opornik”?

1lajk

A czy oprócz adapterów jest inna opcja wyjścia z tej sytuacji. Może zamówić inny wentylator? Tylko z mniejszym napięciem?
Może mi tutaj Panowie podpowiedzą na czym lepiej wyjdę. Już nawet nie chodzi o koszta za co dam więcej lub mniej tam te 20zł to pikuś tylko żeby było rozsądne wyjście z tego.

Możesz podłączyć obecny pod molex pod 7V. Trochę jest z tym zabawy, ale powinno działać.

Na pewno zakup lepszej jakości wentylatorów zmniejszyłby hałas, ale to i tak nie jest normalne, że płyta główna wkręca je na maksymalne obroty. No, chyba że te wentyle są uszkodzone i nie reagują prawidłowo na sygnał pwm.

Odkąd zakupiłem wentylator CPU to pamiętam, że on tak głośno działał na pełnych obrotach, ale po próbach ze sterownikami i biosem zwątpiłem. Teraz kolejna próba.

To opcja dla leniwych :wink:

Akurat od strony elektronicznej jestem lichy więc rozważam zakup tego adaptera. Nie do końca rozumiem obrazek przedstawiający wtyczkę. Rozumiem, że

2 środkowe kabelki to uziemienia, prawy wew. przełożyć na prawy skrajny, zamienić je po prostu? We wtyczce dalej mają się znajdować 4 kabelki czy 2.
Tutaj jestem totalnym laikiem w tym temacie.

Nie. Jeśli nie wiesz o co chodzi to nie rób tego.
Molex to jedna z wtyczek od zasilacza. Miałem na myśli odciąć wtyczkę od wentylatora i dwa kable podłączyć (jakoś) do zasilacza.

Zastanawiam się jeszcze czy ten adapter nie byłby lepszy, ale widzę, że on jest na 3pin tylko a ty masz 4pin:

Ja u siebie mam coś takiego:


i dolutowane dwa 12 woltowe wentylatory do linii 5V. Wystarczająco dobrze dmuchają i ich w ogóle nie słyszę.

Inną sprawą jest to czy podczas długotrwałego obciążenia procesora 7V wystarczy do jego schłodzenia oraz to czy płyta główna bez podpiętego wentylatora do CPU FAN nie będzie sygnalizować błędu.

Zamówiłem adapter, który był jako pierwszy zaproponowany, zobaczymy jak z nim będzie pracował wentylator. Posiadam w domu wiele wentylatorów z radiatorami od intela jako całość, zastanawiam się czy jak swój radiator zamienię na ten intelowski wraz z wentylatorem to czy nie będą większe różnice temperatur. Mój radiator wydaję się troszkę większy i masywniejszy.

Skoro posiadasz wiele wentylatorów to nie mogłeś wcześniej podłączyć inny do płyty bez zdejmowania radiatora z procesora i zobaczyć czy też wchodzi na maksymalne obroty?