Bardzo wysokie temperatury podzespołów


(konrad2645) #1

Witam, trzy tygodnie temu został złożony mój nowy komputer przez informatyka w sklepie z częściami. Martwią mnie troche wysokie dość temperatury procesora i karty graficznej, przy włączonej grze Assassin's Creed Revelations na full detalach, które dochodzą nawet do 62*C.

Zamieszczam link do temp. przy włączonej tylko przeglądarce : http://imageshack.us/photo/my-images/68 ... uryjy.png/

Chłodzenie procesora jest z pudełka od procka i według producenta nie powinno się przekraczać 72*C, ale ja już przy 62 zaczynam sie bać o przegrzanie, do tego dochodzi jeszcze ta grafika która też sie grzeje, a gdy tak się robi wiatraki w obudowie przyśpieszają i robi się trzykrotnie większy hałas niż przy zwykłych temperaturach. Od razu wspominam, że niestosuje żadnej innej pasty ani innego chłodzenia niż tych dwóch wiatraków dołączonych do obudowy. Poradźcie prosze co mam robić. :confused:


(StG 44) #2

Podaj markę zasilacza.


(konrad2645) #3

Zasilacz OCZ ModXStream Pro 700W modular SLI PSU


(Semtex) #4

Jaka temperatura otoczenia, w ramach testu, zdjąć ściankę boczną i sprawdzić, kolejna sprawa, obieg powietrza w środku, kable są poukładane? Czy nie grzebałeś coś przy ustawieniach w BIOS, w wakacje przy wysokich temperaturach wentylatory raczej powinny chodzić na 100%, tym bardziej że masz chłodzenie typu box dla CPU.

Niestety w wakacje połączenie cisza/chłód raczej się nie sprawdza :wink:


(konrad2645) #5

Nie grzebałem w biosie, ja nawet kompa złożyć nie potrafie więc wolałem się w takie sprawy nie zagłębiać.

Test temperatury bez ścianki : http://imageshack.us/photo/my-images/23 ... ianki.png/

I co o tym sądzisz myślisz że temperatury są ok. , a i jeszcze jedno czy te wiatraki da się podkręcić jakimś zewnętrznym programem ?


(Semtex) #6

Zrób zdjęcie z wnętrza komputera, wrzuć tu: http://wstaw.org/ na forum daj nam link do zdjęcia :slight_smile:


(konrad2645) #7

Zdjęcie otwartej obudowy http://wstaw.org/w/1gx3/linki/

Chyba kable nie są jakoś bardzo nieułożone co ?

edit.

Podkręciłem wiatraki z normala na ten wyższy poziom w biosie , dużej różnicy w głośności nie ma ale temperatura z grafy i procka spadła z obu z 43*C do 41*C spróbuje odpalić gre i sprawdzić


(Semtex) #8

Tylko że w tych kablach masz bałagan, zwróć uwagę że "chłodne" powietrze podawane od frontu jest zatrzymywane przez te wiązki kabli, obiegu prawie nie ma, poukładaj to trochę, masz zasilacz modularny, który ułatwia pracę, patrz na te zdjęcie, podobna buda do Twojej:

image_id: 4292

Popatrz jak sprawa jest rozwiązana, wszystko można zrobić jak się chce, nadal nie wiem jaką masz temperaturę otoczenia, chłodzenie CPU tez mógłbyś zmienić :wink: Koszt ok 100 zł a spadek temp. bardzo znaczny, nawet w upalne dni :wink:


(Lechoslawgmer) #9

przy boxowym chłodzeniu w takie ciepłe dni temperatury są normalne procek spokojnie będzie miał około 65stopni - kabelki bałagan kompletny chociaż je pospinaj !

rada : dokupić chłodzenie na procek z tanich polecam akasa nero3 łatwa instalacja i bardzo wyraźny spadek temperatur uwaga -wysokość chłodzenia 16cm

tak że sprawdź czy wejdzie do obudowy abyś mógł ją zamknąć

jak nie poszukaj inszego są dobre np: firmy Thermaltake około 14cm lub co tam sobie znajdziesz :slight_smile:


(hirem) #10

Ogólnie z temperaturami nie jest tragicznie wskazówki podane przez semtex , mogą pomóc obnizyć temperatury . Nie wiadomo jaką pastę dał informatyk co składał komputer to też może mieć znaczenie na niższą temperaturę w stresie. Możesz zainstalować oprócz speccy jakiś drugi programik np. HWMonitor czy HWinfo one pokazują dodatkowo chyba temperatury poszczególnych rdzeni procesora.


(Longhorn2009) #11

Temperatury standardowe jak na taki procek i obecne temperatury na zewnątrz. Mój Pentium M 1,8 w laptopie podobnie się grzeje aktualnie. Ważniejsze są temp. przy obciążeniu, ale dopóki nie są przekraczane okolice 70st jest ok, potem spada żywotność.


(konrad2645) #12

Moglibyście podać jakiś programik do mierzenia temperatury w stresie ale nie Everest...


(Semtex) #13

To wystarczy http://www.dobreprogramy.pl/HWMonitor,P ... 33495.html :wink:


(konrad2645) #14

To jest screen z mojego biosa http://wstaw.org/w/1gxW/

W żaden sposób nie moge zmienić tych obrotów wentylatorów, a myślałem że sie udało.

Kabelki ułożyłem

To natomiast pokazuje speedfan http://wstaw.org/w/1gy7/

Wydaje mi sie że trzeba te procenty podkręcić ale nie jestem pewien


(hirem) #15

Podaję dwa linki do podkręcania obrotów speedfan-em : http://www.forumpc.pl/index.php?showtopic=46358

http://www.hotfix.pl/regulacja-predkosc ... u-a376.htm

Przeczytaj uważnie ze zrozumieniem dopiero wtedy można ostroznie spróbować zacząć regulować speedfanem. Poczekaj może ktoś pokaże gdzie w tym biosie można ewentualnie jak się da zrobić ustawienia obrotów wentylatorów.