[batch] zmiana nazwy pliku

Witam!

Nurtuje mnie jedno pytanie… mianowicie, czy jest możliwość napisania polecenia, które automatycznie wychwyci powiedzmy nazwę folderu ze ścieżki i zmieni nazwę jakiegoś dowolnego pliku na taką samą jaką posiada powiedzmy katalog w danej ścieżce?

Powiedzmy mamy plik

name.rar

który znajduje się w:

f:\xxx\jakis_folder\inne\name.rar

i teraz chcemy, aby plik zmienił nazwę na jakis_folder.rar

Mam nadzieję, że załapaliście o co mi chodzi.

Pozdrawiam!

Owszem da się ale na pewno nie jednym poleceniem.

No chyba że chodzi ci o:

ren f:\xxx\jakis_folder\inne\name.rar jakis_folder.rar

Skoro nie jednym poleceniem to możesz dać link do jakiegoś poradnika opisującego potrzebne polecenia? Nie mogę z tym wygrać, poczytałem w Googlach, niestety nie znalazłem niczego przydatnego. Może używam złych słów kluczowych… Na pewno znajdzie się ktoś kto ma o tym pojęcie.

W wierszu poleceń napisz help.

dla każdego z tych poleceń które się wyświetlą możesz dać polecenie /?

np:

for /?

set /?

i poczytać sobie.

Albo bardziej dokładnie wyjaśnić na forum o co ci chodzi.

Ja nie złapałem. No ok masz plik name.rar w folderze inne , który znajduje się w folderze jakis_folder , który znajduje się w folderze xxx I teraz chcesz zmienić nazwę pliku name.rar na jakis_folder.rar? Dlaczego jakis_folder.rar, a nie inne.rar? Musisz sprecyzować, co dokładnie chcesz osiągnąć … podaj też jakie parametry miałby przyjmować ten batch.

Ja napisałem taki prościutki (który raczej na pewno nie jest tym, co potrzebujesz, ale może naprowadzi Cię na właściwy tor):

@ECHO OFF

SET DIR=%~n1

REN %2 %DIR%.%~x2

Jako pierwszy parametr podajesz ścieżkę do folderu, np C:\jakis_folder , a jako drugi nazwę pliku w tym folderze, np. jakis_plik.txt. Batch zmieni nazwę pliku jakis_plik na jakis_folder (rozszerzenie pliku pozostanie bez zmian, czyli będzie to txt).

PS Nie widzę jakie by to miało mieć zastosowanie :smiley: