Bateria BL-5C- formować czy nie

Witam wszystkich. Mam problem. Wczoraj kupiłem sobie nokie 2730 i ma ona baterie BL-5C. Szukałem w googlach czy mam ja formować czy nie. W końcu postanowiłem jej nie formować, lecz zobaczyłem taki temat ladowanie-baterii-formowanie-t200929.html i się zaniepokoiłem.

zdecydowanie formować! Ja zawsze stosuje się do zasady 3x12 godzin. Napewno to nie zaszkodzi a i bateria dłużej trzyma. Mojej mamie w nokii 6103 bateria potrafi wytrzymać nawet do 5 dni przy wcale nie małym użytkowaniu.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1 … ml#6107064

Tu jest wszystko wyjasnione.

Oczywiście, że formatować. Ja wszystkie baterie formatuję 3 razy po 16 godzin.

NIE for muje się bateri LI-ION !

totalna bzdura dzisiejsze baterie mają zabezpieczenie przed CAŁKOWITYM rozładowaniem.

Oryginalne ładowarki mają zabezpieczenie elektroniczne przed przeładowaniem więc może bateria nawet ładować się 3 dni i nic jej nie będzie

To jak wyjaśnisz to że producenci komórek, kamer wideo i laptopów zalecają by przechwowywać baterię naładowaną??? Bateria naładowana i tak się rozładuje tylko jest to wolniejszy proces dlatego zalecają mieć akumulator naładowany aby zapobiec całkowitemu rozładowaniu

W większości instrukcji telefonów komórkowych pisze że należy ładować telefon okolo 12-14 godzin PO TYM JAK BATERIA SIĘ CAŁKOWICIE ROZŁADUJE AŻ DO WYŁĄCZENIA TELEFONU w niektórych jeszcze pisze żeby ładować nawet na wyłączonym urządzeniu…

No to co mam w końcu zrobić??

Formowanie napewno nie zaszkodzi… nie masz nic do stracenia…

Daj sobie spokój z formowaniem. Akumulatory litowo jonowe i litowo polimerowe nie wymagają formowania (niezależnie co pila19 na ten temat twierdzi) Podłącz, używaj, jak się rozładuje to naładuj nawet tylko częściowo i nie musisz tego robić przy wyłączonym telefonie.

Tylko jest całkowicie zbyteczne przy obecnie stosowanych akumulatorach.

ładuj przez całą noc i kwita :slight_smile:

Normalnie kłótnia się robi z tego. Więc co mam czynić. Bardziej jestem za nie formowaniem, bo czytałem, że formowanie może uszkodzić akumulator.

Olej sprawę i tyle, nic ci nie da to formatowanie więc nie ma co zawracać sobie głowy tym.

W instrukcji tego telefonu napewno będzie to napisane http://nds1.nokia.com/phones/files/guid … _UG_pl.pdf

Nokia wydaje ogólną instrukcje ładowania/formowania baterii czyli pierwszy raz do 12 godzin , ale jeżeli masz “szybką” ładowarke która naładuje akumulator do pełna w godzine lub krócej to nie nalezy formować taką ładowarką dłużej jak 3 godziny , jeżeli jest to “wolna” ładowarka (choć do nowych noki takie już nie istnieją) ładowanie około 3 godzin to 12godzinne formowanie nie zaszkodzi , poprostu ładuj pierwszy raz do max 3 godzin , później możesz baterie doładowywać w każdym momencie , a jeżeli jej wydajność drastycznie spadnie to rozładować do zgaśnięcia telefonu i znowu ładować do 3 godzin. Napewno 3 godzinne pierwsze ładowanie nie uszkodzi baterii , 12 godzinne może uszkodzić lub zmniejszyć jej wydajność. Dla bateri BL-5C szybka ładowarka to taka której prąd ładowania jest w granicy pojemności bateri czyli około 700 do 1000 mA , wolna ładowarka to ta któraj prąd ładowania nie przekracza 500mA , te oznaczenia znajdują się na ładowarce. Wedle nauki to dłużej pracują baterie ładowane ładowarkami “wolniejszymi” aczkolwiek producenci się tym nie przejmują bo dla koncowego odbiorcy czym szybciej tym lepiej, nie patrząc na skutki uboczne.