Bateria błędnie informuje o faktycznym zużyciu

Dzień dobry.

Mam problem z baterią w laptopie HP ProBook 650 G1.
Bateria jest z 2014 roku, używana sporadycznie.
Pewnego dnia pojawił się na laptopie alert (UEFI) o rozważeniu wymiany baterii na nową i pojawia się do dziś.
Bagatelizowałem to, zwłaszcza że bateria pracowała bez problemu przez kilka godzin.
Zaczęło mnie to irytować, gdyż po każdym uruchomieniu laptopa musiałem zatwierdzać ten alert.
Zainstalowałem aplikację BatteryBar, która wykryła mi pojemność baterii na 15 mWh!!!
Fabrycznie jest około 42000 mWh.
Sprawdziłem dokładnie, że fizycznie bateria trzyma ponad 4 godziny pracy, więc stwierdzam, że ogniwa są w porządku.
Jest jakaś możliwość “naprawy” informacji o wyświetlaniu faktycznego zużycia ogniw? Szkoda mi wymieniać dobrą baterię na nową.

Pozdrawiam.

Na pewno tylko 15 mWh?


Jest jakaś możliwość “naprawy” informacji o wyświetlaniu faktycznego zużycia ogniw? Szkoda mi wymieniać dobrą baterię na nową.

Można ją oddać do regeneracji ogniw.

Na pewno.
Dla wiarygodności wieczorem zrobię fotkę.

Nowa bateria kosztuje około 140 zł, tyle co regeneracja :slight_smile:

Pewnie typowe działanie stosowane by wymusić wymianę baterii na nową mimo tego, że stara jest jeszcze sprawna. Liczy się nie jej faktyczny stan tylko rok produkcji. Takie numery stosują producenci drukarek wymuszając wymianę jeszcze w połowie pełnego zasobnika z tonerem. To samo czynią producenci samochodów gdy licznik w kolumnie kierowniczej zliczy, że np. kierownica została przekręcona milion razy i sygnalizuje awarię systemu kierowniczego choć jest on faktycznie nadal sprawny.

No to może trzeba szukać jak to wyłączyć w UEFI lub jakąś modyfikacje - na własną odpowiedzialność taką wgrywasz.

Tak jak wspominałem, bateria wskazuje pojemność 15 mWh
Przy faktycznie takiej pojemności, nie uruchomiłbym laptopa nawet na sekundę, a tak bez problemu można pracować przez wiele godzin.

Nie zdziwiłbym się, gdyby tak było.
Laptopa użytkuję 1-2 razy w tygodniu, czyli nie wiele.

Nawet jakby była, to ingerowanie w UEFI chyba za duże ryzyko :frowning: chyba bezpieczniej naciskać ten ENTER dla potwierdzenia alertu.

Alert jaki pojawia się przy starcie:

Ten battery Bar to ma zwalone API do baterii od Windows 8 w górę, więc bym mu nie ufał wiernie.
Jak taki sam stan pokazuje raport z narzędzia systemowego powercfg -energy (Windows 7), powercfg /batteryreport (Windows 8 / 10) to widać coś jest nie tak.

Zajrzyj jeszcze na stronę HP, a potem do P&T Brothers, gdzie może znajdziesz sposób na rozwiązanie tego problemu.