Bateria HP i Acer czemu taka różnica w czasie pracy?

Hej mam 2 laptopy HP dv5-1230ew oraz Acer Aspire 5733. HP ma już 2 nową baterię zakupioną, bo jedna już padła, Acer ma pierwszą obie baterie zaczęły być użytkowane w tym samym czasie, bateria HP ma pojemność 4200mAh, Acera 4400mAh, ta w HP trzyma ok 2h (WIFI oraz bluetooth offline), a ta w Acerze (WIFI online) trzyma ok 4h. Acer ma większy ekran bo 15,6" nowszy procesor bo i3, 6GB RAMu oraz grafikę zintegrowaną, natomiast HP ma ekran 15,4", 4GB RAMu, grafikę NVidia 9600M GT i CPU Intel Core 2 Duo P7450. Dyski w obu są o tej samej pojemności 320GB. W czym tkwi szczegół tak długiej pracy Acera? Może Acer ma jakieś lepsze tryby oszczędności?

Przyczyn może być wiele. Sprawdz profile zasilania w obu laptopach, mozże Acer ma włączony energooszczędny profil a HP profil wydajny? Acer ma nowszy procesor, który z założenia jest bardziej energooszczędny, sprawdż pobór mocy obu Cpu. Acer ma zintegrowaną grafikę, która na pewno potrzebuje mniej energii od GF9600 z HP. Kolejna sprawa to jakość ogniw, być może bateria z HP nie ma takiej pojemności jak napisano, tylko mniejszą. Warto porównać oprogramowanie zainstalowane w obydwu laptopach. Być może na HP siedzi jakiś soft, który drenuje baterię.

Zainstaluj sobie BatteryBar. Umieść go na pasku i poużywaj około 30 minut. Następnie najedź na niego i zobaczysz Discharging Rate: mW. Jest to ilość energii jaką pobiera twój sprzęt. Porównaj z drugim komputerem. Zauważysz że w HP będzie on większy ze względu na procesor oraz grafikę.