Bateria li-poli - pytanie

witam, wczoraj dostałem przesyłkę z nowym telefonem, do którego była dołączona bateria litowo polimerowa, ale nie było mnie w domu i wróciłem dopiero dzisiaj. wszystko by było fajnie, ale siostra sformatowała tę baterię (bateria była naładowana do połowy, później rozładowana i ładowana od zera), a z tego co wiem nie jest wskazane ładować tej baterii od zera, ponieważ traci pojemność(?) a co za tym idzie, telefon krócej trzyma. więc chciałem się zapytać czy mam się tym ‘przejmować’ ? czy jak już bateria była ładowana od zera jeden raz to czy wykonać cały cykl formatowania? pozdrawiam

nie, korzystaj normalnie z telefonu, tak jakbyś miał to robić na codzien

A kto Ci takie bzdury naopowiadał? Naładuj tel. używaj aż padnie (czyli do zera) i tak 3 razy po 12 godzin.

Jeśli akumulator został “rozładowany do zera” w telefonie to jest wszystko OK - w rzeczywistości nie został rozładowany do zera, elektronika telefonu wyłączyła urządzenie gdy napięcie spadło do bezpiecznego poziomu.

Nie masz się czym przejmować, użytkuj normalnie telefon i ładuj gdy wskaźnik naładowania wskaże taką potrzebę lub będziesz Ty uważał, że jest taka potrzeba.

Formowanie akumulatorów było wymagane przy akumulatorach NiCd i w mniejszym stopniu NiMh, przy polimerowych nie masz czym się przejmować.

aha, czyli nie mam się co obawiać :wink: dzięki Ci cedar za wyczerpującą odpowiedź : D

Breitner , gdzieś przeczytałem, że li-poli się nie formatuje, a jak się sformatuje to traci ogniwa, czy cos tam… dobra mniejsza z tym Cedar wyjaśnił sprawę :))

//

do zamknięcia

Ja swoją baterię tyle, że polimerową sformatowałem tak jak napisałem wcześniej i trzyma już 7 lat, po ok. 14 dni, a na początku 3 tyg.

Posiadam taki akumulator w SE K750i i na początku sformatowałem baterię tzn. 2 razy naładowałem na full i rozładowałem. Od 2 lat trzyma po 10 dni dość mocnego użytkowania. Na pewno nie może to zaszkodzić baterii. Później normalnie w każdej chwili można doładować i elegancko wszystko się sprawuje. Ja jestem za “gimnastykowaniem” akumulatora tuż po zakupie.

Ale brednie, gdzie takie herezje wyczytałeś? #-o

Takie rzeczy robiło się za czasów baterii NiMH i NiCd .

Mity związane z koniecznością formowania baterii li-ion i li-poly już niejednokrotnie obalano, zarówno w sieci, w programach telewizyjnych jak i przy okazji zapytań do producentów.

Więc nie wypisujcie głupot.