Bateria max 60% w Ubuntu

Instalując Ubuntu zapomniałem zmienić w Windowsie aby bateria była ładowana w 100%…

Jakiś trik by zmusić, aby bateria ładowała się do 100% ?

Takie rzeczy ustawiasz w BIOS/UEFI.

Mój bios jest tak ubogi, że tam nie ma nic… nawet tego ustawienia.

A to nie jest tak, że Ubuntu pokazuje realną pojemność akumulatora? Akumulatory z czasem tracą na pojemności i o ile mnie pamięć nie myli to na Mincie wskaźnik baterii pokazuje mi dwie wartości - 5% jako realna pojemność i 100% jako naładowanie pozostałej już pojemności. Tak, wiem. Akumulator w moim lapku to już kupa, ale ten sprzęt i tak jest teraz przez 99% czasu podpięty do sieci i służy głównie do oglądania filmów na podpiętym TV.

Na Windowsie 10 ie było problemów, ładował się do 100% i ładnie trzymał.

Teraz zainstalowałem jakimś cudem TLP-UI do zarządzania wydajnością laptopa, ale… to jest skomplikowane i nie wiem gdzie ustawić aby bateria ładowała się do 100% :confused:

Zerknij do sekcji, która nazywa się “ThinkPad battery”. Na moim Fujitsu działa.

Zmieniłem, zapisałem i zobaczymy.

A nie wiesz jak tam poustawiać, aby podłączony pod ładowarkę dawał z pełną mocą ? Bo mam wrażenie, że Win10 chodził lepiej.

EDIT
Performance czy Power jest szybsze ?

Power czy Powersave?

W tym przypadku chodzi właśnie o powersave. Czyli oszczędzanie energii.

I nadal siedzi na 58%…

Pokaż wynik polecenia:
inxi -B

Jak nie masz inxi, to doinstaluj.

ID-1: BAT0 charge: 16.7 Wh condition: 28.5/30.0 Wh (95%)

Sprawność 95%, więc sama bateria jest ok.

Rozładuj lapka do zera, tylko uważaj, żeby się nie wyłączył przy niskim stanie baterii. Potem naładuj. Może to kwestia kalibracji.

Z własnego doświadczenia. Na kilku laptopach - Windows, wiatrak wyje jak poiebany, bateria jak wytrzyma godzine lub 2 to jest cud; Gentoo - wiatrak nawet nie drgnie (dopoki nie kompiluję), bateria trzyma 6 - 8h. Podobnie bylo na Windows vs. Debian.

Bateria nie ulega tak szybko degradacji, to elektronika Cię oszukuje, licząc cykle ładowania. Szczególnie w sprzetach za 1000-2000 PLN. W sprzetach za 4k PLN bateria po 4 latach ma 90% pojemności i jak trzymała 8h od nowości tak trzyma 8h po 4 latach.

Wykonane i… dalej 58%.

Zainstalowałem Windowsa 10, pobrałem program Lenovo i wyłączyłem oszczędzanie baterii. Zainstalowałem Ubuntu 19.04 i działa jak trzeba.

Denerwuje mnie logika, a właściwie jej brak w linuksach.

Nie musi to być wina Linuksa. Producenci tacy jak Lenovo produkują swoje sprzęty pod kątem zgodności z Okienkami. Być może soft od Lenovo ma możliwość “grzebania” w BIOS i ustawiania opcji ukrytych przed oczami użytkownika.

Chyba, że tak.

Lenovo niestety robi kiepskiej jakości laptopy… znajomy ostatnio przyniósł laptopa Lenovo, abym zainstalował system. Jak to się długo robiło mimo tego, że miał lepsze podzespoły od mojego.

Jak sprzedam laptopa to kupię PC sobie haha.

Nie chce ktoś kupić laptopa Lenovo 320-15 i5-8250U, SSD 250GB, 8GB RAM ? :wink: