Bateria na płycie głównej a brak reakcji konputera


(Arn Poznan) #1

Ostatnio jak czyściłem komputer (stary, z 15 lat ma) to urwał mi się drucik przytrzymujący baterię na płycie głównej.

Podłączam sprzęt, włączam - zasilacz chodzi, ale reakcji brak (nic się nie włącza). Da się to jakoś naprawić? Czy to ma związek z tą baterią?


(system) #2

Ma związek! Bateria zasila tzw. CMOS BIOSu, czyli pierwotną pamięć startową komputera. Trzeba to naprawić i założyć odpowiednią bateryjkę.


(Pharun) #3

Ta bateryjka jak już przedmówca powiedział odpowiada za CMOS BIOS. Tłumacząc to na prostszy język - ma takie zadanie jak powiedzmy akumulator w samochodzie kiedy przekręcasz kluczyk - daje początkową iskrę żeby silnik ruszył - potem już działa z silnika, ale bez akumulatora nie ruszysz. Tu jest nie inaczej - ta bateryjka trzyma pod napięciem 24h na dobę CMOS komputera - ustawienia daty, godziny (nigdy Cię nie zastanawiało że nawet po wyjęciu wtyczki się nie resetuje? Oto właśnie przyczyna), konfiguracja napędów optycznych i dysków twardych i generalnie wszystkie ustawienia BIOSu. Bez tej bateryjki nie ma o czym gadać - komputer nie ruszy mimo że zasilacz pracuje bo nie ma zasilania na BIOSie.

Zalecana naprawa - drucik przymocować, baterię odpowiednią rozmiarem, napięciem i mocą wstawić :slight_smile:


(Arn Poznan) #4

Ojeja, a jak ten drucik przymocować... może wstawię zdjęcie, bo będzie ciężko... ja to się na drucianych sprawach nie znam :wink:


(system) #5

No to wstaw to zdjęcie. Naprawa jest jednak precyzyjna. Jeśli nie masz zdolności i odpowiedniej lutownicy, to raczej się nie bierz za to.


(Arn Poznan) #6

Na lutowaniu to ja się znam jak na mongolskim balecie :wink: Nawet lutownicy nie mam, bo to nie moja działka.

Kto takie cuda czyni?


(marcin82) #7

Najpierw spróbuj poprosić o pomoc jakiegoś kolegę, który uczęszcza do technikum elektronicznego i/lub/oraz pracuje w serwisie komputerowym. No i musisz być w miarę pewny jego umiejętności. Jeśli nie znajdziesz takiej osoby - pozostaje wizyta w serwisie - nie wiem jednak ile może kosztować naprawa tego gniazda. Baterii narazie nie wymieniaj - jeśli zajdzie potrzeba - kupisz taką u zegarmistrza (symbol masz na baterii) - zazwyczaj jest to typ CR 2032.


(Arn Poznan) #8

Bateria dobra jest, w końcu komputer był kiedyś serwisowany - a jak mi wiadomo, te baterie długożywotne są.

Postaram się poszukać, szkoda by się sprzęt marnował - może kiedyś zabytkiem zostanie :smiley: