Bateria w laptopie krótko trzyma - problem sprzętowy czy z oprogramowaniem?

Witam.

 

Posiadam Asusa N56VM. Problem objawia się tym, że laptop pada po 2-3 minutach użytkowania na samej baterii. 

Załączam zrzut z programu Battery Care. 

Pojemność baterii wg tego programu to połowa fabrycznej, więc teoretycznie powinien dłużej działać. 

Zamówiłem nową baterię, jednak zastanawiam się z czym jest związany jest problem.

 

Może to problem z oprogramowaniem? W ustawieniach planów zasilania wszytko wygląda raczej ok. 

Raczej obstawiam że jest to związane ze sprzętem i wymiana baterii pomoże, ale może pomożecie mi zdiagnozować problem. 

 

Z góry dziękuję za pomoc

Sebastian

post-195006-0-60249400-1429868972_thumb.

Jak długo ładuje się do 100%?

Czasami w ogóle, czasami się naładuje do 100%, ale jak się ładuje do tych 100% to baaardzo długo trwa, dłużej niż standardowo. Teraz w ikonce baterii system sugeruje żebym wymienił baterię, konkretnie wyświetla się komunikat że “Występuje problem z baterią, który może spowodować nagłe wyłączenie komputera”. Czasami ten błąd się wyświetla, czasami nie. 

Najprawdopodobniej padła elektronika baterii.

Czyli zostaje tylko wymiana baterii? Czy da się to jakoś naprawić z poziomu komputera?

 

Czy sprawa dotyczy także innych podzespołów, czy tylko sama bateria nawala?

To jest założenie bo nie mam laptopa przy sobie. Wejdź w BIOS i sprawdź jak długo komputer chodzi na baterii (wtedy system nie ingeruje w zużycie, ponieważ w ogóle nie jest odpalony).

W biosie powinna być kalibracja baterii. Można spróbować

 

Nie patrz co pokazują programy, patrz na realny czas pracy akumulatora.

 

Jak masz pecha akumulator pracuje 6 miesięcy i tyle z reguły dają gwarancji i złom?

 

Zrób tak:

  • menadżer i PPM i odinstaluj wszystko co bateria i zasilacz,restart i niech ponownie system zainstaluje.

 

Naładujesz baterię do pełna, odłączysz zasilacz i przejdziesz do trybu awaryjnego i tak go zostawisz do wyłączenia (nic nie robisz na nim), później naładujesz ją do wyłączenia kontrolki i test.

 

Jak to nic nie da trzeba sprawdzić na innym akumulatorze.

dark_jedi , laptop wytrzymał na biosie 3 minuty i 36 sekund. 

mars, szukałem w biosie u siebie jednak nie znalazłem takiej opcji

JNJN, chodzi ci o to żeby zrobić format systemu, tak? czy coś źle zrozumiałem?

Wychodzi, że jednak bateria.

JNJN chodziło o wyłączenie wszelkich aplikacji kontrolujących zużycie baterii.

Spróbuje też tego co proponuje JNJN. 

 

dark_jedi, a od czego mogła paść elektronika w baterii? zwarcie czy coś innego? żeby się nie okazało że jak włożę nową baterię którą zamówiłem że coś mi ją załatwi 

W sumie to już zrobiłeś testując baterię w biosie.

 

Przyczyny mogą być różne:

  • przypadkowa awaria,

  • zbyt dużo cykli ładowania (każde podłączenie zasilacza zliczane jest jako cykl, każde podładowanie do 100% - to samo)

 

Pojemność akumulatora powinna zmniejszać się w miarę powoli, bez dramatycznych spadków. Z dnia na dzień a nawet tydzień, nie da się zauważyć spadku pojemności akumulatora. Może jeszcze zewrzeć któraś cela, ale wtedy elektronika powinna ją wyłączyć  pokazać to na lądowaniu (ładowałby np do 80%).

Przyczyną mogła być wysoka temperatura

 

A jakby padła cela to ona jest w baterii i nowej nie uszkodzi?

Niezmiernie rzadko (nawet się z tym nie spotkałem), choć teoretycznie, uszkodzona bateria może pociągnąć za sobą coś jeszcze. Stawiam na zwykłą awarię akumulatora i tyle.

Yhm, spoko. A wrazie czego jak można sprawdzić czy cela jest sprawna?

Jeśli elektronika akumulatora wychwyci niesprawną celę, powinna ją odłączyć co będzie skutkować mniejszą pojemnością w % (pisałem już o tym) np. 80% przy 5 celach w tym jedną uszkodzoną (5x20%).

Yhm, no w tej chwili od dwóch godzin stoi na 95% i ani drgnie więcej, więc może coś z tymi celami jest nie tak. I w sumie dość często nie może się doładować do 100% 

 

A jakie zalecacie temperatury poszczególnych procesorów?

 

A konkretnie w czym problem?

Oryginalna bateria działa jak powinna, mam nadzieję że dłużej wytrzyma niż poprzednia :slight_smile:

 

Ogólnie pytam, chciałbym bardziej przyłożyć się do monitorowania temperatury komputera :slight_smile:

Znacie jakiś fajny program który sam monitoruje temperaturę komputera i informuje o tym użytkownika?