Bateria w Lenovo Y50-70

Witam,

mam pytanie odnośnie baterii w Lenovo Y50-70. W moim poprzednim laptopie mogłem ją w każdej chwili wyjąć, gdy byłem podlączony do gniazdka. W Lenovo nie widzę takiej możliwości. Czy ta bateria jest tam wmontowana na stałe? 

 

I drugie pytanie di tego laptopa. Czy mogę w jakiś łatwy sposób podzielić dysk na partycję, ponieważ systemowa ma ponad 800 GB. I czy jak kiedyś będę robił przywracanie systemu tudzież reinstalkę, to ta druga partycja zostanie nienaruszona? W Toshibie jak robiłem reinstalkę to czyściło całego laptopa i wszystkie partycje.

Część nowych lapków niestety ma wbudowane baterie i aby dostać się do nich trzeba laptopa rozkręcać. Nie wiem jak ten model ma ale sprawdzisz to w jakimkolwiek review na necie (np: na netbookcheck dają często foty z odkręconą obudową).

 

Co do podziału na partycje polecam Portable MiniTool Partition Wizard. Używam go od długiego czasu i nigdy nie maiłem problemów. Żeby uniknąć problemów wpierw czyszczenie dysku ze śmieci (np: Odkurzacz), usunięcie punktów przywracania systemu, defragmentacja dysku (np: Auslogics Diskdefrag opcja Defrag i Optimize). Jeśli masz partycje Recovery program ją wykryje i nie powinien jej tknąć chyba że zaznaczysz coś nie przemyślanie. W twoim przypadku zmniejszasz podstawową, a resztę przydzielasz na kolejną/kolejne (wszystko za pomoca suwaków). Nie wiem ile trzymasz progsów na systemowej ale 50 - 60 GB powinno styknąć na sys i sporo softu. Resztę możesz ciachnąć na mniejsze powinno to zapobiec wędrówkom  głowicy i rozrzucaniem danych po całym dysku. 

Mój ma chyba wbudowaną. Trochę to nieporęczne. 

Dysk już podzieliłem za pomocą systemowego narzędzia na dwie partycje po ponad 400 GB. Tylko teraz czy jak kiedyś będę robił reinstalację systemu to nie usunie mi danych z tej partycji na której nie ma systemu, bo w Toshibie czyściło mi wszystko i przywracało lapka do ustawień fabrycznych. 

Trochę bez sensu taka kobyłę na system zrobić, ale robisz jak chcesz. Nie ma prawa nic usuwać z partycji innych niż tej co wybierasz do instalacji z formatem. Przywracanie z Recovery wymaże dane z pierwszej partycji jaka jest na dysku, reszty nie powinno ruszyć.

 

No nie był bym tego taki pewien? jeśli była oryginalnie jedna partycja, taka prawdopodobnie będzie po użyciu recovery - chyba, że w instalatorze systemu będzie możliwość wyboru, wtedy może tak być.

A jak to jest z tymi nowymi bateriami. Dzisiaj kumpel mi powiedział, że laptop może być podłączony cały czas do gniazdka nawet jak bateria jest już naładowana. Podobno już się się nie psują baterie w ten sposób.

 

Pytam bo w starym lapku zniszczyłem w ten sposób baterię.

@JNJN robiłem Recovery trzykrotnie na lapku na którym po pierwszym odpaleniu od razu podzieliłem na 4 partycje (1 na sys i trzy na śmieci). Przywróciło na partycji na której był sys a resztę zostawiło w spokoju. Partycje robiłem programem zewnętrznym a nie wbudowaną padaką ale wątpię żeby to robiło różnicę… 

 

Może być podłączony cały czas, co jakiś czas daj bateri się wyładować i naładować i będzie OK. I jak jesteś szczęściarzem, to bateria, będzie długo OK lub padnie po 1 roku?

 

 

Możliwe,że masz rację, ale z własnego doświadczenia wiem, że jest różnie - nie jeden klient załatwił sobie dane, bo recovery przywróciło tylko jedną partycję?

Dzięki JNJN. W Energy Manager znalazłem nawet opcję utrzymywania baterii na poziomie naładowania 55-60%.