Bateria w N73 - formatować czy nie?

(Animologic) #1

Witam, posiadam telefon Nokia N73 ME z baterią BP-6M i moje pytanie brzmi: Czy trzeba formatować baterię (wyładować do zera i 12h ładować) i jak najlepiej ładować baterię, od zera czy najlepiej doładowywać (co zdrowsze) zapytajnik.png

(Kalin 93) #2

Baterii LI-ION czy LI-Poly się już nie formatuje :wink:

Ale nie zaszkodzi jej rozładowanie (do wyłączenia telefonu) i potem naładowanie do pełna (nie koniecznie 12h) :wink:

(Janek Max) #3

Bateria polimerowa nie ma tzw efektu pamięci czyli możesz ją doładowywać kiedy chcesz (bez potrzeby rozładowywania). baterii polimerowej nie musisz tez formatować!

(Animologic) #4

ok. ale gdzieś czytałem, że takie rozładowywanie do zera to skraca żywotność ogniwa.

(Marekglapa) #5

Moja Nokia N73 ME już kilka razy była rozładowana do zera. Nic się z nią nie dzieje (tzn nie działa krócej). Podoba mi się to, że telefon ładuje się w ok. 2-3h do pełna.

(Krasnal666) #6

U mnie 1,5h na wyłączonym i 1h 45min na włączonym telefonie. Ładowarka AC-4E (oryginał z zestawu). Mam ME od 1.5 roku i doładowywanie, czy rozładowywanie do zera nie wpłynęło na trwałość baterii. Od początku trzyma 4-5 dni przy średnim korzystaniu: 20-30 minut rozmów dziennie i kilka sms. Nie używana dociągnęła do tygodnia (na urlopie). W ustawieniach sieci tylko gsm, przy włączonym trybie podwójnym gsm+umts trzyma 1-1.5 dnia krócej, sam umts 2 dni mniej.