Bateria w płycie głównej, a niewielka różnica czasu w zegarze

Witam. Wczoraj synchronizowałem zegar na komputerze z serwerów Windows i dzisiaj jak porównuję do zegara na laptopie, który też był synchronizowany to już jest różnica 1 - 2 sekund. Czy taka rozbieżność oznacza, że należałoby już wymienić baterię w płycie głównej? Komputer jest nowy, kupiony jakoś w marcu tego roku, więc i bateria powinna być nowa…

Te baterie potrafią służyć latami. Jeśli bateria padnie to zegar, ustawienia bios się całkiem resetują a nie opóźniają. Oczywiście w założeniu że komputer nie będzie miał w ogóle zasilania. Więc w przypadku wyłączenia komputera, ten nadal ma zasilanie z zasilacza. Chyba że wyłączysz zasilacz tym przyciskiem z tyłu lub na listwie lub wtyczka z kontaktu. Najlepiej ustaw sobie NTP - synchronizację czasu z internetu przy każdym uruchomieniu komputera, wtedy będziesz mieć problem z głowy.

Wiem, że te baterie służą latami, dlatego dziwi mnie zaistniała sytuacja. Wiem też, że jak całkiem padnie to wszystkie ustawienia szlag tarfi, ale chyba nie dzieje się tak, że bateria działa, działa i nagle całkiem przestaje. Wydaje mi się, że jak każda inna bateria wyładowywuje się stopniowo i wówczas mogą być takie lekkie opóźnienia. Może tak być? No bo jeśli nie jest to wina baterii, to czego innego?

 

Jeśli chodzi o listwę to wyłączam ją jak wyłączam komputer. To może być przyczyną?

Bateria ma za zadanie służyć w momencie gdy PC w ogóle nie ma zasilania. W nowszych PC nawet po wyłączeniu płyta nadal ma zasilanie, często można nawet wtedy ładować urządzenia podłączone do USB. Bateria to jest bodajże CR3032 czy coś takiego, jest to koszt z rzędu 5-10zł u zegarmistrza. Może być to wina nie baterii, a czegoś innego. Polecałbym włączyć NTP na stałe.

To nie ma nic wspólnego!

Jeśli komputer nie jest stary, to i bateria pewnie jest OK. Nawet jeśli się rozładowuje, to nie “zwalnia” odmierzania czasu. Po prostu w pewnym momencie od razu przestaje podtrzymywać czas i datę.

Dla spokoju duszy, wejdź do BIOSu i tam sprawdź czas i datę, ewentualnie skoryguj (sekundy nie są bardzo ważne!). Nie zapomnij zatwierdzić zmian w BIOSie! Potem uruchom system normalnie, sprawdź czy godzina w tray’u się zgadza (czasem bywa dokładnie 1 godzina różnicy względem BIOSu!), ewentualnie skoryguj w tray’u i daj zsynchronizować z serwerem (na stałe). Taka jest normalna kolejność ustawiania czasu.

.