Battlefield 4 problem z obrazem - mleczny obraz

Pod czas gry w Battlefield 4 w losowych momentach kiedy występuje zamieć na ekranie nic nie widać.
Szczególnie uciążliwe w/w zjawisko wystepuje na mapach Operacja blokada, operacja zamieć. Na mapach gdzie jest słońce które odbija się od piasku - wszystko się świeci. Trochę dymu i jakiś algorytm próbuje zwiększać jasność ekranu. Patrząc na płonący ogień - występuje plama na ekranie.

Powyższe występuje w losowych momentach. Trwa przez około 2-3 minuty i grafika wraca do “normy”

Sprzęt:
Płyta główna: Gigabyte GA-Z97X-UD3H (rev. 1.0)
Procesor: i5 4690k
Pamięć: 2x8Gb ddr3 ballistix sport
GPU: GTX1070 Palit Jetstream
zasilacz: thermaltake smart se 630w
dysk ssd
Monitor: ASUS VG248QE
System: Win10 oryg.

Co do tej pory zrobiłem:

  1. Przeinstalowałem system Win10. Instalacja wszystkiego od nowa. Brak poprawy. Instalacja win 7 - taki sam problem.
  2. Instalacja jak w pkt1 na drugim dysku ssd - brak poprawy.
  3. Podłączony drugi monitor - taki sam problem.
  4. Podłączenie drugiego zasilacza - taki sam problem. (podłączony tylko dysk systemowy z grą)
  5. Podłączenie dwóch różnych kart graficznych w tym AMD - taki sam problem.
  6. Podłaczenie kablami DVI, HDMI, Displayport - taki sam problem.
  7. Zmiana odświerzania ze 144hz na 120Hz na 60Hz - taki sam problem.

Włączyłem Battlefield 3 - w losowych momentach odbicia słońca np. na skałach(mapa kaspijska granica) rażą po oczach. W dymie (operacja Firestorm) obraz robi się “mleczny”. Dodam, że gry się nie zawieszają. Komputer się nie restartuje.

Patrzę na obrazek na górze i nie widzę problemu, choć może być to też spowodowane faktem iż dawno nie grałem. @Pangrys co o tym myślisz ?

PS: Jakie masz ustawienia rozgrywki w panelu gry / opcje graficzne ?

w B4, szczególnie na mapie operacja blokada występuje efekt chwilowego oślepienia przy wyjściu z tuneli na zewnątrz, to normalne, po krótkim czasie widok jest podobny jak powyżej, dość jasno ale widocznie, dodatkowo może wystąpić śnieżyca z ograniczoną widocznością, ale nie na tej mapie chyba :?. Plam na ekranie z powodu ognia nie widziałem nigdy, dodaj screen tego cudu z ogniem i z map pustynnych - bo na nich nie zarejestrowałem problemu z widocznością w ogóle, chyba że jest zamieć…

Obojętnie czy grafika jest na ultra, low, etc. testowałem różne ustawienia. Różne odświeżanie

. Nic nie pomaga.

Nie mówię o miejscach gdzie wychodzi się z pomieszczenia na zewnątrz. Tylko jak już się tam jest .
Inna mapa: operacja zamieć: tam nie widać nic na 50metrów biały ekran.
Zamieszczam zrzut z BF3: trochę mgły i obraz robi się niewyraźny, blady, mleczny.

muszę to sprawdzić u siebie i porównać…

Aktualizuje o inną mapę: Hangar 21 :frowning:

Druga sprawa, co jakiś czas po włączeniu PC, bios resetuje mi ustawienia. Data się nie zmienia. Bateria zmieniona na nową. Bios zresetowany zworką, baterią. Bios flashowany w maju 2018 do wersji F9. Problemy z Mobo pojawiły się dopiero w styczniu 2019.

Temperatury na GPU i Mobo ?

Też miałem zapytać czy to nie throttling.

w Hangar 21 kompletnie nic nie widać? :confused: no to u mnie nic takiego nie występuje. Jak poprzednicy radzą, trzeba sprawdzić temperatury, chyba szczególnie karty graficznej i mobo jak napisał @Pangrys

Ja bym jeszcze proponował odinstalować sterowniki za pomocą DDU i zainstalować najnowsze na czysto. Mi to trochę wygląda na jakiś włączony efekt graficzny. Nie ma żadnych podejrzanych procesów aktywnych w tle?

Testy wykonywałem na świeżo zainstalowanym systemie Win 7 oraz Win 10. Na obu systemach występuje takie samo zjawisko. Wykonywałem także, czysta instalację sterowników NVidia. Temperatury GPU, CPU, Mobo=36’C(odczyt z AIDA64). Na pierwszym i drugim Screanie widać temp: GPU oraz CPU - określił bym jako w normie. Dlaczego trotling? Temperatura sekcji zasilania musiała by być przynajmniej 90’C ?I CPU kręcone. Radiator jest zimniejszy od tego na chipsecie MOBO. Zrzucało by zegar CPU, a jak widać jest na max 3900Mhz. Powyższe zjawiska występują na ustawieniach default w bios. Temper. mogę sprawdzić pirometrem na chipsecie, ale na wyczucie palcami może mieć max 35’C(potwierdza odczyt z AIDA). Natomiast dotykając radiator na chipsecie jest dość ciepły, określił bym na 50’C, ale nad nim jest GPU. Testowałem też drugi slot PCI-E, tam przekładając GPU- cały radiator chipsetu był odkryty. Takie same hece występowały.Wkładałem Radeona HD7750-bez zmian. Powyższe zjawiska na mapach występują w losowym czasie. Grafika wygląda pod czas grania na ok, naraz siup… jak by obraz na silę dostosowywał się do jasności otoczenia. Zjawisko występuje od razu po uruchomieniu gry lub po kilkunastu minutach. Nie winił bym tu temperatur.
Jeszcze zastanawia mnie BIOS. Po wgraniu nowszego z F7 na F9 praktycznie nie grałem przez pół roku, więc nie mogłem zaobserwować zmian na gorsze. Pytanie, czy ten bios działa stabilnie? Bios pobierany ze str. producenta:

BIOS F10b jest oznaczony jako beta więc teoretycznie można typować go jako winowajce na tym etapie. Jednak nie mam pojęcia czy downgrade jest bezpieczny.

Tylko w BF? Sprawdź w ustawieniach graficznych i ustawieniach karty opcję HDR. Jeszcze w Windowsie sprawdź opcję dynamicznego ustawienia jasności, może w monitorze, choć nie widzielibyśmy tego na screenach. Znaczy powiem tak: ja nie widzę tego na screenach, ale nie mam po prostu porównania, bo nie grałem już od dawna w BF 3 i 4, a to inna stylistyka niż w takim BF1, w którego grałem ostatnio.

Wgrany mam bios F9. Nie F10.

Jeśli chodzi o opcję: użyj ustawień kolorów nVidia? - obojętnie czy jest to włączone lub użyj domyślnych ustawień kolorów - zjawisko występuje. W najnowszej aktualizacji win10 nie ma opcji dynamicznego ustawiania jasności-> plan zasilania/ekran/ NIE MA. Było w poprzednich kompilacja windowsa. Monitor nie posiada takiej opcji, nie widzę tego w jego menu. Dawałem mu, przywróć ustawienia fabryczne. Brak poprawy. W bad Company 2, na mapie pustynia Atakama, także nic nie widać. Przymierzam się do BF5 - tam też przetestuje.

Jeśli BIOS mi pozwoli wgram wersje wcześniejszą F7 - taka jak była fabrycznie. Obecnie szukam opcji, przywracania poprzedniej wersji BIOSU. Ponoć można. W instrukcji do MOBO nie widzę takiej możliwości.

Naprawdę nie widzę różnicy między tym co przesłałeś na Screenie a tym:

Widzę te same efekty, ten sam problem z widocznością, tę samą poświatę. Screen pokazuje to co “wyprodukowała” karta graficzna. Jeżeli z jakiegoś powodu masz gorsze efekty, to albo monitor Ci siada, albo masz problem z kablem lub występuje inny problem po wysłaniu obrazu przez kartę graficzną.

Mobo nie powinno mieć nic do gadania, bo to nie mobo grafikę wyświetla. W laptopach np może być problem, bo obraz wyprodukowany przez dedykowane GPU przechodzi przez integrę, ale tutaj nie ma takiej możliwości.

Battlefield ma specyficzną stylistykę i niektóre efekty mogą niektórym wydać się nienaturalne. Rażenie po oczach na mapach pustynnych też jest częścią stylistyki Battlefielda.

Dzięki za podesłanie filmiku. U mnie wygląda identycznie, z tym ,że efekt przeze mnie odbierany jest czasem wręcz biały ekran. Testowałem wcześniej podłączenie obu monitorów na raz. Efekt trudny do porównania bo drugi monitor nie miał takiej jasności, więc biel nie biła po oczach. Podłączyłem pod TV-także nie było to dotkliwe. Nie wykluczone, że wina monitora-do przetestowania. Poprzednio podłączony był przez DVI. Podłączyłem przez Display port - na lepsze mi to nie wyszło. Dam znać w przyszłym tygodniu po testach.
Dziękuję wszystkim za odzew. Pozdrawiam.

Przeprowadziłem test podłączając Monitor i TV. Wniosek: Monitor bardzo podbija biele. Na załączonym zdjęciu widać jak reprodukcja bieli na monitorze przepala cały obraz. Na TV efekt zamieci jest normalny do zaobserwowania. Widoczność jest lepsza.


Spróbowałem jeszcze skalibrować monitor przez profil ICC wg filmu:

Kolory i kontrast znacznie się poprawiły, lecz biel “oślepia”.
Zatem podzespoły PC są ok. Wina lezy po stronie monitora.