Bazy danych - tworzenie, edycja, poszukiwanie szybkiego kursu

Witam,

Nie jestem pewny czy to jest najlepszy dział, ale wydaje mi się najbardziej trafny. Szukam jakiegoś sprawdzonego tutoriala/ kursu baz danych. O co mi konkretnie chodzi: w tym roku zdaję maturę z informatyki, jedno z zadań bedzie wyglądało mniej więcej tak: kilka plików .txt z danymi (np “imie” “produkt_id” i np 1000 linijek z danymi, 2 plik: “produkt_id” “cena” itd…). Moim zadaniem będzie np przedstawienie zestawienia ile wynosi zysk w konkretnym dniu. Tak bym się za to zabrał: pliki .txt umieszczem w arkuszu kalkulacyjnym (mam do dyspozycji openoffice), następnie tworzę bazę danych i przekazuję pliki .xml (z arkusza) do bazy danych i robię wykaz do zadania. Niestety o ile udało mi się dodać pliki .xml do bazy danych, nie wiem w jaki sposób zrobić zestawienie. Możecie wskazać jakiś kurs, w którym znajdę odpowiedzi na powyższy problem? Jest to jedyne zadanie z którym mogę mieć problem.

Z góry bardzo dziękuję!

Może zainwestuj w książkę/e-booka? Tutaj gorąco polecam pozycję: “Język SQL. Przyjazny podręcznik” - http://helion.pl/ksiazki/jezyk-sql-przyjazny-podrecznik-larry-rockoff,jsqlpp.htm