Belkin do Belkina... konfiguracja routera ze switchem - help

Hej

Mam router Belkin N1 Wireless Mimo Modem Router.

W nim są 4 porty LAN i 4 osoby używają sieci… używały bo teraz jest więcej kompów - mam Switcha Belkin i moje pytanie to konfiguracja?

Chciałbym podłączyć Switch 16portów do naszego routera… czy muszę mu przydzialać jakiś konkretny adres? Czy generalnie moja konfiguracja może skończyć się na podłączeniu switcha pod obojętnie jakie wyjście, a Switch sam sobie poprzydziala adresy?

Jakim kablem mogę je połączyć? Zwykły czy skrosowany?

Wiem - pytanie laika, Wiem google nie boli… pytam o konkretny problem i z góry dziękuje za konkretną odpowiedź.

J

Witam!

Kiedyś miałem bardzo podobną konfigurację. Łączysz to normalnym nie-skrosowanym kablem (przynajmniej tak pamiętam). IP konfigurujesz normalnie jakby router miał więcej portów (tj. jak masz 192.168.0.1 do 192.168.0.4), czyli od 192.168.0.4 idziesz z adresami IP dalej, czyli w tym momencie do 192.168.0.18 (bo jeden port ze switcha i routera bezie zajęty na połączenie). Router powinien to obsłużyć.

A, switch sam sobie adresów nie przydzieli, może to zrobić co najwyżej router jeżeli będzie w stanie obczaić te dodatkowe 16 portów.

Mama nadzieje że za mocno nie zakręciłem :wink:

Switch poprostu ma za zadanie udzielić więcej portów i to dalej będzie kontrolowane na routerze.

Także sam switch do rozdzielenia łącza nic nie da.

Podłączasz go normalnie ale dalej sterujesz routerem.

Hej

Dzieki za odpowiedź, wlasnie o to “sterowanie” mi chodzi.

Podłącze Switch do Routera i… DHCP mam mieć automatyczne - tzn Router sam poprzydziela czy mam każdemu dać adres.

Kilka słów instrukcji… będe okropnie wdzięczny

J

Jak to przewód to DHCP i tak Ci się nikt nie wepnie na lewo bo chyba nie postawisz switcha na słupie nisko ziemi tylko w domu gdzieś.

Statyczne z egzotyczną klasą adresową to ja na WiFI plus filtracja po mac i dla całość ARP, przysane IP do MAC ale to na WiFi a szyfrowania nie chce bo przesyłam z 10GB tygodniowo jak nie lepiej więc by mi zwalniało.