Bezpieczeństwo Linuxa... - jak wygląda ta sprawa?

Czy Linux jest naprawdę tak bezpieczny ?? Czy zwykła aktualizacji wystarczy , żeby nie mieć żadnych wirusów w Linuxie…?? A może warto zaisntalować nakładka na firewalla i ustawiać?? Jak wy oceniacie bezpieczeństwo tego systemu!? NA co szczególnie warto zwrócić uwagę w Linuxie?

Niczym się nie martw. Zainstaluj ubuntu i używaj. O wirusach nie myśl…

Badware dla GNU/Linux jest o rzędy wielkości mniej niż na Windowsa, toteż prawdopodobieństwo zarażenia jest mniejsze. Ale i tak najważniejsze jest mądre administrowanie systemem, warto poczytać o iptables i poświęcić czas na skonfigurowanie firewalla do swoich potrzeb.

homi proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku icon_edit.gif

matiit - normlanie aktualizacje wystraczą?? Ty też używasz Linuxa (Ubuntu) ??

matiit używa zdaje się archa :slight_smile:

Jeżeli chodzi o ubuntu to odpowiedź brzmi tak. aktualizacje zwykłemu kowalskiemu wystarczą.

Ewentualnie możesz zainstalować nakładkę na systemowy firewall o nazwie firestarter i go odpowiednio skonfigurować :slight_smile:

Wystarczś spokojnie.

A tak naprawdę jeśli nie używasz systemu jako serweru to nawet bez nich będzie ok.

Też używam linuksa, nie Ubuntu ale linuksa.

jeśli boisz się o wirusy to możesz zainstalować clamav

ja tam nigdy nie miałem wirusa ani niczego na Ubuntu 7.04 ani na 7.10 a system naprawde fajnie działa.wystarczy zawsze aktualizować jak jest to dostępne. :smiley:

Chciałbym się tylko upewnić na 100 procent!!:

Jeśli chodzę tylko po stronach komputerowych… Chodzi mi o forum ubuntu i dobreprogramy oraz jakie tam inne znane… I ściagam czasami muzyka, jakiś film raz na kiedyś to wystarczą tylko aktualizacje ?? Muzyka osobno jest ściagana z aMule a filmy i składanki z Tranmision(czy jakoś tak). Oczywiście tych programów urzywam czasami :smiley: żeby nie było… Więc wystraczą aktualizację??

poblokuj sobie jeszcze porty od usług z których nie kożystasz i przydałoby sie jeszcza jakieś podstawowe regulki iptables ustalić

hackinside

Nie zniechęcaj go :stuck_out_tongue:

Przecież standardowa konfiguracja mu w zupełności wystarczy…

Nie potrzebujesz niczego dodatkowego.

Instaluj po prostu to co każe instalować Ubuntu ( aktualizacje ) i śpij spokojnie.

Ewentualnie możesz pobawić się firestarterem.

Jedrzej_Nowak Tak się pobawie, że coś zbroje lub zablokuj wogóle wejście do netu :smiley: Jeśli to wystraczy… To ok… A można wiedzieć jakich linuxów używacie ??

Złączono Posta : 27.10.2007 (Sob) 19:21

A mam do Was trochę inne pytanie… Jest Skype w Ubuntu 7.10 ?? Ostatnio przeglądałem w dodaj/usuń programy i tam nie ma w zakładce INTERNET programu Skype… Skąd można ściągnąć ??? Nieoficjalnego przewodnika po Ubuntu 7.10 GG jeszcze nie ma… Ostatnio patrzałem… Dokłądnie okolo tydz temu…

jest

ze strony skype.com

ja np. ubuntu

Już jest, i cały czas są podawane nowe porady :wink:

Jak chcesz mieć na prawdę gotowca to: Sabayon tam jest wszystko tylko że 9GB zajmuje… A tak serio to Debian netinstall tudzież inne dystrybucję które pozwalają zainstalować tylko podstawowy system i doinstalowywać resztę wg podobań :slight_smile:

Może i na początku jest troszkę ciężko ale idzie się czegoś nauczyć i zrozumieją, a ponad to jaka frajda ;p

Ja mam Debiana do tego KDE base, parę programów i się baaardoz cieszę ;p

pzdr!

Sprawa wygląda następująco:

Windows jest najpopularniejszym systemem na świecie więc wychodzi na niego dużo wirusów, a także hakerzy ciągle przy nim “majstrują” :slight_smile:

Co do linuxa to jest zupełnie odwrotnie. Myślę jednak że jakby to linux był bardziej popularny to sprawa wyglądała by inaczej…

Grzech_u

Budowa Linuxa jest zupełnie inna niż budowa windowsa.

Wirus stworzony pod jedną dystrybucję ma znikome szanse zadziałania w innej i/lub w tej samej ale uaktualnionej/bez aktualizacji.

Napewno pojawiło by się więcej wirusów, ale nadal była by potrzebna twoja zgoda do ich “instalacji” bo, nikt oprocz userów z uprawieniami “root” nie ma uprawnien do modyfikacji katalogów innych niż udostępnione ( /home/katalog_usera, czasami jakieś w /var i /tmp )

Z resztą można pracować jedynie na koncie usera z sudo i mieć wyłączoną możliwość wykonywania plików na /home i to chyba całkowicie załatwia sprawę bezpieczeństwa :slight_smile: