Bezpieczeństwo Linuxa... - jak wygląda ta sprawa?

(Homi) #1

Czy Linux jest naprawdę tak bezpieczny ?? Czy zwykła aktualizacji wystarczy , żeby nie mieć żadnych wirusów w Linuxie...?? A może warto zaisntalować nakładka na firewalla i ustawiać?? Jak wy oceniacie bezpieczeństwo tego systemu!? NA co szczególnie warto zwrócić uwagę w Linuxie?

(matiit) #2

Niczym się nie martw. Zainstaluj ubuntu i używaj. O wirusach nie myśl...

(Sawyer47) #3

Badware dla GNU/Linux jest o rzędy wielkości mniej niż na Windowsa, toteż prawdopodobieństwo zarażenia jest mniejsze. Ale i tak najważniejsze jest mądre administrowanie systemem, warto poczytać o iptables i poświęcić czas na skonfigurowanie firewalla do swoich potrzeb.

(Kaka') #4

homi proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku icon_edit.gif

(Homi) #5

matiit - normlanie aktualizacje wystraczą?? Ty też używasz Linuxa (Ubuntu) ??

(Soren) #6

matiit używa zdaje się archa :slight_smile:

Jeżeli chodzi o ubuntu to odpowiedź brzmi tak. aktualizacje zwykłemu kowalskiemu wystarczą.

Ewentualnie możesz zainstalować nakładkę na systemowy firewall o nazwie firestarter i go odpowiednio skonfigurować :slight_smile:

(matiit) #7

Wystarczś spokojnie.

A tak naprawdę jeśli nie używasz systemu jako serweru to nawet bez nich będzie ok.

Też używam linuksa, nie Ubuntu ale linuksa.

(Qwerrt) #8

jeśli boisz się o wirusy to możesz zainstalować clamav

(Sim Jude96) #9

ja tam nigdy nie miałem wirusa ani niczego na Ubuntu 7.04 ani na 7.10 a system naprawde fajnie działa.wystarczy zawsze aktualizować jak jest to dostępne. :smiley:

(Homi) #10

Chciałbym się tylko upewnić na 100 procent!!:

Jeśli chodzę tylko po stronach komputerowych... Chodzi mi o forum ubuntu i dobreprogramy oraz jakie tam inne znane... I ściagam czasami muzyka, jakiś film raz na kiedyś to wystarczą tylko aktualizacje ?? Muzyka osobno jest ściagana z aMule a filmy i składanki z Tranmision(czy jakoś tak). Oczywiście tych programów urzywam czasami :smiley: żeby nie było.. Więc wystraczą aktualizację??

(Qwerrt) #11

poblokuj sobie jeszcze porty od usług z których nie kożystasz i przydałoby sie jeszcza jakieś podstawowe regulki iptables ustalić

(matiit) #12

hackinside

Nie zniechęcaj go :stuck_out_tongue:

Przecież standardowa konfiguracja mu w zupełności wystarczy...

(Me) #13

Nie potrzebujesz niczego dodatkowego.

Instaluj po prostu to co każe instalować Ubuntu ( aktualizacje ) i śpij spokojnie.

Ewentualnie możesz pobawić się firestarterem.

(Homi) #14

Jedrzej_Nowak Tak się pobawie, że coś zbroje lub zablokuj wogóle wejście do netu :smiley: Jeśli to wystraczy... To ok... A można wiedzieć jakich linuxów używacie ??

Złączono Posta : 27.10.2007 (Sob) 19:21

A mam do Was trochę inne pytanie... Jest Skype w Ubuntu 7.10 ?? Ostatnio przeglądałem w dodaj/usuń programy i tam nie ma w zakładce INTERNET programu Skype... Skąd można ściągnąć ??? Nieoficjalnego przewodnika po Ubuntu 7.10 GG jeszcze nie ma... Ostatnio patrzałem... Dokłądnie okolo tydz temu...

(Technik Elektro) #15

jest

ze strony skype.com

ja np. ubuntu

(D@widoS) #16

Już jest, i cały czas są podawane nowe porady :wink:

(JarekMk) #17

Jak chcesz mieć na prawdę gotowca to: Sabayon tam jest wszystko tylko że 9GB zajmuje... A tak serio to Debian netinstall tudzież inne dystrybucję które pozwalają zainstalować tylko podstawowy system i doinstalowywać resztę wg podobań :slight_smile:

Może i na początku jest troszkę ciężko ale idzie się czegoś nauczyć i zrozumieją, a ponad to jaka frajda ;p

Ja mam Debiana do tego KDE base, parę programów i się baaardoz cieszę ;p

pzdr!

(Grzech U007) #18

Sprawa wygląda następująco:

Windows jest najpopularniejszym systemem na świecie więc wychodzi na niego dużo wirusów, a także hakerzy ciągle przy nim "majstrują" :slight_smile:

Co do linuxa to jest zupełnie odwrotnie. Myślę jednak że jakby to linux był bardziej popularny to sprawa wyglądała by inaczej...

(Me) #19

Grzech_u

Budowa Linuxa jest zupełnie inna niż budowa windowsa.

Wirus stworzony pod jedną dystrybucję ma znikome szanse zadziałania w innej i/lub w tej samej ale uaktualnionej/bez aktualizacji.

Napewno pojawiło by się więcej wirusów, ale nadal była by potrzebna twoja zgoda do ich "instalacji" bo, nikt oprocz userów z uprawieniami "root" nie ma uprawnien do modyfikacji katalogów innych niż udostępnione ( /home/katalog_usera, czasami jakieś w /var i /tmp )

(matiit) #20

Z resztą można pracować jedynie na koncie usera z sudo i mieć wyłączoną możliwość wykonywania plików na /home i to chyba całkowicie załatwia sprawę bezpieczeństwa :slight_smile: