Bezpieczeństwo Windows i Lubuntu na jednym komputerze

Pytanie laika w nawiązaniu do tematu: mam na swoim komputerze, na oddzielnych partycjach, Windows XP i Lubuntu. Czy wirusy/malware itp. “złapane” w Lubuntu mogą przejść na Windę? A w drugą stronę?

Pozdrawiam

Żeby złapać wirusa na Lubuntu trzeba się starać i szukać tych wirusów, a następnie potwierdzić ich instalację hasłem użytkownika. Jeśli przejdziesz przez to, to takowy wirus nie ma po co przechodzić na Windowsa bo i tak będzie już miał cały twój komputer, dane prywatne i hasła w chmurze.

 

A teraz bez żartów: Windows i LINUX to dwa odrębne systemy operacyjne, różnią się od siebie na tyle że samo zastanawianie się nad wirusami w takim zakresie jest stratą czasu. Szansa na to że wirus będzie napisany pod dwa systemy operacyjne naraz jest w przybliżeniu 0.01% (pomijając to że pisanie tak skomplikowanego kodu który działałby na obu platformach jest zbyt czasochłonne dla kogokolwiek).

Czyli na chłopski rozum: Linux - tak naprawdę wszystko zależy od użytkownika. A Windows? Łapiąc coś nieciekawego na ten system, wyrządzi to szkody jedynie na nim, prawda? A jako że, z punktu widzenia Windy, partycja linuksowa jest niewidoczna, to idąc tym tropem, dla malware również?

Teoretycznie. Istnieje możliwość zarażenia w ten sposób Linuksa, ale to rozważania czysto akademickie :wink:

Czyli jest możliwe :slight_smile: Zależało mi na ścisłości :slight_smile: Dziękuję za odpowiedzi, ale jeżeli ktoś miałby coś do dodania to zapraszam!

Możliwe jest też przepłynięcie Atlantyku wpław.

tak mi się wydaje że wirus, malware i inne szkodliwe oprogramowanie to też program i atakuje konkretne pliki systemowe, jeden i ten sam wirus nie jest w stanie zarazić oby dwóch systemów bo będzie w stanie działać tylko na tym, na który został stworzony

A jeśli wirus zostanie napisany tak aby mieć dostęp do linuksowych systemów plików a następnie zmodyfikuje pliki konfiguracyjne lub podmieni jakiś program w /bin ? To jest możliwe, ale jak pisałem wcześniej tylko teoretycznie :wink:

no teoretycznie może to zrobić i zainstalować drugi malware na drugim systemie no to fakt ale raczej takich rzeczy to bym się nie bał

Wirus może skorzystać z coLinux w celu modyfikacji plików na partycji GNU/Linux.