Bezpieczne hasło na winXP prof


(Aju) #1

Witam

Czy jest jakaś możliwość założenia bezpiecznego hasła na windows XP prof. , sam przekonałem się że użytkownik z mocno średnią wiedzą ominie takie hasło (standardowe oferowane przez XP prof), jeśli ma trochę czasu i google.

Może jest jakiś program? lub jakaś inna funkcja w win?

:-k


(system) #2

zapraszam do lektury...

http://www.microsoft.com/poland/athome/ ... fault.mspx

tam tez jest link dotyczący haseł.


(Ferdek31) #3

100% zabezpieczenia daje jedynie zaszyfrowanie plików / folderów /


(jaru_r) #4

Zależy, o jak dobre zabezpieczenie Ci chodzi i przed kim? Jeśli wychodzisz z założenia, że każde hasło windowsa można złamać, to załóż hasło na BIOSie i spraw sobie obudowę zamykaną na szyfr lub kłódkę, aby nie można było zresetować hasła biosu.

Wydaje mi się jednak, że w większości wypadków mało kto będzie sobie zadawał trud, aby obchodzić hasło windowsa, bo jednak parę zabiegów trzeba wykonać, żeby je zresetować (chociażby ustawić w BIOSie bootowanie z CD-ROMu lub przełożyć dysk do innego komputera) i często bez rozkręcania obudowy nie da się tego zrobić.

Hasło, aby było trudne do odgadnięcia przez osoby postronne, powinno składać się z więcej niż 6 znaków i zawierać litery różnej wielkości oraz cyfry i inne znaki (tak nawet zaleca kreator instalacji systemu WinXP).


(Aju) #5

to co piszeszesz jest nie do konca takie fajne jak powinno byc :slight_smile: ustawienie bootowania z CD trwa chwile (a wiekszosc komputerow z ktorymi mialem kontak juz ma ustawiony boot z cd) Co do reszty to przeciez sa programy ktore jak na dloni CI podadza haslo niestety... :?

ostatnio stety bo mi zaspiewali 100zł za obejscie hasla w serwisie...


(jaru_r) #6

OK, o ile masz dostęp do BIOSu lub możliwość skasowania jego hasła, o ile jest ustawione

Nie rozumiem za bardzo, o jakie zabezpieczenia Ci chodzi - jeśli chodzi o Twój komputer domowy lub taki, którym administrujesz, to raczej nie dajesz innym użytkownikom korzystać z Twojego konta (Administratora), tylko z innego - najlepiej z ograniczeniami - wtedy nie tak bardzo prosto robić cokolwiek.

Krótko mówiąc - to, o czym pisałem w większości zabezpiecza komputer przed większością ludzi. Z tego, co piszesz, to wygląda, jakbyś chciał się zabezpieczyć przed profesjonalistami lub jakimiś hackerami - wtedy można zapomnieć o 100%-owych zabezpieczeniach.

Najbezpieczniejsze są tzw. klucze sprzętowe, czyli urządzenia, bez których korzystanie z komputera jest niemożliwe. Klucz ma postać najczęściej urządzenia USB, karty pamięci lub karty zbliżeniowej i jest stosowany równolegle z zamykaną obudową (często na stałe utwierdzoną do miejsca, w którym się znajduje). Takie rozwiązanie jednak wydaje się być sensowne jedynie w wielkich korporacjach lub instytucjach rządowych, gdzie bezpieczeństwo danych ma pierwszorzędne znaczenie i cena zabezpieczeń jest nieistotna.

Aż taką fortecą ma być Twój komputer?? :mrgreen:


(Aju) #7

:lol: spotkalem sie z czyms takim dawno temu w TV, moze podpowiesz mi czy na legro takie cos znajde? bo nawet nei wiem jak zaczac tego szukac :slight_smile: Samo wpisanie USB da za wiele wynikow :wink:


(jaru_r) #8

coś takiego znalazłem:

  1. http://www.allegro.pl/item145890698_klu ... puter.html

  2. http://www.allegro.pl/item147647184_bez ... _dane.html

  3. http://www.allegro.pl/item145166818_zab ... z_usb.html

PS.: Teraz doczytałem, że pozycja nr 1 nadaje się tylko do płyt głównych firmy MSI, natomiast w pozycji nr 3 opis wydaje mi się odrobinę zbyt zagmatwany

Znalazłem jeszcze inną opcję - czytnik linii papilarnych pod USB :wink: :

  1. http://www.allegro.pl/item145049235_pre ... rnych.html

  2. http://www.allegro.pl/item147578611_czy ... nowy_.html

  3. http://www.allegro.pl/item145897698__su ... wy_fv.html

  4. http://www.allegro.pl/item146470518_pen ... rnych.html

..urządzeń do skanowania siatkówki jeszcze chyba nie sprzedają u nas :stuck_out_tongue:


(De Niro) #9

może zostało ominięte poprzez wejście na wbudowane konto Administratora następnie zresetowanie hasła danego użytkownika.


(Aju) #10

nie zostalo ominiete pewnym programem na live cd

Złączono Posta : 05.12.2006 (Wto) 18:46

Dzieki za pomoc :slight_smile:

Fajna propozycja z tymi czytnikami, choc obawiam sie ze to wiekszy bajer niz zabezpieczenie :slight_smile: chyba ze program do tego jest super to co innego :wink: