Bezpieczne usunięcie drugiego systemu operacyjnego Windows

Witam

Mam taki problem.

Posiadam zainstalowane dwa systemy operacyjne na tym samym dysku na osobnych partycjach Windows Vista i Windows XP. Jako iż nie korzystam już w ogóle z XP’eka chciałbym go wywalić. Tylko nie wiem jak to zrobić, żeby było bezpiecznie i przypadkowo nic się nie stało z Windows Vista.

Także prosiłbym o wytłumaczenie mi co mam zrobić, żeby wszystko było ok :slight_smile:

@down

Poprawiłem nazwę tematu.

luten , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Pobierz i nagraj GParted.

http://sourceforge.net/projects/gparted … o/download

Potem ponownie uruchom komputer, wybierz 1 opcję.

Po uruchomieniu GParted, zaznacz partycję z XP, naciśnij klawisz Delete i kliknij Apply i Yes. Poczekaj kilka sekund i uruchom ponownie komputer (przy uruchamianiu wyjmij płytę z napędu). Jeżeli będą problemy z MBR, to nadpisz go. Aby nadpisać go należy:

1.Uruchom komputer ponownie z płytą z Vistą w napędzie

2.Wybierz język instalatora

3.Kliknij “Napraw komputer”

4.Kliknij Wiersz poleceń

5.Wpisz w konsoli: BootRec.exe /fixmbr

6.Wyjmij płytę z Vistą i zrestartuj komputer

7.Powinno działać

Uruchom Vistę. Usuń katalogi związane z Windowsem XP lub nawet sformatuj całą partycję jeśli nie masz tam nic cennego. Programem Easy BCD ( http://www.dobreprogramy.pl/EasyBCD,Pro … 12231.html ) wyłącz mozliwość wyboru XP przy starcie komputera. Jeśli Ci nie przeszkadza menu wyboru systemu podczas startu to możesz pominąć ten krok.

Jesli wybierzesz metodę kolegi tux35 to prościej jest sformatować partycję z Xp zamiast ją usuwać, gdyż po usunięciu należałoby ją na nowo utworzyć.

W takim przypadku istnieje możliwość, że Vista trzyma pliki startowe na partycji WinXP i jeżeli ją usuniesz to nie będziesz mógł odpalić Visty. Ja tak miałem z WinXP i 7, dlatego najlepiej zrób tak jak napisał Mantarak - sformatować partycje z poziomu Visty, jeśli nie pozwoli to znaczy że trzyma tam pliki niezbędne do uruchomienia systemu.

Metodą TUX35 ,

nie usuwaj niczego z poziomu windowsa !!

Tu nie ma żadnej filozofii, po porostu formatujesz partycję z XP, przy użyciu easbcd kasujesz wpis XP, żeby nie było wyboru systemu i tyle…

Piotr92 --taki mądrala jestes — tutaj sie tłumaczy ludziom krok po kroku…po to jest forum

Piotr92 , bierz przykład ze mnie - lepiej opisuj krok po kroku tak jak ja, to wszyscy zrozumieją o co ci chodzi. :wink:

XP pewnie ma na C:\ jak ją sformatje (obojętnie czym g-parted , vista) to i ten drugi (jakikolwiek) system nie ruszy

myślenie nie boli panowie