Bezpieczny smartfon do bankowości

Witam serdecznie. Naszły mnie ostatnio wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa danych w smartfonie.
Posiadam dwa Xiaomi. Jeden ogólnego przeznaczenia, drugi praktycznie wyłącznie do bankowości. W związku z sytuacją światową i chińską polityką, naszła mnie myśl, aby zmienić smartfon na niechiński i tam przenieść aplikacje bankowe i pozmieniać hasła. Co byście zaproponowali? Czy w ogóle mój problem to coś wydumanego?

Co za głupoty. Czy chiński, czy ruski czy amerykański nie ma znaczenia. Nie tak się kradnie pieniądze. Każą ci zainstalować aplikacje, podszyją się pod bank itp. Bezpieczeństwo jest w głowie a nie w smartfonie.

1 polubienie

Zdrowy rozsądek + nieinstalowanie podejrzanych aplikacji. Miło jak smartfon ma wsparcie producenta tj dostaje aktualizacje systemu.

W sumie dziś większość sprzętu jest z Chin albo z innych części Azji.
Apple - wiele podzespołów chinskich albo produkowanych w chinach albo w innych częściach Azji, montaż na Tajwanie (Taiwan, officially the Republic of China) Where Is the iPhone Made? (It's Not Just One Country!)
Samsung - wiadomo Korea Południowa
LG - Korea Południowa
Huawei - 100% Chiny, swojego czasu chwalili się, że każdy komponent jest z Chin
Lenovo - Hongkong, oficjalnie: Specjalny Region Administracyjny Hongkong Chińskiej Republiki Ludowej
HTC - Chiny, kiedyś robili Google Pixele ale czy dalej robią nie wiem
Xiaomi - Chiny
Oppo - Chiny
Vivo - Chiny

W 2021 natomiast najwięcej zmian i nowości w jądrze Linux, na którym bazuje Android, wykonało Huawei wyprzedzając nawet Intela Guess Who Contributed the Most to Linux Kernel 5.10 Development? It's Huawei (and Intel)

Dla mnie to by było nie do pomyślenia, gdyby jakaś z tych firm zrobiła skok na polskie aplikacje bankowe. Firmy starają się dbać o wizerunek jak mogą. Taka rysa na wizerunku to mógłby być koniec firmy na rynku smartfonów a zysk z takiego skoku praktycznie nieistotny w skali pieniędzy jakimi obracają.

Dzięki za odpowiedzi. Nie instalowałem żadnych aplikacji oprócz bankowych. Raz jeszcze dziękuję.

Rzuć okiem na tego typu artykuły » Dlaczego (nie) warto używać aplikacji mobilnej do autoryzacji przelewów? -- Niebezpiecznik.pl --

Jak Samsung i LG mają fabryki w Korei Północnej :north_korea: chyba pomieszaleś z południową :kr:.

:north_korea: :kr:

1 polubienie

Fakt :laughing: :laughing: :laughing: poprawione. Na szczęście północna nie ma takiej technologii.

Jeszcze można by dać :headstone: koło LG, oni się ograniczyli do tabletów wypuszczanych okazjonalnie jak ten z 2022 to nie ostatni.

Komentarze zablokowali pewnie z powodu fali spamu +18 (czyli jest 60 dni na komentowanie a potem bujaj się bocie i komentuj nowszy artykuł).

IMHO najważniejsze, aby smartfon był wspierany przez producenta systemu operacyjnego a system przez apki bankowe.

1 polubienie

Jak chcesz bezpieczny to iPhone bo te najtrudniej eksploitować. Choć z Androidem już tak łatwo nie jest jak dawniej, a to głównie dlatego że partycje systemowe są montowane tylko do odczytu, bywa nawet że z obrazu, a standardem jest już podpisany bootloader. Aplikacje mobilne chyba wszystkich banków sprawdzają również czy nie ma su i wtedy odmawiają logowania (ale można je oszukać i tak). Nierzadko najtańsze smyrofony mają zaszyte backdoory i keyloggery.

2 polubienia