Bezpieczny Ubuntu

Witam.

Przesiadłem się na Ubuntu po tym jak Windows 10 Pro czasem odinstalowuje mi programy, cały czas się aktualizuje pomimo wyłączenia aktualizacji uszczuplając mój mały miesięczny pakiet internetu.

W związku z tym mam pytanie dotyczące bezpieczeństwa. Z tego co słyszałem w odróżnieniu od Windowsa, Linux nie potrzebuje programu antywirusowego.

Z komputera z zainstalowanym Ubuntu będę korzystał do przeglądania internetu i robienia zakupów internetowych. Jak wiadomo przy zakupach będę też korzystał z bankowości internetowej.
Gdzieś czytałem, że należy włączyć i skonfigurować firewall ale jak to zrobić już nie było powiedziane.
W związku z tym jak skonfigurować Ubuntu by korzystanie z bankowości było bezpieczne?

Domyślne ustawienia w Ubuntu będą dla ciebie wystarczające. System po zainstalowaniu jest gotowy do pracy i możesz się łączyć z bankiem.

1 polubienie

Zamiast “utwardzać” Ubuntu, można wziąć się za przeglądarkę:

Od siebie polecę dodatek:

Dla bankowości można przygotować osobny kontener (zakładkę).

1 polubienie

Dziękuję za odpowiedzi.

Nie wiem czy do bankowości nie mieć lepiej osobnego profilu przeglądarki lub nawet profilu użytkownika. Dodatki zainstalowane w danym profilu przeglądarki działają niezależnie od kontenera.

A może jakaś oddzielna przeglądarka jak ta https://www.dobreprogramy.pl/Bitdefender-Safepay,Program,Windows,45743.html tylko na Ubuntu. Znacie coś podobnego do przeglądarki Bitdefender-Safepay na Ubuntu?

Nie masz co cudować. Naprawdę czysty Ubuntu jest wystarczająco bezpieczny do operacji bankowych. Jeśli chcesz mieć większą pewność, to zainstaluj jakąkolwiek inną przeglądarkę, powiedzmy chromium, tylko do banku, żeby się nie obawiać np. jakichś dodatków/pluginów, choć nawet to wydaje mi się już przesadą.

1 polubienie

Przeglądarkę można połączyć z firejail.

Na przykład, Firefox używać do przeglądania internetu a Chromium do bankowości.

Raczej odwrotnie.

Ja akurat się z Tobą zgodzę. :wink: