Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze


(Draygon123) #1

Witam . Otóż potrafię pisać na klawiaturze bez wzrokowo ale "niepoprawnie" tzn. używam maks 6 palców a nie 10 . Próbowałem przechodzić jakieś kursy itp. ale topornie mi to idzie , co chwile zatrzymuje się i przypominam gdzie był ten klawisz , którym to palcem się naciskało itd . A gdy piszę swoim stylem to robię to odruchowo , popełniam trochę błędów ale nie dużo . No i tu pytanie. Czy opłaca mi się uczyć od nowa szybkiego pisania , i ile ok. to zajmie zanim przegonię swoje dawniejsze pisanie ? Aktualnie piszę ok. 250 znaków na minutę(zwykłe zdania w jęz ang.) , nie jest to jakaś rewalacja więc zastanawiam się nad nauką od nowa. Szybkie pisanie jest mi potrzebne głownie do szybszego pisania programów.


(fiesta) #2

badboy193 , a co to ma wspólnego z Programowaniem ??

:arrow: Na Luzie


(przemox) #3

Nie wiem, czy pomoże ci to w pisaniu programów, bo sam tego nie robię… Natomiast programy do nauki bezwzrokowego pisania wymagają wiele pracy, a przede wszystkim - o czym sam wspominasz - konieczne jest wyrugowanie dotychczasowych przyzwyczajeń. Oczywiście 10 palców musisz używać, albo nie zawracać sobie głowy. W skrócie - czeka cię ciężka, systematyczna i żmudna praca, ale w finale efekt murowany. :smiley:


(Drobok) #4

Jak zdążysz pewnie zauważyć za jakiś czas, ten soft nie jest dla programistów. Zauważ że łapy powinieneś mieć na literkach, a ciebie interesują przede wszystkim klamry / nawiasy kwadratowe, W polsce są znaki diakrytyczne których również musisz szybko używać. Nie wiem po co ci to szybkie pisanie po angielsku do życia. Jak chcesz pisać szybko to ćwicz, ale pisanie programów a nie jakiegoś syfu typu ala ma kota :))


(Draygon123) #5

Przepraszam za zły dział.Trenowałem także pisanie na http://typing.io/lessons , no i fakt , jest o wiele wolniejsze pisanie , ale zastanawiam się czy bez wzrokowym pisaniem bym ten wynik poprawił , czy też można szybko pisać programistycznie tylko na klawiaturze DVORAK . No iam takie przyzwyczajenia jak np. “b” prawym wskazującym zamiast lewym .Ale w miarę cwiczeń powoli widać efekty .


(Dawid Deb) #6

A ja Ci proponuję nauczyć się od początku bo moim zdaniem pominąłeś jakiś jeden ważny element w tym pisaniu dlatego popełniasz takie a nie inne błędy.


(somekind) #7

Pisanie programów polega na myśleniu, a nie klepaniu w klawiaturę z prędkością karabinu maszynowego. :wink:

Ja się uczyłem pisać bezwzrokowo za pomocą programu Mistrz Klawiatury II, i całkiem szybko mi to poszło.


(M Majesiu) #8

Pamiętam jak chodziłem do podstawówki to uczyłem się pisać na klawiaturze na programie “mistrz klawiatury” . Jednak wydaje mi się że najlepsza nauką będzie doświadczenie, kiedyś byłem na rozmowie w sprawie pracy i zapytali się czy potrafię pisać nie patrząc na klawiaturę i ile znaków robię.


(przemox) #9

Nie, gdyż bez programu nie wyruguje się błędów i w konsekwencji nie ma co marzyć o pisaniu bezwzrokowym 10 palcami. Jeśli zaś nie ma się takiego zamiaru, to lepiej dać sobie spokój i pisać jak do tej pory.


(Draygon123) #10

A mam jeszcze inne pytanie . Czy można zmienić układ klawiatury na DVORAK bez żadnych zmian technicznych ? czysty soft ?


(manieKMP) #11

@badboy193, w systemie (np. win7) jest możliwość dodania układu dvorak-a w opcjach regionalnych i językowych (w przykładowym masz trzy: standardowy, dla lewo i praworęcznych, siedzą w grupie Angielski (Stany Zjednoczone)). Tyle że przydałoby się jeszcze poprzestawiać klawisze na samej klawiaturze lub użyć jakiś naklejek/nakładek na nie…