Bios cdrom


(Tomek Zamlynny) #1

Witam

Kolega ma problem następujący ma bardzo stary komputer, 32 RAM procesor 300 AMIBIOS, problem jest tego typu ze ma dwa dyski i CDROM, gdy BIOS robi test wyszukując napędy nie widzi CHROM-u CDROM-jest dobry sprawdzony na innym kompie a dowodem tego jest ze system widzi CDROM, co jest przyczyną tego ze BIOS na planszy o sprzęcie nie widzi CDROM-u czy wynika to ze starego BIOSU, czy należy zmienić ustawieania CD, nadmienię ze CDROM jest nowego typu


(Zbych ) #2

wejdź do biosu i tam sprawdz czy CD-Rom jest na liscie identyfikowany, możliwe że w biosie jest ustawione na ;none" ustaw na "auto"


(Tomek Zamlynny) #3

jest na AUTO

czy może to być winna BIOS-u??


(Zbych ) #4

czy może to być wina biosu trudno stwierdzić , ja też mam takiego starego kompa z ubiegłego wieku ale nowe napędy rozpoznaje bios prawidłowo, ale miałem przypadki że podłanczając różne napędy na jednej taśmie podczas startu nielubiały sie raz bios wykrywał jeden innym razem drugi a czasem komp sie wieszał jak już system sie załadował to działały prawidłowo, może tu jest przyczyna?? Można też sprawdzić czy podczas załanczania kompa zostanie zbootowana płyta np. z systemem jeżeli zbootuje to wszysko jest w porządku możliwe że w biosie wyłączona jest funkcja sprawdzająca sprawności pewnych urządzeń i dlatego na liscie biosu nie ma napędu .


(Proph3t) #5

Spróbuj zidentyfikować je sam jeśli jest taka opcja w BIOS-ie, czasem to odnosi skutek./..


(JNJN) #6

Niektóre stare biosy mają z tym problem,szczególnie z najnowszymi napędami CD x 48 i 52.

Zostaje aktualizacja biosu płyty lub założenie starszego napędu CD np x 24,32.


(Spectatorx) #7

Może poprostu sprawdzaliście informacje o napędzie nie w tej sekcji BIOS-u co trzeba? Ale jedno jest pewne: przydałyby się aktualizacje kilku BIOS-ów- napewno płyty głównej i napędu.