BIOS checksum error!

(Igloolody) #1

Witam. Dziś po popołudniu włączylem komputer i zaraz ukazała mi się informacja: BIOS checksum error. Pojawiło się to nagle, wcześniej było wszystko ok. Dodam, ze nie przeprowadzałem aktualizacji biosu. W dodatku odłączyłem wszystkie urządzenia, karty i napędy od komputera, bo czytałem, że one moga powodować też jakieś problemy. Resetowałem też bios zarówno zworką, jak i wyciągłem baterie z płyty. Nic nie pomogło. Płyta główna: model K7VZA v1.0a firmy ECS. Co się mogło stać? Dzięki za każde porady. Pozdrawiam.

(system) #2

Uszkodzona kostka z pamięcią ROM...

Albo... Co mało prawdopodobne - siadła Ci bateryjka na płycie.

(Igloolody) #3

Dodam, że napęd dyskietek ciągle szuka dyskietki. Ale na tym koniec. Do Biosu nie da się wejść!

(Andrzej Krause) #4

No to faktycznie poleciał BIOS.

Szuka dyskietki, bo to teraz jedyne urządzenie z którym się może skontaktować. Musisz ze strony producenta lub np. [stąd](http://www.softwarepatch.pl/plik/1439/sterowniki_i_biosy/ __plytyglowne/_______ ECS/Elitegroup/ECSK7VZA_-biosv_34.html) ściągnąć bios + program do jego aktualizacji (Award czy AmiBIOS, zależy od tego który z nich miałeś), zgrać oba na dyskietkę, odpalić komputer z tą dyskietką i nadpisać zawartość kości ROM tym BIOS-em z dyskietki... Nie wyłączaj komputera dopóki nie zobaczysz komunikatu że możesz - bo będzie jeszcze gorzej.

W płytach ECS-a ten problem pojawia się dość często - z reguły tłumaczy się to słabej jakości pamięciami ROM (to ta kość z BIOS-em). A bateryjka służy tylko do podtrzymania Twoich ustawień i nie ma raczej z tym nic wspólnego.

(Zbych ) #5

I nie tylko , może zdażyć sie to każdej płycie gł , główna przyczyna to brak uziemienia lub zerowania kompa, nawet listwa zabezpieczająca nie jest rozwiązaniem kiedy nie mamy gniazdka z uziemieniem,

Jedynym rozwiązaniem w tej chwili będzie załadowanie biosu i flashromu na dyskietke na kompie kumpla, i próba załadowania do tego uszkodzonego ale to i tak marna szansa że to ruszy.

Złączono Posta : 09.09.2005 (Pią) 21:39

Jeżeli napęd szuka dyskietki to spróbuj włożyć dyskietke startową z 98 kiedy sie załaduje i będą działać polecenia to jest szansa uaktualnienia (naprawienia) biosu z dyskietki

(JNJN) #6

Do poczytania - jak coś nie wiesz.

http://www.bios.pl/index.php?31ac3.70c8 ... .0.0/0.0.0

Jak sobie nie dasz rady,a płyta dobra to podejdź do serwisu gdzie mają programator i zrobią.

(Igloolody) #7

Komputer już działa. Dzięki za porady. Wgrałem nowy BIOS. Wszystko odbyło się bez problemów. Jeszcze raz dzięki. :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: