BIOS checksum error!

Witam. Dziś po popołudniu włączylem komputer i zaraz ukazała mi się informacja: BIOS checksum error. Pojawiło się to nagle, wcześniej było wszystko ok. Dodam, ze nie przeprowadzałem aktualizacji biosu. W dodatku odłączyłem wszystkie urządzenia, karty i napędy od komputera, bo czytałem, że one moga powodować też jakieś problemy. Resetowałem też bios zarówno zworką, jak i wyciągłem baterie z płyty. Nic nie pomogło. Płyta główna: model K7VZA v1.0a firmy ECS. Co się mogło stać? Dzięki za każde porady. Pozdrawiam.

Uszkodzona kostka z pamięcią ROM…

Albo… Co mało prawdopodobne - siadła Ci bateryjka na płycie.

Dodam, że napęd dyskietek ciągle szuka dyskietki. Ale na tym koniec. Do Biosu nie da się wejść!

No to faktycznie poleciał BIOS.

Szuka dyskietki, bo to teraz jedyne urządzenie z którym się może skontaktować. Musisz ze strony producenta lub np. [stąd](http://www.softwarepatch.pl/plik/1439/sterowniki_i_biosy/ plyty_glowne/_____ ECS/Elitegroup/ECS_K7VZA_-_bios_v_34.html) ściągnąć bios + program do jego aktualizacji (Award czy AmiBIOS, zależy od tego który z nich miałeś), zgrać oba na dyskietkę, odpalić komputer z tą dyskietką i nadpisać zawartość kości ROM tym BIOS-em z dyskietki… Nie wyłączaj komputera dopóki nie zobaczysz komunikatu że możesz - bo będzie jeszcze gorzej.

W płytach ECS-a ten problem pojawia się dość często - z reguły tłumaczy się to słabej jakości pamięciami ROM (to ta kość z BIOS-em). A bateryjka służy tylko do podtrzymania Twoich ustawień i nie ma raczej z tym nic wspólnego.

I nie tylko , może zdażyć sie to każdej płycie gł , główna przyczyna to brak uziemienia lub zerowania kompa, nawet listwa zabezpieczająca nie jest rozwiązaniem kiedy nie mamy gniazdka z uziemieniem,

Jedynym rozwiązaniem w tej chwili będzie załadowanie biosu i flashromu na dyskietke na kompie kumpla, i próba załadowania do tego uszkodzonego ale to i tak marna szansa że to ruszy.

Złączono Posta : 09.09.2005 (Pią) 21:39

Jeżeli napęd szuka dyskietki to spróbuj włożyć dyskietke startową z 98 kiedy sie załaduje i będą działać polecenia to jest szansa uaktualnienia (naprawienia) biosu z dyskietki

Do poczytania - jak coś nie wiesz.

http://www.bios.pl/index.php?31ac3.70c8 … .0.0/0.0.0

Jak sobie nie dasz rady,a płyta dobra to podejdź do serwisu gdzie mają programator i zrobią.

Komputer już działa. Dzięki za porady. Wgrałem nowy BIOS. Wszystko odbyło się bez problemów. Jeszcze raz dzięki. :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: