Bios, czy dam radę?

Witam. Chciałbym zaktualizować BIOS, ale nie wiem czy zrobienie to samemu jest aż takie łatwe. Czy dam radę? Czy jest to łatwe?

Podstawowe pytanie to: w jakim celu chcesz go aktualizować? Czy coś nie działa, łata jakieś krytyczne błędy?
Jeśli nie, to sobie odpuść.
Jeśli tak, to posprawdzaj dokładnie jaką masz płytę główną, upewnij się że pobrałeś odpowiedni plik ze strony producenta. Przeczytaj instrukcję, zastosuj się do niej i powinno być ok.

szklana_kula
Szklana kula mówi mi że dasz radę.
Albo nie dasz rady.

4 polubienia

Będzie dobrze byleby nowy BIOS był zgodny z twoją płytą główną, i bylebyś nie przerwał aktualizacji w czasie jej trwania, i nie robił nic co ją zakłóci. W przeciwnym wypadku tak uwalisz kompa, że trzeba będzie wylutować z płyty głównej kość z BIOSem i programować od nowa w programatorze, lub podróż do serwisu gdzie robią takie rzeczy.

Potrzebuję BIOSU ponieważ mam problem bo gdy podłączam laptopa do ładowania tozwalnia jego praca a na necie pisze że trzeba zrobić BIOS.
I co się stanie jak aktualizacja się zatnie?

w poście wyżej masz przecież odpowiedź:

Generalnie robiąc aktualizację BIOS-u powinno się korzystać z UPS-a lub, jeśli to laptop, to powinna być naładowana bateria. Właśnie po to, aby ustrzec się przerwania aktualizacji.
Aktualizacja polega na wykasowaniu starego BIOS-u i wgraniu nowego, wyobraź sobie sytuację, gdy stary już jest wykasowany, a nowy jeszcze nie wgrany i pada zasilanie.
Dlatego też bezpieczniej robić to spod DOS-a, choć w dzisiejszych czasach to coraz trudniejsze ;).
Ważne też, aby podczas aktualizacji spod Windows na komputerze nic niepotrzebnego nie było uruchomione, nawet antywirus można wyłączyć, bo a nuż coś mu odbije i potraktuje plik z BIOS-em jako wirus, mimo że wirusem nie jest.

2 polubienia

Jeśli komp będzie non stop podłączony do zasilania oraz jeśli będziesz aktualizować BIOS oficjalnymi narzędziami, nic nie powinno się wydarzyć.
W przypadku mojego staruszka było trzeba ściągnąć najnowszą wersję BIOSu i wypakować na Pendrive’a. Następnie uruchomić ponownie kompa, F2 i w BIOSie odpowiednim narzędziem wskazać pendrive’a oraz pobrany nowy BIOS. Cała operacja trwała około jednej minuty i po aktualizacji lapek się wyłączył.
Aha, pamiętaj, że po aktualizacji BIOSu Twoje ustawienia mogą zostać przywrócone do wartości domyślnych.

Podczas BIOSU żadne pliki nie zostaną usunięte?

Nie, pliki nie zostaną usunięte. Jednak, jeśli popełnisz błąd… system już się nie uruchomi!!!

KubixPolska-Czytając Twoje posty nasuwa się wniosek,że sam prosisz się o kłopoty.Jeśli chcesz aktualizować BIOS to zleć to najlepiej komuś kto wie jak to przeprowadzić.

Niech się uczy za swoje pieniądze :slight_smile: Jest bardzo duża szansa że się mu powiedzie. To nie jest sztuka magiczna, wystarczy zachować zasady BHP :wink:

A ile naprawa tego blędu może mnie kosztować?

Wiem że często się czepiam, śmieszkuję, straszę konsekwencjami itp. Ale tak na poważnie - przeprowadzałem taką operację sam nie wiem ile razy, zaczynałem w czasach, kiedy robiło się to jeszcze z dyskietek. Udało się za każdym razem.

Najpierw sprawdź jaka masz aktualnie wersje BIOSu. Jeśli 3.0, to nowszej nie ma. Ostatnia opublikowana dla tego laptopa (Lenovo G505S) aktualizacja pochodzi z roku 2014, więc jeśli Twój laptop jest młodszy, to prawdopodobnie ma już BIOS w wersji 3.0

Mój laptop jest starszy.
I daj linka do biosu bo nie wiem czy dobry znalazłem.

https://pcsupport.lenovo.com/pl/pl/downloads/ds038577

Dziękuje bo z 2.3 bym zrobił na 2.5 a to trzeba na 3.0

Proszę bardzo :slight_smile: I zajrzyj do tego wątku o ładowaniu.

I jak wygląda aktualizacja BIOSU to kliknięcie tylko OK czy trzeba coś więcej. Nigdy tego nie robiłem