Bios[Czy potrzebna aktualizacja]

Witam. Jestem nowy na forum i jeśli nie do końca ten dział, proszę o wyrozumiałość. Przejdę od razu do rzeczy. Posiadam teraz procek pentium Dual CPU E2180 2.00 GHz. Chcę go wymienić na nowszy i kolega powiedział, żebym kupił Core 2 Duo E7500. (Już kupiłem). I teraz moje pytanie czy muszę za aktualizować bios? Niżej zdjęcia mojego aktualnego biosu i zdjęcie najnowszego. I czy muszę zrobić coś jeszcze aby podmienić procki? Proszę o wyrozumiałość bardziej znam się na motoryzacji a komputer nie jest mi bardzo dobrze znany.

To co pokazałeś nie jest zdjęciem bios ale zdjęciem edytora rejestru a to są dwie całkiem inne sprawy :wink:

Jak się domyślam masz płytę główną P5VD2-VM?
Uruchom program CPU-Z i pokaż z tego programu zrzut zakładki “Mainboard”

Wymiana miałaby sens jeśli dałeś kilkanaście złotych za ten procesor i pastę termoprzewodzącą do posmarowania rdzenia. Płyta to OEM od PC Factory, bios ze strony asusa nie będzie pasował, o ile nie wymusisz jego instalacji przełącznikiem /F w awdflash. Zyskasz troche więcej ustawień w BIOS. Niestety płyta to jedna wielka proteza zamulająca ten sprzęt, jest oparta na beznadziejnym chipsecie VIA i nawet nie obsługuje dual channel. Po wymianie na choćby Asusa P5B komputer rozwinąłby skrzydła nawet w Pentiumem. Core 2 Duo na podanej płycie nie zadziała. Płyta nie obsługuje nic poza serie E6000.
Jeśli oczekujesz większego efektu po modernizacji, to lepiej zbieraj na nową platformę.

Czyli płyta nie odczyta tego procesora co podałem wyżej?

Płyta oficjalnie nie obsługuje serii E7000 https://www.asus.com/pl/Motherboards/P5VD2VM/HelpDesk_CPU/

Dałem za niego 20zł z przesyłką i pastą czyli dużo stratny nie jestem. Szkoda myślałem, że pogram sobie bez klatkowania w niektórych grach. Czyli nie ma sensu ich podmieniać tak?

Gdyby płyta umożliwiała większą kontrolę nad parametrami sprzętu jeszcze mógłbym ci polecić montaż mimo wszystko nowego procka. Czasem gdy procesor nie jest obsługiwany ze względu na brak wpisanych mikrokodów, można dopasować parametry CPU ręcznie. Ale w przypadku tej płyty bez opcji kontroli nad napięciem, FSB czy nawet taktowaniem magistrali PCI/PCI-E ma się związane ręce.
Jeśli sprzętu używasz do grania rozważ zmianę sprzętu, np. coś z i5 2 gen lub wyżej, przykładowa propozycja z forum benchmarka http://allegro.pl/do-gier-i5-2300-asus-p8p67-pro-4gb-500gb-hd6870-w7-i6803731359.html